Наука

Астрономи показали викид плазми з чорної діри (відео)

Share
Час читання: < 1 хв.

Кожен раз, відкриваючи нове вікно у Всесвіт, дослідники знаходять щось дивовижне. Таким об’єктом виявилася надмасивна чорна діра, а вірніше плазмові струмені, що вириваються з неї майже на швидкості світла. Саме цей процес був відображений астрономами, а при його вивченні було виявлено нетипову поведінку потоку.

Ще у вересні 2019 року група астрономів пообіцяла зняти повноцінне відео, де в головній ролі виявиться чорна діра. Представлене відео поки не тягне на повноцінний фільм, але воно дозволило дослідникам побачити, що плазмові струмені з чорної діри здатні скривлюватися, а їх форма скручується біля основи, утворюючи перпендикулярний будова. 

Об’єктом для вивчення став квазар 3C 279, що знаходиться в п’яти мільярдів світлових років від Землі в сузір’ї Діви. У центрі квазара знаходиться надмасивна чорна діра оточена аккреційним диском – областю дифузного матеріалу, що обертається навколо центрального тіла. Особливий інтерес у астрономів викликали дві плазмові струмені, схожі на гігантські пожежні шланги, що вириваються з чорної діри на 99,5% швидкості світла. Для захоплення зображення використовувалася нова техніка – «довга базова интерферометрия», яка збирає і синхронізує дані з декількох телескопів з усього світу, утворюючи єдиний віртуальний телескоп розміром з Землю. Це дозволило отримати картинку з роздільною здатністю 20 мікросекунд, що еквівалентно тому, як якби з Землі було видно звичайний апельсин, що лежить на поверхні Місяця.

Астрономи стверджують, що така поведінка плазмового струменя є несподіваним і хвилюючим відкриттям. Однак вони зазначають, що навіть не наблизилися до кінця свого дослідження, яке дозволить розкрити ще більше таємниць Всесвіту.

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Небезпека в Telegram: як не потрапити на нову шахрайську схему

    Шахраї знову шукають способи обдурити українців, цього разу вони заманюють "безкоштовною" преміум підпискою в Telegram.…

    24.12.2024

    AI-пошук легко обманути прихованим текстом – нове дослідження

    Дослідження показало, що пошукові системи, які використовують штучний інтелект, можуть надавати ненадійну інформацію, якщо веб-сайти…

    24.12.2024

    Фішингові атаки на смартфони: експерти дали рекомендації щодо захисту

    Шахраї постійно вигадують нові способи обману, і це дратує. Вони тільки й чекають, щоб ми…

    24.12.2024

    Samsung Galaxy отримає грудневе оновлення безпеки Android: 4 нові моделі в списку

    Не поспішаючи, але й не зупиняючись, Samsung продовжує оновлювати найкращі телефони своєї лінійки, як високого,…

    24.12.2024

    Apple інтегрує серверні можливості в наступні чипи для MacBook

    Аналітик Мін-Чі Куо поділився прогнозами про прийдешнє покоління чипів Apple M5, серійне виробництво яких очікується…

    24.12.2024

    Важлива інформація для пенсіонерів: що робити з WhatsApp до початку 2025 року

    З 1 січня 2025 року WhatsApp перестане працювати на деяких стареньких смартфонах Android. У Meta,…

    24.12.2024