Як і чим краще заряджати смартфон: поради для продовження терміну служби батареї

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

Щоб заповнити заряд батареї та не завдати шкоди пристрою, недостатньо просто підключити будь-який кабель та рандомний блок живлення. На перший погляд, процес зарядки максимально простий. Однак навіть така невигадлива задача має свої складнощі та особливості, які слід враховувати для продовження терміну експлуатації телефону.

Правильне заряджання смартфона дозволяє збільшити час автономної роботи і завжди залишатися на зв’язку. Розповідаємо, про що слід пам’ятати, вибираючи зарядний пристрій замість оригінального або як резервне джерело живлення.

Як влаштовано живлення телефону

Пристрій живлення телефону включає основні компоненти:

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ
 • батарея – основне джерело живлення, яке забезпечує енергією роботу всіх інших компонентів;
 • зарядний роз’єм – місце, куди підключається зарядний пристрій;
 • Шлейф-плата – елемент, що забезпечує живлення від зарядного пристрою до батареї.

Особливості батареї смартфона

Батарея фіксується всередині корпусу телефону за допомогою спеціальних кріпильних елементів або скотчу, щоб уникнути переміщення або пошкодження під час експлуатації.

Літій-іонна батарея – основне джерело енергії для телефону, що складається з електродів та електроліту. Сполучний елемент підключає акумулятор до системної плати смартфона або контактів на зовнішньому корпусі батареї.

Зарядний роз’єм зазвичай розташований на нижній платі разом з іншими елементами, такими як мікрофон, вібромотор та нижній динамік. У кожному сучасному телефоні є контролер живлення – невелика деталь, що відповідає за стабільність процесу заряджання та захист батареї. Позитивні та негативні висновки живлення призначені для підключення акумулятора до електричного ланцюга телефону.

Місткість батареї вимірюється в міліампер-годинах і позначається mAh або мАч. Цей параметр вказує на кількість енергії, яку може зберігати акумулятор. Щоб заряджати батарею телефону правильно, вам знадобиться зарядний пристрій з відповідною вихідною напругою та струмом заряду.

Технічна конфігурація:

 • електродні матеріали розміщуються на тонкій металевій основі та збирають електрони, передаючи їх з батареї до пристрою;
 • сепаратор перешкоджає електричній провідності між електродними матеріалами та запобігає короткому замиканню.

Корпус акумулятора складається з термостійкого та міцного матеріалу, який захищає внутрішні компоненти та забезпечує безпечне зберігання.

Ці компоненти працюють разом для нормального живлення телефону та захисту від пошкоджень або виникнення аварійних ситуацій.

Ознаки несправної батареї

Є кілька показників, які можуть вказувати на те, що батарея телефону вийшла з ладу або може зламатися:

 • якщо батарея починає розряджатися набагато швидше, ніж зазвичай;
 • телефон вимикається за високого рівня заряду або показує неправильний відсоток;
 • акумулятор дуже сильно гріється;
 • задня кришка здулася, на батареї помітні бульбашки або опуклості.

Якщо телефон вимикається без видимої причини або при повній зарядці, це також може вказувати на проблеми з акумулятором. Коли ви помічаєте один або кілька з цих пунктів, рекомендується звернутися до сервісу для діагностики та за потреби замінити батарею на нову.

Проте проблеми завжди простіше запобігти, ніж усунути. Виявіть свої помилки в експлуатації гаджета і дотримуйтесь правил, які передбачає виробник пристрою.

Що впливає на зношування батареї і як дізнатися ступінь зношеності

Якщо пристрій погано заряджається або заряджання зовсім не йде, причини можуть бути такі:

 • несправність зарядного роз’єму;
 • проблема в зарядному блоці чи кабелі;
 • дефект контролера живлення;
 • програмні помилки;
 • попадання вологи;
 • вихід із ладу батареї.

Іноді проблема вирішується просто – розкриттям корпусу та перевіркою цілісності шлейфів. Буває, при нещільному приляганні задньої кришки через невдалий ремонт або неакуратну експлуатацію шлейф просто приєднують назад на місце, очистивши при необхідності контакти, перевіривши пази та піни.

Знос батареї може бути спричинений рядом факторів. Часті цикли заряджання та розряджання, високі та низькі температури також можуть негативно вплинути на батарею та зменшити термін її служби. Коли телефон не підтримує швидку зарядку, не варто використовувати цю технологію – користі особливо не буде, але так можна порушити працездатність не тільки акумулятора, але і всього гаджета.

Щоб переглянути інформацію про акумулятор, перейдіть до налаштувань телефону до розділу «Система», «Додаток» або «Про пристрій». У різних моделях налаштування можуть відрізнятися, але завжди є спосіб дізнатися про характеристики акумулятора, не розбираючи пристрій.

