Categories: Наука

На Марсі знайдені сліди гігантського океану

Share
Час читання: 2 хв.
Великі території північної півкулі Марса в минулому займав гігантський океан, що живився річками і струмками, які виникали в результаті рясних опадів.

З таким твердженням виступили автори нової глобальної топографічної карти Червоної планети, опублікованої в журналі Journal of Geophysical Research – Planets, пише Кореспондент.

Нова карта була складена групою вчених з кількох американських університетів. Вони розробили комп’ютерний алгоритм аналізу знімків поверхні Марса, за допомогою якого дослідникам вдалося виявити набагато більш розгалужену і велику мережу долин і каналів на поверхні планети.

Загальна довжина цієї системи, що колись була наповнена рідкою водою, більш ніж удвічі перевищує попередні оцінки вчених, складені ще в середині 1990-х років.

Мережа долин на Марсі була виявлена ще в 1970-х роках у результаті місії космічної станції NASA Mariner 9. З того часу вчені не можуть прийти до спільної думки, чи відображає ця система сліди, залишені потоками рідкої води, що випала опадами на планеті, яка мала колись теплий і вологий клімат. Або ж вона була сформована в результаті ерозії, спричиненої повільним виснаженням підземних запасів рідкої води, як це могло бути у разі холодного і сухого клімату на Марсі в минулому.

Автори нової роботи професор Вей Луо і Томас Степінскі  вважають, що їхнє відкриття істотно зміцнює позиції першої гіпотези і свідчить на користь наявності в минулому на Марсі не тільки потоків рідкої води, а й цілого океану, що займав велику частину північної півкулі планети.

“Наші дані говорять про те, що на Марсі в минулому випадали потужні опади у вигляді дощу, які підживлювалися випаровуванням води з поверхні великого північного океану, що займав приблизно третину всієї поверхні планети”, – говорить Луо.

На користь цього свідчать численні низовини в північній півкулі Марса, тоді як південна півкуля, навпаки, має височини.

У результаті такого розподілу водних ресурсів клімат у цій частині планети був різко континентальним – сухим, а більша частина опадів випадала на межі океану і суші, в районі екватора.

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Як зрозуміти, що додаток збирає ваші дані без дозволу

    Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…

    14.11.2024

    Google робить свій смартфон потужнішим за допомогою Linux

    В Android 15 QPR2 Beta 1 Google представила нову функцію - Terminal, що дозволяє запускати…

    14.11.2024

    Apple набирає обертів у галузі ШІ, поки конкуренти зволікають у розвитку

    Apple Intelligence з'явився тільки минулого місяця, і деякі з його найцікавіших функцій будуть доступні з…

    14.11.2024

    В Україні зросла кількість злочинів за участю популярних додатків

    За останні кілька років все частіше виявляється, що месенджери використовуються як інструменти для злочинів. З…

    14.11.2024

    Стало відомо, коли представлять смартфони Samsung Galaxy S25

    Схоже, компанія Samsung не буде вкотре зрушувати терміни запуску своїх флагманських смартфонів ближче до початку…

    14.11.2024

    В OpenAI запропонували владі США та їхнім союзникам об’єднатися для протистояння Китаю у сфері ШІ

    Компанія OpenAI виступила з пропозицією американській владі і союзникам США про створення "Північноамериканського договору зі…

    14.11.2024