Ноутбуку, як і будь-якого портативного пристрою з вбудованим акумулятором , потрібне регулярне підживлення енергією. Навіть якщо у вас новий MacBook Pro, який здатний працювати на одному заряді до 18 годин, рано чи пізно його все одно потрібно підключити до розетки. І добре, якщо така є під рукою. Але в поїздах далекого прямування або в літаку вільний доступ до мережі 220В – велика рідкість. Ситуацію міг би врятувати тільки зовнішній акумулятор, але чи ноутбук заряджатиметься від пауер банку і чи можна в принципі це робити? Нині з’ясуємо.
Чи можна заряджати ноутбук від повербанку
Можна, ніякої шкоди понад те, що лептопу завдає зарядка від штатного блоку живлення, від цього не буде. Але змусити повербанк заряджати ноутбук , незалежно від ємності його власної батареї, не так просто. У всякому разі, якщо говорити про класичні компактні паеур банки з ємністю 10000-20000 мА*год. Якщо підключити такий до лептопу, швидше за все не станеться нічого або ноутбук сам почне заряджати зовнішній акумулятор, чого нам, звичайно, не треба.
Це нормально. Повербанк для смартфона швидше за все не зможе зарядити ноутбук через технічні відмінності їх акумуляторів. Телефони оснащуються батареями, які мають універсальний стандарт напруги, що дорівнює 3,7В. У ноутбуків же він значно вищий.
Незважаючи на те, що єдиного стандарту для ноутбуків не встановлено, їх акумулятори зазвичай мають напругу 10-15В. Тому для підживлення їм потрібен значний зарядний пристрій. Ви напевно звертали увагу, наскільки блоки живлення для лептопів більші за смартфонні.
Такий розмір продиктований не бажанням виробника завдати вам дискомфорту, а переважаючими характеристиками ноутбучних зарядних пристроїв . Адже вони повинні видавати більше напруги, ніж потрібно для роботи лептопів, щоб перекривати їхні потреби. Якщо акумулятор конкретного ноутбука має напругу 11В, то адаптер живлення чи пауер банк повинні подавати до нього щонайменше 15В, а краще – 20.
Чому зовнішній акумулятор не заряджає ноутбук
Зовнішні акумулятори, які мають напругу 20В або вище, на ринку не так багато. Випускати їх виробникам не надто вигідно, оскільки через свою дорожнечу великий попит подібні рішення не користуються. Причому висока ціна не є гарантією сумісності пауер банку з ноутбуком . Тому обов’язково вивчайте характеристики.
Зарядити ноутбук із батареєю на 12В від 12-вольтового повербанка неможливо з причин, викладених у підручнику фізики за 8 клас. У процесі заряджання адаптер перетворює силу струму на напругу, у результаті неминуче відбуваються втрати. Тому блоки живлення завжди йдуть із запасом, і зовнішні акумулятори не повинні відрізнятися від них.
Потужність – це сила струму, помножена на напругу.
До речі, потужність зовнішнього акумулятора з напругою 20В і силою струму 1,5А, згідно з формулою, не може бути меншою за 30 Вт, при 2,25А – не менше ніж 45 Вт, а при 3,25А, відповідно, 65 Вт. Тому малопотужні рішення для заряджання ноутбуків точно не підійдуть. Якщо ваша модель не відповідає цим критеріям, на вас чекає незадовільний результат.
Який повербанк вибрати, щоб заряджати ноутбук
Місткість повербанка для ноутбука – параметр хоч і не першорядний, але важливий. Від нього залежить, скільки разів ви зможете зарядити свій лептоп і чи вистачить його хоча б одну повну зарядку. Відразу попереджаємо: дивитися на міліампери, вказані виробником, не варто. Або, вірніше, стоїть, але тільки як довідкова інформація.
Мілліампери як такі мало що означають у контексті зарядки пристрою від пауербанку . Для простоти підрахунків набагато логічніше перевести в Вт*ч. Для цього потрібно помножити міліампери (ємність батареї ноутбука та зовнішнього акумулятора) на напругу.
Для ноутбучного акумулятора на 6000 мА * год з напругою 12В розрахунок буде таким:
6000 мА * год x 12В = 74 Вт * год.
Відповідно, для пауербанку ємністю 30000 мА * год з напругою 5В ми отримаємо такі значення:
30000 мА * год x 5В = 150 Вт * год.
Тобто, взявши зовнішній акумулятор на 30000 мА*год , ми не зможемо зарядити ноутбук із батареєю на 6000 мА*год 5 разів, як можна було припустити. За логікою його ресурсу має вистачити хоча б на дві повні зарядки, але через енерговтрати показники будуть нижчими. Залежно від якості використовуваних елементів живлення навіть хороші повербанки можуть втрачати в процесі і 15, і 20%. У поганих повербанків ККД буде ще нижчим. Тому якщо зовнішній акумулятор з такими характеристиками дозволить зарядити лептоп один раз і один до половини, це вже хороший показник.