Чи варто завантажувати додаток українських розробників “Дій вдома”

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

Нещодавно в нашій Державі випустили мобільний додаток “Дій вдома” задля того аби контролювати режим обсервації і самоізоляції громадян під час карантину. Чи безепечно використовувати його? Що потрібно знати про нього.

Вже протягом тижня, користувачі Мережі активно обговорюють додаток “Дій вдома”, який за допомогою GPS і селфі має контролювати людей на самоізоляції. Хотів би щось прокоментувати щодо цифрової безпеки цієї програми, але у цьому немає ніякого сенсу, пише Павло Бєлоусов у блозі для НВ.

Дивіться, що нам пропонують: “здоров’я і безпека громадян або неухильне дотримання всіх постулатів демократії”. Але чому нам пропонують або здоров’я, або демократія, а не те і інше? Як вибрати між здоров’ям і демократією? Так не піде, адже нам потрібні обидва варіанти.

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

З цим додатком держава за наші ж гроші хоче зробити зручності для себе. Але я не хочу, щоб я був зручним для держави, я хочу, щоб держава була зручною для мене. Підміна ролей ні в цьому випадку, ні в якомусь іншому – неприпустима. Не потрібно забувати, хто для кого існує.

Нам кажуть, мовляв, використання програми добровільне, за невикористання штрафу не буде і так далі. Але давайте уточнимо, що це тільки “на сьогодні” і утиски поки тільки в такому обсязі.

А що буде завтра? Де гарантії, що завтра не почнуть попередньо встановлювати цей або схожий додаток на всі смартфони/планшети/смарт-годинники, які продаються в Україні?

Сьогодні це стосується COVID-19, а завтра – людей з нежиттю або карієсом, і, одразу ж під це все потрапляє все населення країни, віком від 3-х років? Сьогодні просять селфі і GPS-координати кілька разів протягом 14 днів, а завтра – передачу аудіо, фото, відео, геолокації, відвіданих сайтів і так далі 24/7.

Чи є гарантії, що такого не станеться? Звичайно, ні.

Приклади інших країн, де є подібні рішення, на мій погляд, теж не працюють. У тих державах встановлена демократія, довіра до органів влади вище, система стримувань і противаг, чесні суди і ось це все. Та й ці аргументи з довірою до влади, скажімо так, теж “притягнуті за вуха”.

Не потрібно бути фахівцем, щоб поглянути на зміст користувальницької угоди “Дій вдома”, який користувачі на автоматі приймають не читаючи – і зрозуміти, що встановлювати його, м’яко кажучи, не варто: “персональні дані можуть передаватися в/з інших електронних інформаційних ресурсів… без додаткового повідомлення суб’єкта персональних даних про таку передачу. Персональні дані можуть передаватися третім особам”.

А “треті особи” це: Міністерство внутрішніх справ України та Національна поліція і її територіальні органи, які отримають доступ до таких даних:

• прізвище, ім’я та по батькові;

• дата народження;

• ознака статі;

• мобільний номер телефону;

• адреса, за якою особа перебуває на самоізоляції;

• інформація про госпіталізацію або самоізоляцію особи, визнаною інфікованою;

• стан здоров’я;

• місцеперебування особи;

• фото особи.

Чи зможе МВС утриматися від того, щоб не доповнити/освіжити свою базу даних громадян? Чи дізнаємося ми про те, що у поліції цього не зробили? Звичайно, ні. Та й я не повірю, що у МВС не скористаються таким випадком.

Вся ця “діджиталізація” повинна полегшувати, а не ускладнювати мені життя, повинна розв’язувати мої проблеми, а не чиїсь. Повинна додавати мені безпеки і свободи, а не відбирати.

І якщо зараз піти на поступки під приводом епідемії і встановити собі подібний додаток, то завтра приводами стане все, що завгодно: нежить, дощ на вулиці або просто чийсь настрій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Підписуйтесь на нас в Google News, Facebook та TikTok 

РЕКЛАМА

Глибокі знання та досвід Софії у сфері технічної підтримки зробили її надійним помічником у вирішенні проблем, а пристрасть до технологій спонукала її ділитися своїми знаннями з іншими за допомогою свого контенту. Як людина, яка щодня працює над усуненням проблем і навчає своїх користувачів користуватися всіма доступними інструментами, маючи лише обліковий запис Google, її висвітлення новин, як правило, зосереджене на наданні читачам більш зручної для користувача точки зору та деяких менш відомих цікавинок на цю тему.