Categories: Наука

Астрономи помітили тіні в протопланетній хмарі далекої зірки

Share

Довгі тіні, що рухаються по зовнішнім областям протопланетного диска зірки HD 135344B, вчені пов’язують з процесами народження нових планет у внутрішніх областях.

Міжнародна група астрономів зуміла розглянути деталі будови протопланетного диска газу і пилу навколо зірки HD 135344B. Їм вдалося побачити спіральні рукави і рухомі тіні, пояснити які поки не вдалося. Про це повідомляє стаття, прийнята до публікації в Astrophysical Journal і представлена у відкритому доступі в бібліотеці препринтів arXiv.org .

Раніше Томасу Столкеру (Tomas Stolker) з Амстердамського університету і його колегам вже вдалося зробити досить чіткий знімок околиць зірки HD135344B. Вони використовували нову коронографічну систему з адаптивною оптикою SPHERE , встановлену в європейській обсерваторії VLT, яка розташована в Чилі. Це дозволило в підсумку отримати цілу серію знімків, що відбувається в 450 світлових роках в газопиловій диску, де йде процес народження планетної системи.

 

Адаптивна оптика інструменту SPHERE допомогла усунути спотворення, що вносяться до картинки земної атмосфери. Коронограф і поляризаційні фільтри дозволили блокувати світло самої зірки, невидимі на зображеннях / © Tomas Stolker, University of Amsterdam

 

Дослідникам вдалося побачити виражені спіральні рукави, ймовірно, які утворилися під впливом однієї або декількох досить великих протопланет, які в майбутньому перетворяться в газові гіганти, схожі на Юпітер або Сатурн. Відзначаються також коливання яскравості зовнішніх областей газопилового диска, викликані, мабуть, тінями від якихось об’єктів або процесів у внутрішніх, швидко обертаються областях. За словами вчених, швидше за все, їх відкидають щільні згустки вихорів або скупчення твердих частинок.

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

 

© NOVAastronomieNL

«Ще два роки тому ми підозрювали, що тіні на зовнішньому диску викликаються якимись процесами у внутрішніх областях, – каже Томас Столкер. – На жаль, ми не можемо побачити їх безпосередньо навіть зі SPHERE ».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Скарбик Павло

Закінчив ТНТУ, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, нові медіа, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Головний редактор iTechua.com. Дякую, що читаєте нас. Є питання, пропозиція або щось цікаве? Пишіть на skarbykdj@gmail.com

Опублікував
Скарбик Павло
Tags: укр
  • Останні записи

    Смартфони на Android скоро отримають новий спосіб керування налаштуваннями виведення звуку

    Схоже, Google працює над цікавою новою можливістю для користувачів Android – можливістю керування виведенням звуку…

    01.05.2024

    У росії створюють РЕБ-дрон із штучним інтелектом

    Російська компанія «Герань» заявила про створення мобільної установки «Абзац», яка, за їхніми словами, здатна боротися з безпілотними літальними…

    01.05.2024

    Телефон на зарядці всю ніч: шкідливо чи ні

    Багато власників смартфонів побоюються залишати гаджети на зарядці на всю ніч і правильно роблять. Пояснюємо,…

    01.05.2024

    Мільярди смартфонів в небезпеці через дефект клавіатури

    Нещодавній звіт фахівців з кібербезпеки з Citizen Lab виявив суттєвий недолік безпеки в кількох популярних…

    01.05.2024

    Новий вірус для Android заражає пристрої користувачів через зламані сайти WordPress

    Хакери почали розповсюджувати нове шкідливе програмне забезпечення для операційної системи Android під назвою Wpeeper. Цю…

    01.05.2024

    Що таке NFC: як воно працює і що ви можете з ним робити

    Комунікація ближнього поля (далі NFC) - це технологія смартфонів і пристроїв, що носяться, яка живе…

    01.05.2024