Новини України та Світу

Чи можна відключити Інтернет в Україні: експерти розкрили деталі

Share
Час читання: 4 хв.

Через три тижні з початку вторгнення Росії Інтернет в Україні продовжує працювати. Експерти дослідницької організації RIPE Labs проаналізували стійкість української Мережі.

В інтернет-мережах України немає явних слабких місць або мереж, відключення яких завдало б значної шкоди. Велику роль відіграє інфраструктура країни, що працює таким чином, що проблеми з підключенням можуть виникнути лише внаслідок масштабних перебоїв електропостачання.

Відсутність монополії на українському ринку

Аналітики звернули увагу на низьку ринкову концентрацію на ринку кінцевих користувачів. Вони розрахували індекс Херфіндаля-Хіршмана (HHI) — показник оцінки ступеня монополізації галузі, склавши шкалу від 0 (не концентрована) до 1 (монопольна). Дослідники використовували дані Азіатсько-Тихоокеанського центру мережевої інформації (Asia-Pacific Network Information Centre) про те, які мережі яку кількість користувачів обслуговують у конкретній державі, враховувалися лише провайдери з більш ніж 1% користувачів від кількості населення країни.

У десятці країн з найконкурентнішим ринком Інтернету Україна опинилася на 4 місці з індексом 0,052. Наводимо повний рейтинг концентрації ринку, згідно з HHI:

  1. Бразилія – ​​0.018
  2. Росія – 0.047
  3. США – 0.05
  4. Україна – 0.052
  5. Ліван – 0.067
  6. Сінгапур – 0.069
  7. Албанія – 0.072
  8. Гваделупа – 0.081
  9. ПАР – 0.083
  10. Японія – 0.087

“Чому це важливо? На ринку немає домінуючих гравців, тому вихід з ладу окремої мережі має відносно невеликий вплив на всю мережу”, – зазначили експерти.

Більшість провайдерів є українськими компаніями, до того ж більше половини мереж обслуговують менше 1% населення. Владі Росії непросто змусити їх обірвати з’єднання, не захопивши всю Україну. Подібне сталося в Єгипті під час “арабської весни”, коли єгипетський уряд наказав провайдерам відключити Інтернет, і вони підкорилися.

Розгалуженість точок обміну інтернет-трафіком

Експерти помітили велику кількість різноманітних зв’язків між мережами провайдерів в Україні, про які вони мають дані: вони з’єднуються або безпосередньо, або через кілька точок обміну інтернет-трафіком (IXP). Вони наголосили, що бачать лише активні маршрути, але не знають про резервні, які можуть підключити у разі потреби. При цьому немає жодної домінуючої точки обміну трафіком.

Зв’язки між мережами українських провайдерів

“Якщо ми виміряємо шлях між усіма мережами, в яких у нас є зонди RIPE Atlas, ми побачимо 13 IXP на цих шляхах. Це вказує на велику кількість активних IXP, що робить всю цю систему стійкою до відмови”, – пишуть автори дослідження.

Точки обміну трафіком за даними PeeringDB

Залежність від транзитних мереж

Транзитні мережі з’єднують дві основні мережі та переносять трафік між ними. У цьому випадку спостерігаються схожі закономірності децентралізації та різноманітності. Для перевірки впливу мереж країни RIPE Labs вивчає показники домінування автоматизованих систем (AS Hegemony). Так можна дізнатися, наскільки великий вплив конкретний провайдер має певну кількість користувачів. В Україні більшість автоматизованих мереж покриває транзитна мережа HURRICANE із США – 31,5%.

“Якщо є мережі, від яких залежать українські провайдери, то це, мабуть, великі міжнародні гравці, багато з яких є так званими мережами першого рівня і зверніть увагу, що російськими транзитними мережами в Україні не користуються”, – наголосили в RIPE. Labs.

