З моменту свого запуску в 2008 році App Store завжди мав статус священної корови, не залишаючи хейтерам жодного шансу на критику. Так, Apple встановлювала суворі обмеження на види софту, які могли виходити в неї на платформі, але зате, на відміну від Google Play, там не було не тільки вірусів, а й у принципі погано пристосованих для роботи додатків. Проти висловлювалися тільки користувачі дешевих Android-смартфонів, змушені переконувати себе і оточуючих у тому, що вони не купують iPhone тільки через відсутність на iOS свободи, яка їм так потрібна. Але навіть після появи аналогів App Store нічого такого не передбачається.
Незважаючи на те що в Купертіно кілька років билися за своє право розпоряджатися App Store, софтом, який там публікують, і грошовими потоками, які через нього проходять, в кінцевому підсумку доміно посипалися. Так, принаймні, вирішили багато фанатів і хейтерів Apple після всім відомих подій.
Сьогодні все і справді може виглядати так, ніби втрата Апп Стором самостійності тільки набирає обертів, і факторів, які зможуть, що називається, розгойдати човен сильніше, ціла купа. Хтось цьому радий, а хтось – навпаки – дуже засмучений, оскільки переживає, що iOS перетвориться на Android. Але можу вас запевнити, що цього не станеться ніколи. Втім, про все по порядку.
Перший і найголовніший аргумент на користь того, що на нас усіх і iOS зокрема чекають великі зміни, – це європейський Закон про цифрові ринки, який уже ухвалено і оскаржити який Apple поки так і не вдалося. У результаті ми можемо спостерігати, що в Купертіно під впливом влади змушені ділити App Store на дві частини, одна з яких нібито зніме всі обмеження для місцевих користувачів і дасть їм змогу встановлювати сторонні магазини додатків. У якій формі це буде реалізовано, поки не дуже зрозуміло, але сумнівів у тому, що зміни неминучі, просто немає.
Другий фактор – готовність США виступити проти Apple і зобов’язати її дозволити розробникам приймати платежі від користувачів через сторонні системи оплати, минаючи App Store. Рішення начебто радикальне. Адже чи не проти цього так боролися в Купертіно? Але насправді все куди складніше, ніж здається.
Насамперед ми знаємо, що Apple не готова відмовитися від комісії. Компанія продовжить стягувати 27-відсотковий збір з розробників у перший рік і 12-відсотковий – у другий, якщо вони прийматимуть оплату від користувачів на стороні. Це менше, ніж 30 і 15%, як в App Store, але все одно відчутно. Тож виходить, що залишити Apple без заробітку у влади не вийшло. У Купертіно усвідомлюють і цінують свої зусилля і не готові ними поступатися.
Але ж усі знають, що це не найголовніше. Куди важливіше, що тепер у Європі будуть доступні альтернативні магазини додатків, чи не так? Щоправда, є один нюанс: усі ті програми, які Apple не пропускала в App Store, найімовірніше так і не з’являться на iOS. Навіть на території ЄС.
Вся справа в захисних механізмах iPhone, які забезпечуватимуть власну безпеку незалежно від побажань користувачів і влади. Адже в чому полягає сенс сторонніх магазинів додатків? У тому, щоб випустити на iOS ті програми й утиліти, які раніше були під забороною через сувору модерацію Apple.
Через велику кількість умов і фільтрів App Store багато видів застосунків, які без будь-яких обмежень доступні на Android, на Айфонах ніколи не існували як клас:
Розраховувати, що станеться диво і завдяки стороннім магазинам додатків вони раптом з’являться на вашому iPhone, абсолютно безглуздо. Навіть якщо Apple не модеруватиме їх, для роботи вони будуть змушені отримати сумісність із механізмами операційної системи. Наприклад, для аналогів Apple Pay на iOS має бути відкритий NFC, а для застосунків батьківського контролю з розширеними можливостями – доступ до MDM-профілю.
У результаті виходить щось невиразне. Появу аналогів App Store начебто можна вважати доконаним фактом, але всіх обмежень, які були на iOS, це все одно не зніме. А ось змусити Apple піти на цей крок самостійно буде вельми і вельми проблематично. Все-таки одна справа – примусити компанію до чесної конкуренції і зовсім інша – змушувати її переробляти операційну систему, продукт інтелектуальної власності, на догоду незрозуміло чому.
Що хотів сказати автор? Для мене очевидно, що зміни, на які всі так чекають, змістовно будуть більш мінорними, навіть якщо за формою виглядатимуть інакше. Щоб усе вийшло, перетворення мають відбутися шквалом одразу за кількома фронтами, і за повної згоди Apple, якій їх належить здійснювати. Відкриття NFC, переписування програмного коду операційної системи, налагодження, тестування, доопрацювання – всього цього може і не статися. А без цього не можна говорити і про те, що iOS перетвориться на Android.
Не представлений поки що офіційно Samsung Galaxy S25 протестували в Geekbench, завдяки чому стало відомо…
Наразі плани TSMC у Сполучених Штатах залежать від поточної політичної ситуації. Як повідомляє Digitimes, компанія…
Любителі мобільних пристроїв чекають чергових флагманських смартфонів, і на черзі апарати Samsung Galaxy S. Їхня…
Google випустила безкоштовний застосунок чат-бота Gemini для користувачів iPhone - тепер його можна завантажити в…
Чесно кажучи, я теж час від часу беру телефон у ліжко, хоча знаю, що це…
Компанія 01.ai представила нову модель ШІ Yi-Lightning, схожу з GPT-4. Для навчання моделі використовувалося 2000…