Чому небезпечно залишати зарядний пристрій у розетці. Топ-8 причин
Share
Час читання:5хв.
Чим небезпечне залишення зарядних пристроїв у розетці? І взагалі, як на проводку впливають постійно ввімкнені пристрої? Комп’ютери встромлені, телевізори тощо. Якось позначається? І наскільки велика ймовірність замикання і загоряння, чому?
1. Чим небезпечне залишення пристроїв у розетці?
Не важливо зарядний це пристрій, комп’ютер, ДБЖ або холодильник, існують такі небезпеки:
Загоряння – у разі підвищеної або зниженої напруги
Виходу пристрою з ладу – з аналогічних причин
Псування електропроводки – у разі її низької надійності (обрив або коротке замикання)
Пристрої та розетки бувають різними, ціни в більшості випадків відрізняються до 10 разів, і надійність теж. Розетка є кінцевою ланкою електроустановки, і на її надійність впливає вся попередня система – кабелі, коробки, щити, постачальник електроенергії.
2. Причини загоряння
Основною причиною загоряння, окрім зовнішнього нагрівання, є нагрівання внаслідок проходження підвищеного струму. Підвищення струму виникає з причин:
Підвищеної напруги при збереженні опору пристрою, підвищенням чисельника у виразі I=U/R
Зниженого внутрішнього опору, при збереженні прикладеної напруги, тобто зменшення знаменника виразу I=U/R
Додавання навантажень до наявних ліній і мереж I=I1+I2
3. Загоряння через проблеми поза об’єктом (якість електроенергії)
При цьому загоряння можливе в таких місцях:
Займання пристрою від підвищеної напруги внаслідок імпульсної перенапруги – удари блискавки (можлива генерація від відключених електродвигунів). Вирішується встановленням ПЗІП, або системи з декількох ступенів ПЗІП.
Займання пристрою від підвищеної напруги внаслідок перекосу фаз, внаслідок обриву нуля (третя гармоніка і не тільки) і підвищення напруги до 380-400 Вольт, на яку не розраховані побутові електроприлади, може допомогти Реле напруги на вводі та Стабілізатор, для великих об’єктів – блок АВР.
Займання пристрою в разі зниження напруги, що позначається на холодильниках (особисто не перевіряв, але розповідала досить компетентна людина) – у разі зниження напруги зростає струм, що споживається. Рішення аналогічні попередньому пункту
Для регулярного (постійного) моніторингу параметрів мережі можна встановити систему моніторингу або портативний (щитовий) аналізатор енергії з функцією запису або передачі даних.
4. Займання через проблеми на об’єкті (якість електромережі)
При цьому загоряння можливе в таких місцях:
Займання ділянок електропроводки – кабелів, контактів, з’єднань, що мають знижену надійність у разі виникнення підвищеного навантаження (зокрема, короткого замикання за умови недостатнього захисту, завищених номіналів автоматів), або зношення ізоляції, або високий перехідний опір контактів (подовжувачі та неякісно виконана електропроводка).
Загоряння елементів електрощитів – контактів автоматичних вимикачів, електрощитових пристроїв, що мають знижену надійність під час виникнення підвищеного навантаження (зокрема короткого замикання за неправильного захисту, завищених номіналів автоматів)
Загоряння елементів конструкцій у разі протікання струму витоку через стіни, підлоги тощо. Можливе в разі відволоження стін та інших випадків підвищення провідності конструкцій. Вирішується встановленням вступного ВДТ/УЗО
Загоряння внаслідок іскріння вирішується установкою УЗДП (пристрій захисту від дугового пробою), що, однак, має неоднозначні оцінки
Для оцінки стану електропроводки і можна викликати електролабораторію. А для пошуку несправностей і небезпечних місць – незалежного електроаудитора з відповідним обладнанням (тепловізори, аналізатори енергії, електролабораторне обладнання)
5. Займання через проблеми в підключеному обладнанні
Сучасні портативні пристрої (смартфони, планшети, ноутбуки, павербанки, електроінструмент, електросамокати і велосипеди) мають досить ємні акумулятори, що витримують великі пускові або імпульсні струми.
Зарядні пристрої для таких ємних акумуляторів виконуються також з високими струмами для прискорення процесу заряду.
