Categories: Наука

Вчені дослідили, що відчувають померлі

Share
Час читання: 2 хв.

Страх неминучої смерті для багатьох людей – одне з найбільш неприємних відчуттів, особливо це стосується тих, хто боїться померти на самоті. І, як з’ясували вчені, для таких побоювань і навіть виникнення панічного страху в людей є всі підстави.

Згідно з дослідженням науковців з Медичного центру Лангоне при Нью-Йоркському університеті, момент смерті – дещо інше, ніж просто зупинка серця. Виявляється, після офіційної констатації смерті померлі все ще перебувають у свідомості. І більш того – вони іноді не до кінця розуміють, що померли, оскільки при цьому відчувають навколишній світ.

Це з’ясувала група дослідників під керівництвом професора Сема Парніа. Упродовж багатьох років учені спостерігали за станом людей, які вже при смерті. Крім того, вони збирають свідчення тих, хто пережив клінічну смерть. І після довгих років роботи автори зібрали дані, узагальнили їх і опублікували перші підсумки.

Головний висновок дослідження: після офіційної констатації смерті – тобто після зупинки серця – людський мозок усе ще функціонує і залишається активним. Розум живе! А отже, у більшості випадків люди можуть абсолютно чітко розуміти, що вони померли.

При цьому померлий відчуває, що його тіло більше не реагує на зовнішні подразники. Зокрема, не можна ворухнути ногою, рукою чи видати якусь міміку. При цьому чує слова, бачить навколишніх, але не здатний подати їм жодного знака. Інакше кажучи, померла людина почуває себе ніби ув’язненою у тілесній оболонці.

Вчені пояснюють свої висновки тим, що мозок помирає значно повільніше, ніж серце, тому людський розум живе якийсь час навіть після констатації смерті. Адже з моменту зупинки серця кров перестає надходити в мозок і його робота сповільнюється. Але таке сповільнення ланцюгової реакції клітинних процесів може тривати кілька годин після смерті серця. Врешті-решт це призводить до загибелі клітин усього мозку.

Лікарі також виявили, що повернення до спогадів про життя може бути пов’язане з тією частиною мозку, яка зберігає спогади. Вони вважають, що ця частина мозку – остання, яка руйнується через  дефіцит кисню і втрату крові, а тому здатна працювати, навіть коли людина втрачає свідомість і повільно вмирає.

Медики відзначають, що часто спогади вмираючих людей особливо емоційні. При цьому між спогадами не існує лінійної прогресії, людина не може відповісти, чому до неї прийшли саме ці спогади, а не інші.

джерело

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
Tags: укр
  • Останні записи

    Як зрозуміти, що додаток збирає ваші дані без дозволу

    Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…

    14.11.2024

    Google робить свій смартфон потужнішим за допомогою Linux

    В Android 15 QPR2 Beta 1 Google представила нову функцію - Terminal, що дозволяє запускати…

    14.11.2024

    Apple набирає обертів у галузі ШІ, поки конкуренти зволікають у розвитку

    Apple Intelligence з'явився тільки минулого місяця, і деякі з його найцікавіших функцій будуть доступні з…

    14.11.2024

    В Україні зросла кількість злочинів за участю популярних додатків

    За останні кілька років все частіше виявляється, що месенджери використовуються як інструменти для злочинів. З…

    14.11.2024

    Стало відомо, коли представлять смартфони Samsung Galaxy S25

    Схоже, компанія Samsung не буде вкотре зрушувати терміни запуску своїх флагманських смартфонів ближче до початку…

    14.11.2024

    В OpenAI запропонували владі США та їхнім союзникам об’єднатися для протистояння Китаю у сфері ШІ

    Компанія OpenAI виступила з пропозицією американській владі і союзникам США про створення "Північноамериканського договору зі…

    14.11.2024