Categories: Наука

Вчені довели, що повернути час назад – можливо.

Share
Час читання: 2 хв.
Фізики з Федерального університету АВС (Бразилія) провели експеримент, який, як стверджується, демонструє оборотність часу, про це пише MIT Technology Review.

 

Вони змогли нагріти гарячий об’єкт від холодного. Для цього був використано хлороформ (CHCl3), розчинений в ацетоні.

Вчені заздалегідь заплутали ядра атомів вуглецю і водню, а потім впливаючи на них ядерно-магнітним резонансом, створивши умови, за яких час буквально рухався назад. При цьому ефект фіксувався на макро-, але й на мікрорівні.

“Ми спостерігали спонтанний потік тепла, спрямований від холодної системи до теплої”, – зазначають фізики університету АВС.

У звичайних умовах тепло йде від більш теплого до менш нагрітого тіла. Це пояснюється другим законом термодинаміки, згідно з яким ентропія в замкнутих системах наростає.

Ентропія – в даному випадку може інтерпретуватися як міра невизначеності (невпорядкованості) деякої системи, наприклад, будь-якого досвіду (випробування), який може мати різні наслідки, а значить, і кількість інформації.

Насправді ж це поки не вирішена загадка, а другий закон – лише “зовнішній” її прояв. Тому капучіно важко розділити на чорну каву і молоко, а гаряча чашка гріє холодні руки.

Науковці припускають, що спочатку (до Великого вибуху) Всесвіт був “розпечений”, а енергія в ньому була розподілена рівномірно. З часом ентропія зростала, що й визначило напрям “стріли часу”. Сам термін “стріла часу” був придуманий фізиком Артуром Еддінгтоном.

Як зазначають вчені, цей ефект дає розуміння феномену часу, його зв’язку з ентропією і квантовою заплутаністю. При цьому цікаво, що канадський фізик-теоретик Бен Типпет довів принципову можливість створення машини часу, хоча б на рівні математичної моделі.

Його модель заснована на ідеї, що четвертим виміром Всесвіту є час. Це дозволяє припустити наявність просторово-часового континууму, в якому різні напрямки простору і часу з’єднані тканиною Всесвіту.

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    У США показали новітні морські дрони Tsunami з рекордною вантажопідйомністю

    Американська корпорація Textron Systems анонсувала випуск багатоцільових автономних надводних суден Tsunami, створених на замовлення Міністерства…

    16.01.2025

    Android 16 отримає одну з найкращих функцій OxygenOS

    Фахівці ресурсу Android Authority в Android 16 версії DP2 виявили підказки, що вказують на нову…

    16.01.2025

    Google Chrome працює над інструментом для блокування спливаючої реклами

    Google Chrome тестує нову функцію, яка має зробити набридливі спливаючі вікна з запитами доступу до…

    16.01.2025

    Samsung закликає користувачів Galaxy S21 встановити нове оновлення ПЗ

    Компанія Samsung випустила січневий патч безпеки для флагманських смартфонів серії Galaxy S21, що вийшли 2021…

    16.01.2025

    Новий iPhone SE 2025 отримав дизайн, схожий на моделі Apple 2009 року

    Інсайдер Соні Діксон (@SonnyDickson) опублікував у соцмережі X фотографії макетів iPhone SE четвертого покоління. Модель…

    16.01.2025

    Суперінтелект уже близько: голова OpenAI зробив сенсаційну заяву

    Сем Альтман, глава OpenAI, поділився своїми амбітними прогнозами щодо майбутнього штучного інтелекту в своєму дописі…

    16.01.2025