Марк Цукерберг відповів на питання про конфіденційність у WhatsApp

Реклама

ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ

Час читання: 3 хв.

WhatsApp, який має більше 2 мільярдів користувачів, завжди вважався лідером у питанні безпеки. Всі ці роки його наскрізне шифрування було на передовій, але воно принесло й чимало незручностей. Наприклад, до певного часу перенести чати між Android та iOS було майже неможливо, а також потрібно було робити резервні копії в Google Drive або iCloud, що, по суті, не давало повного контролю над даними. Однак, судячи з того, що сказав Марк Цукерберг, насправді все не так просто, і це захист не гарантує стовідсоткову безпеку.

Що ще відомо

Він сам вказав, що наскрізне шифрування працює чудово, коли повідомлення передаються між користувачами, і навіть якщо Meta зламали б, зловмисники не змогли б прочитати листування, бо компанія сама не має доступу до цих повідомлень. Але є одне “але”. Спецслужби можуть обійти це, отримавши доступ до самого пристрою. І тут вже не допомагає ніяке шифрування — вони можуть прямо з екрана телефону прочитати всі повідомлення, що вже зберігаються на пристрої, без необхідності перехоплювати їх під час передачі.

Реклама

До того ж, для того щоб дістатися до чогось чутливого, спецслужби можуть використовувати різні шпигунські програми або навіть віруси. Згадаймо хоча б Pegasus, який, зізнався Цукерберг, може бути використаний для таємного доступу до пристроїв. Це не просто програма для зчитування повідомлень — вона дозволяє отримати доступ до всього, що на телефоні, включаючи фотографії, контакти, і всі інші дані. Багато хто чув про випадок із Джеффом Безосом, коли за допомогою цього програмного забезпечення вкрали понад 4,5 ГБ його файлів.

Що цікаво, WhatsApp впровадив функцію “зникаючих повідомлень”, щоб додатково захистити користувачів. Вона дозволяє налаштувати автоматичне видалення повідомлень через кілька днів. Це в поєднанні з наскрізним шифруванням теоретично має дати найвищий рівень захисту, але навіть такі заходи не гарантують, що якщо хтось отримає доступ до вашого телефону, повідомлення не будуть прочитані ще до того, як вони зникнуть.

Як на мене, весь цей розмови про захист і шифрування — це ще й частина великої гри. Спецслужби, якщо хочуть, знайдуть спосіб обійти будь-яку безпеку. Якщо ж доступ до пристрою є, ніякі технології шифрування не допоможуть. І в цьому, власне, проблема не WhatsApp, а проблеми самого смартфона або операційної системи, яку на ньому використовують. Це не таємниця, але, напевно, Цукерберг просто не хотів і далі брехати. Він заявив те, що всім давно відомо — якщо маєш доступ до телефону, можеш прочитати будь-які повідомлення без проблем.

Зараз, звичайно, можна думати, що це все — теорії змови, але факти насправді такі, що багато великих компаній, які володіють такими даними, легко співпрацюють з урядами. Можливо, не все, що заявляється на публіці, — це вся правда.

Щодо інших месенджерів, то й Telegram не відстає. Відомо, що Павло Дуров, попри свій образ борця за конфіденційність, в кінцевому підсумку під тиском влади змінив політику конфіденційності. Тепер Telegram без проблем передає дані користувачів спецслужбам. Відмовлятися від цього вже ніхто не намагається.

Особливо дивно, що при всіх можливих скандалах і заявлених рівнях захисту, наприклад, у Signal або Viber все одно є обмежений доступ для правоохоронців до повідомлень, а от до бекапів у Google Drive та iCloud вони можуть отримати доступ без проблем. Це ще одне підтвердження, що навіть найсучасніші технології шифрування не завжди гарантовані, якщо справа стосується старих, збережених повідомлень.

Ще один приклад — історія з Такером Карлсоном, коли його листування стежили спецслужби США. І тут уже навіть надійне шифрування Signal не врятувало. Тому, здається, на практиці ми вже давно живемо у світі, де наше особисте листування не таке вже й особисте.

Реклама

Вас також можуть зацікавити новини:

Не пропустіть

СВІЖІ НОВИНИ