Залежність користувачів від провайдерів

Мобільний інтернет

Дослідники відзначили, що все вищесказане стосується провідного Інтернету, проте ситуацію з мобільними мережами оцінити складніше. Найбільше публічних даних зібрав сервіс Cloudflare Radar, який показує, що з початку вторгнення РФ українці почали використовувати переважно мобільний трафік, а показники провідного неухильно падають.

Порівняння показників мобільного та дротового Інтернету в Україні

Аналогічна тенденція спостерігається і за іншими показниками активності, наприклад, у Звіті про прозорість Google, Gatech IODA. На думку аналітиків, мільйони людей просто відключають домашні або офісні маршрутизатори, коли евакуюються або їдуть за кордон.

Фізичні інтернет-мережі в Україні

Інтернет в Україні залежить від інфраструктури, що складається з кабелів (переважно оптоволоконних), маршрутизаторів та електропостачання. Втрата енергії або пошкодження волокон призводить до розриву з’єднання.

Як з’ясували експерти, в Україні зв’язок із Всесвітнім павутинням підтримують різні оптичні мережі, що належать різним організаціям. Фізична інфраструктура ушкоджується в окремих регіонах країни, проте інженерам на місцях вдається проводити складні ремонтні роботи навіть за умов бойових дій.

Наприклад, у мережі “Укртелекому” (обслуговує близько 5% населення України) вранці 8 березня стався збій, проте зусиллями техніків роботу вдалося налагодити вже за 3 години. За інформацією RIPE Labs, співробітники різних провайдерів поєднуються для ремонту оптоволоконних кабелів, щоб забезпечити співвітчизникам інтернет-з’єднання.

Не меншу роль у роботі Інтернету грає електропостачання. Коли у Маріуполі відключили електрику, підключення до Мережі зникло. Як приклад, RIPE Labs наводить місцевого провайдера CDS, який обслуговує 0,3% усіх користувачів в Україні, який відключився в ніч на 28 лютого.

“Незважаючи на стійкість українського Інтернету, ми бачимо збитки, завдані внаслідок військових дій”, – наголосили експерти. – “Наші думки з українським народом, і ми продовжуємо сподіватися на швидке мирне вирішення цього конфлікту”.

Митник Михайло

Більшу частину свого дитинства Михайло провів, бавлячись із гаджетами та намагаючись з'ясувати, як вони працюють. Його захоплення технологіями призвело до того, що іграшкові роботи, радіокеровані машинки та навіть ігрові приставки часто розбирали на частини, які не підлягали ремонту. Якщо ви поставите йому провокаційне запитання на кшталт "Android чи iPhone?", ви отримаєте ретельний аналіз всіх "за" і "проти", а також есе на тисячу слів про те, як технології впливають на людство.

Опублікував
Митник Михайло
  • Останні записи

    S.T.A.L.K.E.R. 2: Які нові артефакти з’являться у грі та що чекає на фанатів старих

    20 листопада виходить довгоочікуваний S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl на Xbox Series X/S і PC.…

    18.11.2024

    США звинуватили BOE у порушенні патентів Samsung

    Незважаючи на те, що рішення було ухвалено на користь Samsung, попередня постанова відомства дозволяє BOE…

    18.11.2024

    Ціна Samsung Galaxy S25 залишиться незмінною

    Смартфони Samsung Galaxy S25 коштуватимуть стільки ж, як і телефони Galaxy S24, про що повідомляє…

    18.11.2024

    З One UI 7 смартфони Samsung стануть ще функціональнішими

    Найкраща картинка без зайвих навантажень на систему. Згідно з новими інсадами, Samsung планує розширити можливість…

    18.11.2024

    Ринкова вартість TikTok зросла до $300 мільярдів

    Мене вражає, як ByteDance, компанія, яка стоїть за TikTok, досі оцінюється в шалені $300 мільярдів,…

    18.11.2024

    «Київстар» оголосив важливі новини про тимчасове блокування номерів

    Абонент може подати заявку на зупинення обслуговування номера на період до шести місяців з можливістю…

    18.11.2024