Причини загоряння обладнання:
Пошкодження ізоляції акумуляторів і виникнення високого розрядного струму
Перегрів акумуляторів або зарядних пристроїв внаслідок високого зарядного струму, або пошкодження ланцюгів управління
Перегрів теплоелектричних пристроїв (тепловентиляторів, електрообігрівачів, тостерів, електричних духомашин, фенів, плойок, чайників, мультиварок) у разі несправності схеми керування (електроніка або залипання контактів), або відсутності охолодження – перекриття каналів забору або видування повітря, википання рідини. Такі пристрої не можна залишати без контролю.
6. Етапи виникнення причин загорянь
Кожна електроустановка (сукупність кабелів, щитів, розеток і всього, що передає енергію), створюється кількома етапами:
Проектування – коли розраховують навантаження (таблиця навантажень), вибирають автоматичні вимикачі (однолінійні схеми), і вибирають місця прокладання кабелів (плани електропроводки). На кожному з розділів проєкту можливі помилки, які контролюються Головним інженером і під час проходження проєктом незалежної експертизи
Електромонтажні роботи – коли закуповуються матеріали (належної або неналежної якості), виконуються з’єднання, підключення, збираються електрощити. Цей етап контролює технагляд підрядника і врешті незалежна електролабораторія
Експлуатація – коли додаються або змінюються навантаження, виникають і усуваються несправності. А також виконується відновлення функціональності та виправлення помилок попередніх етапів – домальовують схеми, міняють кабелі, перебирають щити та коробки. Цей етап контролює власник особисто, господар будинку, або оперативний персонал, а також незалежний електроаудитор (зазвичай запрошують, коли щось уже згоріло або вийшло з ладу, але краще заздалегідь).
Помилки всіх етапів підсумовуються і рідко компенсують одна одну. Найбезпечніше нічого не вмикати, тоді ризики мінімізуються.
Є спосіб технічної страховки (підвищення запасу міцності) – використовувати кабель підвищеного перетину. Виконати максимальний захист кабелю – металорукав, усе це в лоток, під’єднати до мінімального автомата і вмикати тільки за потреби.
7. Рішення щодо запобігання подачі струму
Основний спосіб припинити нагрівання – припинити подачу напруги. Робити це можна різними способами.
Безліч електрощитових пристроїв створено для підвищення безпеки та відключення електроприймачів у різних ситуаціях:
Автоматичні вимикачі правильних номіналів – не завищуйте номінали і час-струмові характеристики, для вимкнення в разі перевантаження і коротких замикань
ПЗВ/ВДТ ввідні та на лінії, що відходять – використовуйте їх і диференціальні автоматичні вимикачі з правильною селективністю для захисту від струмів витоку по конструкціях
Реле напруги – для вимкнення в разі зниження і підвищення напруги, бувають щитового і розеткового виконання
Пристрій Захисту від Імпульсних Перенапруг (ПЗІП) – для захисту від розрядів блискавок та інших імпульсних напруг
Пристрій Захисту від Дугового Пробою (УЗДП)
Стабілізатори напруги з вбудованими реле напруги
Рішення типу майстер-вимикача – коли одним рубильником або контактором вимикають частину груп або приміщень (найчастіше не вимикають холодильники та пристрої з не енергонезалежним годинником)
8. Рішення щодо компенсації збитків
Цілком можливо застрахувати майно, відповідальність і життя. Слід мати на увазі, що згоряння одного побутового приладу може дати таку кількість неприємних запахів, що доведеться переробляти весь ремонт (внутрішнє оздоблення). Сам не бачив, але очевидці розповідали.
Де я бачив сам – там провітрювали місяць безперервно і запах залишився. Ремонт переробляли, але згоріло там помітно більше.
9. Висновок.
Чим небезпечне залишення зарядних пристроїв у розетці? – можуть згоріти з різних причин або призвести до загоряння іншої частини електроустановки
І взагалі, як на проводку впливають постійно ввімкнені пристрої? – залежить від потужності пристроїв і якості проводки. За правильного проєктування, монтажу та експлуатації ніяк не впливають.
Комп’ютери встромлені, телевізори тощо. Якось позначається? – створює зручність для користувача і несе супутній ризик, який можна зменшити правильними пристроями в щиті і регулярною перевіркою електропроводки
І наскільки велика ймовірність замикання і загоряння, чому? – ймовірність замикань залежить від якості електроенергії (яку можна трохи поліпшити), якості електропроводки (яку можна істотно поліпшити) і якості електроприладу (яка залежить від виробника, цінової категорії та вдалості моделі). Чому – причини розібрано в статті.
Скарбик Павло
Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.