Наука

Астрономи показали викид плазми з чорної діри (відео)

Share
Час читання: < 1 хв.

Кожен раз, відкриваючи нове вікно у Всесвіт, дослідники знаходять щось дивовижне. Таким об’єктом виявилася надмасивна чорна діра, а вірніше плазмові струмені, що вириваються з неї майже на швидкості світла. Саме цей процес був відображений астрономами, а при його вивченні було виявлено нетипову поведінку потоку.

Ще у вересні 2019 року група астрономів пообіцяла зняти повноцінне відео, де в головній ролі виявиться чорна діра. Представлене відео поки не тягне на повноцінний фільм, але воно дозволило дослідникам побачити, що плазмові струмені з чорної діри здатні скривлюватися, а їх форма скручується біля основи, утворюючи перпендикулярний будова. 

Об’єктом для вивчення став квазар 3C 279, що знаходиться в п’яти мільярдів світлових років від Землі в сузір’ї Діви. У центрі квазара знаходиться надмасивна чорна діра оточена аккреційним диском – областю дифузного матеріалу, що обертається навколо центрального тіла. Особливий інтерес у астрономів викликали дві плазмові струмені, схожі на гігантські пожежні шланги, що вириваються з чорної діри на 99,5% швидкості світла. Для захоплення зображення використовувалася нова техніка – «довга базова интерферометрия», яка збирає і синхронізує дані з декількох телескопів з усього світу, утворюючи єдиний віртуальний телескоп розміром з Землю. Це дозволило отримати картинку з роздільною здатністю 20 мікросекунд, що еквівалентно тому, як якби з Землі було видно звичайний апельсин, що лежить на поверхні Місяця.

Астрономи стверджують, що така поведінка плазмового струменя є несподіваним і хвилюючим відкриттям. Однак вони зазначають, що навіть не наблизилися до кінця свого дослідження, яке дозволить розкрити ще більше таємниць Всесвіту.

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Google тестує новий жест для смартфонів

    Google створює новий жест, який дозволить викликати віртуального помічника за допомогою трикнопкової навігації. Це стане…

    12.11.2024

    Google покращить функції зйомки в Android-додатках

    Технологія зйомки RAW-фотографій на смартфонах існує вже давно, але найчастіше вона доступна тільки на дорогих…

    12.11.2024

    Чому розвиток ШІ-технологій сповільнюється: основні причини

    Розвиток технологій штучного інтелекту вийшов на плато, що стало несподіваною новиною для багатьох. Проривні успіхи…

    12.11.2024

    Що нового з’явилося в iOS 18.2 beta 3: огляд оновлень і функцій

    Компанія Apple випустила чергові бета-версії своїх ОС і внесла в них кілька помітних змін і…

    12.11.2024

    Apple запатентувала інноваційні ремінці для годинників з додатковими функціями

    Компанія Apple запатентувала нову технологію, яка може значно розширити можливості смарт-годинника Apple Watch з моніторингу…

    12.11.2024

    Apple планує випустити смарт-камеру для дому

    Ходять чутки, за якими компанія Apple розробляє дисплей для розумного будинку. Він може працювати на новій системі…

    12.11.2024