У будь-якому комп’ютері або смартфоні оперативної пам’яті буде в рази менше, ніж постійної. Вона обчислюється десятками гігабайт, а постійна – сотнями. 16 гігабайт оперативної пам’яті для стаціонарного ПК або ноутбука – дуже добре, а для смартфона і 8 буде більш ніж достатньо. Сучасні накопичувачі йдуть уже від 500 гігабайт, і ця цифра завжди зростала дуже швидко і згодом тільки збільшуватиметься.
Насправді обсяги оперативної пам’яті зростають. Минуло трохи більше 20 років відтоді, коли можна було працювати на звичайному ПК з 8 мегабайтами оперативної пам’яті. Технології постійно вдосконалювалися – 8, 16, 32, 64, 128, 256, 512, 1024, 2048… і так по наростаючій.
Зміна конфігурації внаслідок технічного прогресу підтягувала і постійну пам’ять. Якщо подивитися старий прайс, то комп’ютер із процесором 486DX4-100 мав 8 мегабайт оперативної і 630 мегабайт постійної пам’яті. А трохи кращий комп’ютер – Pentium 133 мав на борту 16 мегабайт ОЗП і 1080 мегабайт для накопичувача.
Але оперативна пам’яті ніколи не наздожене постійну, як мінімум, з двох причин:
1. У разі, якщо оперативної пам’яті буде дуже багато, то процесор просто не впорається з таким обсягом даних, і комп’ютер почне гальмувати. У мережі вже робили експеримент, коли до збірки додавали аномальну кількість оперативної пам’яті і не тільки додавали, а й завантажували її, змушуючи процесор працювати з такими даними.
У підсумку комп’ютер почав гальмувати – процесор не здатний обробити одразу стільки інформації, тому обсяг оперативної пам’яті практично завжди буде підібраний під певну конфігурацію.
Також не завжди збільшення ОЗП відчувається користувачем.
Наприклад, у вас звичайний офісний комп’ютер з 4-ма гігабайтами ОЗП. Якщо додати ще 4, то 8 гігабайт буде відчуватися. А 16 гігабайт уже буде просто марним – користувач не відчує різниці.
2) Оперативна пам’ять дорожча у виробництві, ніж постійна. Пов’язано це як з особливостями виробництва, так і зі швидкістю роботи пам’яті. ОЗП працює завжди швидше за ПЗП. Саме з цієї причини жодна флешка або SSD не може повноцінно розширити об’єм ОЗП на комп’ютері або смартфоні.
Який висновок?
Об’єм оперативної пам’яті повинен знаходитися в золотій середині. Занадто мало пам’яті веде до того, що комп’ютер витрачає час, щоб попрацювати з однією частиною об’єкта, а потім завантажити іншу. Занадто великий обсяг може просто не відчутися користувачем – програм, які займуть одразу, припустимо, 32 гігабайти пам’яті, просто немає, крім зовсім вузькоспеціальних.
Компанія 01.ai представила нову модель ШІ Yi-Lightning, схожу з GPT-4. Для навчання моделі використовувалося 2000…
Стартап OpenAI офіційно оголосив про вихід загальнодоступної версії застосунку ChatGPT для користувачів ПК під управлінням…
Надійний інсайдер під ніком OnLeaks опублікував серію деталізованих зображень ще не анонсованого смартфона. Крім того,…
Коли вийшла iOS 18, Apple додала дуже цікаву фішку. Тепер iPhone автоматично перезавантажується кожні три…
Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…
В Android 15 QPR2 Beta 1 Google представила нову функцію - Terminal, що дозволяє запускати…