У вівторок випробували нову українську крилату ракету “Нептун”, яка здатна уражати наземні та морські цілі.
“Запуск “Нептуна” пов’язаний зі створенням нових зразків озброєння. Це цілком національний проект – немає залежності від іноземних партнерів, що має особливе значення на тлі відмови окремих західних оборонних компаній постачати Україні подібні зразки або складові до них”,- розповів ВВС Україна Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.
Військовий експерт зазначив, що це дозвукова ракета, схема польоту – стандартна для крилатої моделі.
“На маршовій ділянці висота польоту – 10-30 м, на кінцевій ділянці 4-5 м. Бойова частина – уламкова-фугасна. За рахунок оснащення різними типами головок самонаведення може вражати різні типи цілей. Як з відомими координатами, так і використовуватись як протирадіолокаційна ракета”, – пояснює пан Згурець.
Вона забезпечує дальність стрільби по морській цілі на відстані 280 км, а по береговій стаціонарній цілі – ще далі.
Експерт каже, що її можна порівняти з американськими, китайськими та радянськими ракетами з дальністю в межах 300 км.
“Вона спроможна вражати цілі на тій дальності, на якій інші українські ракети не можуть”, – каже він.
За створення нового зразку озброєння відповідає ДП “Державне Київське конструкторське бюро “Луч”.
“Нині, виходячи з рівня та особливостей загроз, найбільш актуальною є версія наземного комплексу, оскільки вона забезпечить як захист з моря, так і ураження наземних об’єктів”, – додає пан Згурець.
Передбачається, що “Нептун” буде на озброєнні в берегових військ. Ракети залучать до контролю над акваторією Чорного моря.
Це було перше публічне випробування “Нептуна”. Йому передували закриті, що триватимуть і надалі.
Коли саме ракети поступлять на озброєння – точних прогнозів немає, адже “Нептун” має пройти всі етапи державних випробувань.
Надалі ракета може бути адаптована під корабельну та авіаційні версії.
Скільки таких ракет вже виготовлено – поки що тримають в секреті.
“Для України це дуже важлива подія, тому що після тотального роззброєння української армії відповідно до Будапештського меморандуму на озброєнні Збройних сил України не залишилося жодної крилатої ракети”, – заявив секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Турчинов після завершення випробувань.