Якщо телефон продовжує швидко розряджатися, а проблему поки що не вдається вирішити, придивіться до пауербанків. Так ви залишитеся на зв’язку, навіть якщо доведеться часто заряджати пристрій.

Що таке швидка зарядка і навіщо вона потрібна

Технологія швидкого заряджання акумулятора смартфона або планшета дозволяє заряджати пристрій швидше за стандартний спосіб. Існують спеціальні зарядні адаптери та кабелі, а також технічні особливості у кожному такому девайсі.

Основна мета швидкого заряджання – забезпечити користувачам можливість швидко відновити заряд свого пристрою у ситуаціях, коли часу недостатньо. Це корисно перед виходом з дому, коли ви спізнюєтеся, або під час короткої перерви на роботі.

Існує кілька технологій швидкого заряджання, що використовуються в сучасних телефонах і батареях:

– Quick Charge – швидка зарядка Qualcomm розроблена однойменною компанією та використовується в їх чіпсетах;

– Adaptive Fast Charging – адаптивна швидка зарядка для телефонів Samsung, що використовується в продукції бренду;

– Dash Charge – інновації бренду OnePlus, що передбачає спеціальний зарядний пристрій;

– VOOC Flash Charge – технологія швидкої зарядки від компанії OPPO;

— Super Charge — новація минулих років, реалізована колись брендом Huawei.

Ці технології позначаються на пристроях та опис їх специфікацій. В описі телефону або на його упаковці може бути зазначено, що він підтримує той чи інший спосіб заповнення живлення. Якщо ви хочете дізнатися, чи підтримує ваш пристрій технологію швидкого заряджання, можете перевірити характеристики на офіційному сайті виробника або переглянути додаткову інформацію в інструкції з комплекту.

Як працює бездротова зарядка для гаджета

Переваги:

 • відсутність проводів – можна заряджати пристрій та не підключати кабель;
 • зручність — телефон розміщується на зарядній станції у вигляді підставки або майданчика;
 • універсальна сумісність – технологія підтримується багатьма сучасними смартфонами та іншими пристроями.

Принцип роботи ґрунтується на використанні принципу електромагнітної індукції, коли електрична енергія передається від зарядного пристрою до телефону через магнітне поле, створюване в зарядному майданчику.

Для підтримки бездротової зарядки телефону смартфон повинен мати вбудований модуль, який зазвичай розташовується під задньою панеллю пристрою і включає котушку, здатну приймати енергію від зарядної станції.

Зарядний майданчик, з яким взаємодіє смартфон, також має підтримувати ту саму технологію бездротової зарядки.

Як визначити реальну ємність акумулятора і чому вона менша за заявлену

Реальна ємність батареї – та кількість енергії, яка дійсно доступна споживачеві на момент покупки нового акумулятора. Щоб дізнатися цей показник, можна скористатися мультиметром. Потрібно повністю зарядити батарею та від’єднати її від конфігурації пристрою. На підставі показників напруги та щільності електроліту визначається рівень зарядженої батареї та перевіряється витік струму в режимі спокою.

Реальна ємність акумулятора зазвичай коливається в межах 80-110% від номінального показника та залежить від умов експлуатації, терміну зберігання, виробника та якості елементів виготовлення.

Також перевірити ємність можна за допомогою спеціальних програм, наприклад AccuBattery.

Показник реальної ємності батареї завжди менше заявленого через енерговтрат, які відбуваються в процесі заряджання, зберігання та використання акумулятора. Номінальна ємність, вказана виробником, є лише теоретичним значенням, яке досягається в початковий період експлуатації і може зменшуватися з часом це неминуче.

Що відбувається під час заряджання пристрою

Під час заряджання телефону відбувається таке:

 • коли зарядний пристрій підключається до електричної розетки або іншого джерела живлення, то електричний струм починає надходити через кабель;
 • ЗУ перетворює змінний струм з електричної розетки на постійне значення, яке використовується для заряджання акумулятора телефону;
 • постійний струм надходить в акумулятор через роз’єм живлення.

Електроди переміщуються всередині акумулятора, що призводить до хімічних реакцій, рахунок яких заряджається акумулятор і накопичується енергія. Вбудована система керування акумулятором Battery Management System або BMS регулює процес заряджання, контролюючи напругу та температуру акумулятора, щоб запобігти перегріву та замиканню, які можуть призвести до пошкодження компонентів.

На екрані телефону відображається інформація про поточний рівень заряду, щоб користувач міг відстежувати процес і знати, коли гаджет варто від’єднати від живлення.

Як правильно заряджати телефон

Рекомендується заряджати смартфон до рівня заряду в діапазоні від 20 до 80%. Це допоможе продовжити термін служби акумулятора, оскільки глибокі розряди та перевантаження можуть негативно позначитися на його стані. Частота заряджання залежить від інтенсивності використання пристрою.

