Технологія відстеження потенційно небезпечних навколоземних об’єктів пройшла першу перевірку. Дослідники спрогнозували траєкторію руху астероїда за допомогою декількох різних методів.
Міжнародна група астрофізиків під керівництвом NASA провела перевірку системи оцінки астероїдної небезпеки. Об’єктом вивчення став невеликий навколоземний астероїд 2012 TC4 , який пройшов в безпосередній близькості від планети 12 жовтня 2017 року. Про успішне завершення перевірки повідомляє сайт NASA.
Можливі наслідки зіткнення Землі з астероїдом залежать від розмірів космічного тіла і місця його падіння. Якщо астероїд приземлиться на материкову поверхню планети, це може відбитися на русі блоків земної кори. Вулканічна активність посилиться, і вулкани викинуть в атмосферу значну кількість газу і пилу. Падіння астероїда в океан може викликати великі хвилі цунамі і затоплення багатьох прибережних районів. Тому постійно йде розробка нових систем оцінки небезпеки астероїдів, що проходять недалеко від Землі.
Нова система розроблена в рамках міжнародної організації International Asteroid Warning Network (IAWN). Вона об’єднує дані космічних телескопів і наземних спостережних приладів, розташованих по всьому світу. У проекті брали участь і російські вчені, фахівці Інституту астрономії РАН. При оцінці потенційної небезпеки астероїда 2012 TC 4 вони використовували дані міжнародної обсерваторії Пік Терскол в Приельбруссі.
Спостереження почалися в липні 2017 року. На основі зібраних даних астрофізики розрахували траєкторію руху астероїда і спрогнозували, на яку відстань тіло здатне наблизитися до Землі. При цьому враховувався вплив безлічі явищ, здатних впливати на траєкторію, в тому числі тиск сонячного світла. Також мережа оптичних телескопів досліджувала, наскільки швидко обертається астероїд. Вчені встановили, що 2012 TC 4 повертається кожні 12 хвилин, здійснюючи своєрідні «перекидаючі» рухи. Форма астероїда виявилася витягнутою, його довжина склала близько 15 метрів, ширина – близько 8 метрів. За особливостями відбиття світла від поверхні вдалося приблизно встановити склад космічного тіла.
У перспективі IAWN планує застосувати цю комбінацію методів і в дослідженнях інших навколоземних астероїдів. Учасники проекту підкреслюють: щоб виявити потенційно небезпечні астероїди, необхідна не тільки розвинена техніка, а й постійна співпраця вчених з різних країн.