Скільки існують смартфони, стільки часу їх оточують міфи про «правильну» підзарядку. За довгі роки ми все-таки розібралися і запам’ятали: «ефект пам’яті» — фішка нікелевих акумуляторів, тому витрачати енергію до нуля не потрібно, під час заряджання можна користуватися, залишати харчування на всю ніч теж. А тепер повсюдно почали використовувати технології швидкої зарядки — і деякі помилки вийшли на друге коло.
Швидка зарядка всю ніч? Ніяких проблем! Заряджати смартфон швидкою зарядкою тільки під наглядом, а на ніч діставати старий і слабкий адаптер 10 Вт немає жодного сенсу. Гаджети досить “розумні”, щоб самостійно оптимізувати процес зарядки, і роблять це найбільш підходящим чином. Незалежно від потужності зарядного пристрою, це працює за одним принципом: 70-80% енергії акумулятор отримує на максимально можливій швидкості, що залишилися 20-30% повільніше і в дбайливому режимі, потім переходить в стан, що підтримує повний заряд. В операційних системах можуть зустрічатися навіть спеціальні режими дбайливої нічної зарядки, так що від користувача ніяких дій щодо вибору відповідного адаптера не потрібно.
Одночасно заряджати та використовувати смартфон все ще можна. Я навіть не уявляю, звідки взявся цей міф раніше, і чому виник знову з появою швидких зарядок. Навіть у стані спокою смартфон споживає якусь кількість енергії для підтримки фонових процесів, тому додаткове навантаження від користувача жодним чином не може перешкодити живленню. Єдине, залежно від інтенсивності використання може збільшитись тривалість повної зарядки. Але це цілком логічно.
Швидка зарядка не збільшує зношування та деградацію акумулятора. Швидкість отримання енергії — це параметр, який впливає виключно на досвід користувача. Швидкісні зарядки придумали для зручності та конкурентної переваги, а не з метою змусити людину якнайшвидше купити новий смартфон. Найбільший вплив на термін служби акумулятора надає кількість циклів перезаряджання, а також використання пристрою за низької або високої температури. Відмовляти собі у зручних технологіях задля уявного збереження ресурсу акумулятора не потрібно.
Що ще потрібно знати про швидке заряджання гаджетів?
Не забувайте про нагрівання. При швидкій зарядці не рекомендується використовувати товсті чохли з потенційно низькою теплопровідністю та чохли-книжки у закритому стані. Втім, це просто рекомендація, що серйозних ризиків використання аксесуарів не несе. Однак адаптер швидкого заряджання нагрівається досить сильно, так що не варто його чимось накривати. За цим моментом варто стежити уважніше.
Використовуйте фірмові аксесуари та продукти надійних виробників. Завжди є спокуса купити дешеву зарядку, проте не варто забувати, що навіть у такого простого на вигляд аксесуара використовується досить складна і технологічна начинка. Виробники підробок не особливо переживають щодо якості контролерів живлення, надійності конструкції, та й взагалі намагаються вибрати якомога дешевші комплектуючі та зібрати їх мінімальними зусиллями. Використання сумнівних зарядних пристроїв – це один із небагатьох реальних ризиків технології швидкого заряджання.
Смартфони та планшети TCL із роз’ємом USB-C підтримують швидку зарядку. Наприклад, TCL 30 5G з акумулятором 5000 мА‧год з комплектним адаптером 18 Вт повністю заряджається приблизно за півтори години, зі звичайним на це довелося б витратити близько 3,5 години. До речі, застереження про роз’єм USB-C виникло не просто так. Стандарт microUSB не передбачає високої потужності живлення, і вплинути на це виробники гаджетів не можуть.