Важлива умова безпечної та тривалої експлуатації телефону – якісні зарядні аксесуари, які слід купувати у перевіреного продавця. Це не жарти: неякісний блок живлення може спричинити коротке замикання, займання та пожежу. У цьому випадку поломка пристрою буде мінімальним можливим ризиком.

Використання оригінальних якісних аксесуарів для смартфона має декілька переваг:

 • сумісність та безпека – продукція протестована виробником та сертифікована;
 • міцні матеріали аксесуарів забезпечують тривалий термін служби та захист від пошкоджень.

Що не потрібно робити з телефоном під час заряджання

Можливі помилки:

 • використання неякісних або невідповідних зарядних пристроїв може призвести до нестабільної подачі енергії, перегріву батареї та займання;
 • підключення зарядного пристрою до пошкоджених або несправних розеток спричиняє коротке замикання з непередбачуваними наслідками;
 • ставити телефон на заряджання мокрими руками неприпустимо. Також уникайте потрапляння вологи на зарядку або пристрій.

Всупереч поширеним міфам, можна користуватися телефоном на зарядці та залишати його на ніч підключеним до мережі — за умови повної справності пристрою, проводки та електротехнічних приладів у приміщенні.

Сучасні смартфони оснащені спеціальними контролерами живлення, які регулюють процес заряджання та запобігають перевантаженню акумулятора. Проте експерти рекомендують уникати крайнощів – заряд до 100% і розрядка до 0% може прискорити зношування батареї.

Як вибрати відповідний кабель та блок зарядки

Враховуйте такі критерії:

 • тип роз’єму;
 • якість матеріалів;
 • довжина кабеля;
 • бренд-виробник;
 • можливості аксесуарів – швидкість передачі даних, можливість підключення до комп’ютера, напруга, вольтаж.

Краще вибирати кабелі з високоякісними матеріалами, такими як міцний мідний провідник і міцна ізоляція, щоб забезпечити надійну передачу даних і безпечну зарядку.

Виберіть довжину кабелю, що відповідає вашим потребам. Короткі кабелі зручні для зарядки на робочому столі або в автомобілі, довші дроти підійдуть, якщо розетка розташована на відстані.

Кабелі від відомих виробників відповідають стандартам безпеки. Деякі види проводів можуть мати додаткові функції – швидке заряджання, підтримка передачі даних.

Технічні особливості зарядних пристроїв

Для заряджання телефону через USB-кабель зазвичай потрібна напруга 5 вольт (5V). Однак швидкість передачі даних через USB-кабель може відрізнятися в залежності від типу та версії кабелю, а також від стандартів, що підтримуються.

Наприклад:

 • стандарт USB 2.0 дозволяє передавати дані зі швидкістю до 480 Мбіт/с;
 • версія USB 3.0 – швидкість становить до 5 гігабіт на секунду, що в 10 разів швидше, ніж у попередньому варіанті;
 • високі стандарти від USB 3.1 і далі – підвищена швидкість передачі даних, включаючи USB 3.1 Gen 1 до 5 Gbps, USB 3.1 Gen 2 до 10 Gbps та USB 3.2 до 20 Gbps.

Для заряджання телефону важливо, щоб блок живлення та кабель підтримували рівень необхідної напруги близько 5V і відповідний струм заряду зазвичай від 1A до 2.4A або більше для швидкої зарядки. Що стосується швидкості передачі даних, більшість користувачів достатньо стандарту USB 2.0, щоб без проблем обмінюватися файлами між пристроями.

Батарея швидше розряджається за умови високого струму заряду. Чим вищий струм заряду, тим швидше батарея заряджається. Проте, щоб уникнути пошкодження батареї, не використовуйте зарядний пристрій зі струмом заряду, що перевищує рекомендований телефон.

Підсумки

Щоб продовжити термін служби батареї смартфона:

 • використовуйте оригінальні зарядні пристрої, які постачаються в комплекті з вашим пристроєм або рекомендовані виробником;
 • не допускайте перегріву пристрою під час заряджання – зайве теплове навантаження може негативно позначитися на роботі батареї та термін її служби, не залишайте смартфон на зарядці під прямим сонячним промінням або у батареї;
 • не заряджайте смартфон до 100% щоразу – це може призвести до зниження ємності батареї;
 • Не допускайте повного розряду акумулятора та використовуйте режим економії заряду.

Регулярно оновлюйте програмне забезпечення. Так ви отримаєте нові можливості для збереження енергоефективності, які дозволять гаджету довше залишатися у справному стані.

Якщо ви знайшли орфографічну помилку, будь ласка, повідомте нас, виділивши цей текст і торкнувшись вибраного тексту.