Існують різні думки про світлодіодні лампи, але їхні переваги вже досить відомі. Однак, важливо також враховувати і їхні недоліки, які виробники не завжди зазначають. Що ж не так з LED-лампами і про яку небезпеку вони замовчують?
Справедливості заради, слід зазначити, що сучасні світлодіоди справді є ефективнішими порівняно зі своїми попередниками, такими як лампи розжарювання та “енергозберігаючі” лампи. Серед їхніх головних переваг можна відзначити економічність, довговічність, а також широкий вибір колірних температур і високу стійкість до механічних пошкоджень.
Порівняно з класичними лампочками “ілліча”, економія світлодіодів досягає 90%. LED-світильники потужністю менше ніж у 8-10 разів порівняно з лампами розжарювання можуть виділяти таку саму кількість світла. Наприклад, світлодіодна лампочка потужністю 12-15 Вт здатна виробити 1200 лм, тоді як для такого ж показника освітлення лампі розжарювання необхідно мати потужність близько 95 Вт.
Також світлодіоди набагато довговічніші. Середній термін їхньої служби становить 25-30 тисяч годин, тоді як лампа розжарювання прослужить лише 1000-2000 годин. Незважаючи на це, існують лампи розжарювання, які просвітилися вже понад сто років, як, наприклад, та, що знаходиться в місті Лівермор, штат Каліфорнія. Її було занесено до книги рекордів Гіннесса як столітню лампу.
Крім своєї економічності, LED-лампи практично не нагріваються і виключають опікові травми. Можна не переживати, коли така лампа перебуває в безпосередній близькості від дітей, наприклад, при освітленні робочої зони столу, де дитина робить уроки.
Розсіювач (ковпак) світлодіодних ламп найчастіше складається із пластику або полікарбонату, тому під час падіння, на відміну від ламп розжарювання, вони не розбиваються на дрібні гострі осколки.
Колірна температура вказується на упаковці світлодіодних ламп і показує інтенсивність випромінювання. Цей параметр одночасно є і перевагою світлодіодів (через їхній широкий спектр колірної температури і можливість підбирати освітлення залежно від інтер’єру і “грати” зі світлом), і їхнім недоліком.
Вважається, що найкомфортніший спектр для людського сприйняття лежить у межах 2700-5000 К (Кельвін). Що вищий цей показник, то ближче колірна температура до синього світла, яке може бути небезпечним для людини. Наприклад, у лампи розжарювання спектр випромінювання лежить у межах 2700-3000 К.
У LED-лампах використовуються світлодіоди на основі синіх кристалів, які дають змогу отримувати світло в широкому спектрі випромінювання. Світло, проходячи через люмінофорне покриття, яке наноситься на внутрішню частину розсіювача, потрапляє на зоровий орган. Що холодніше світло виходить від лампи, то більше синього світла потрапляє в очі.
Дослідження вчених з усього світу підтверджують, що вплив синього світла негативно впливає на здоров’я очей. Тому колірна температура вище 5000 К може бути шкідливою для людини.
Фотохімічна реакція, яка виникає під час впливу такого світла, посилює вироблення вільних радикалів, які здатні накопичуватися в сітківці та чинити негативний вплив на зір.
Найсприйнятливіші до синього спектра випромінювання діти у віці 10-12 років, оскільки їхній кришталик має більш прозору структуру, ніж у дорослих. Крім цього схильні до більшого ризику люди, які перенесли операцію із заміни кришталика на інтраокулярну лінзу.
Другий негативний ефект синього спектра випромінювання полягає в його впливі на природні біоритми. Фоторецептори, розташовані в очах, сприймаючи світло, посилають сигнал у мозок на виділення гормону мелатоніну. Його секреція безпосередньо пов’язана з рівнем освітлення. Чим освітлення сильніше, тим менше виділяється мелатоніну.
У LED-ламп колірна температура вища, ніж у ламп розжарювання, і розташована ближче до синього спектра, тому світлодіодні лампи пригнічують вироблення цього гормону. Брак мелатоніну збиває внутрішній годинник і тим самим може порушувати режим сну і спричиняти ослаблення імунітету.
У сліпих людей часто спостерігаються проблеми з регуляцією ритму – їхні циркадні ритми можуть збиватися на 12-15 хвилин на день.
Пульсація в класичній лампі розжарювання зазвичай перебуває в межах 5%, що є безпечним для очей людини. Напруга в них надходить безпосередньо до спіралі, використовуючи її як джерело активного опору навантаження. Зазвичай, чим товща нитка розжарювання, тим менший цей коефіцієнт.
Безпечним же є коефіцієнт пульсації до 20%. Якщо він вищий, це може позначатися на загальній стомлюваності та супроводжуватися головним болем і поганим самопочуттям.
Щоб зрозуміти, чому коефіцієнт пульсації в деяких LED-лампах може бути набагато вищим, нам потрібно розглянути їхню будову детальніше.
У ролі стабілізатора напруги у світлодіодній лампі виступає спеціальний пристрій – драйвер, що складається з мікросхеми і трансформатора. Саме цей елемент у дешевих лампах деякі недобросовісні виробники замінюють на звичайний блок живлення з конденсатором і діодним мостом.
Конденсатор не може забезпечувати необхідну стабілізацію напруги, тому що постійно заряджається і розряджається, в результаті лампа може мерехтіти. Звичайно, ви скажете, що ваші лампи точно не мерехтять. Але не поспішайте з висновками. Найчастіше цю пульсацію не видно неозброєним поглядом. Але її легко можна розгледіти за допомогою камери вашого смартфона, щоправда, не кожного, а лише того, який оснащений датчиком освітленості.
Вибирайте таку лампу, у якої ширший діапазон робочих напруг, а також коефіцієнт пульсації нижчий за 20%. У сумлінних виробників ці параметри вказуються на упаковці.
Не купуйте занадто дешеві китайські лампочки. Найімовірніше, в них замість драйвера з мікросхемою встановлений блок живлення і вона мерехтітиме. Можливо, не відразу, але з часом.
Не використовуйте LED з високою колірною температурою, особливо в спальні та дитячій кімнаті.
Під час вибору світлодіодних ламп орієнтуйтеся не на споживану потужність, а на потужність світлового потоку, який можна обчислити шляхом множення потужності звичайної лампи розжарювання на 10-12. Наприклад, у лампи розжарювання потужністю 100 Вт цей показник дорівнює 1320 Л, а у лампи потужністю 60 Вт – 720 Л. Підбирайте LED-лампу, виходячи з цих параметрів.
У підсумку, незважаючи на всі переваги світлодіодних ламп, важливо враховувати їхні недоліки. Зокрема, слід звертати увагу на колірну температуру, вплив на очі та біоритми, а також на коефіцієнт пульсації світла.
WhatsApp тестує новий спосіб надати своїм користувачам контроль над одержуваними ними комерційними повідомленнями. Платформа налічує…
У мережі з'явилася інформація, що компанія Apple має намір диверсифікувати виробництво своїх процесорів довіривши цей…
Якщо чутки справдяться, Galaxy S25 Ultra може опинитися в дуже складній ситуації. Адже з такою…
Нещодавно було представлено нову лінійку смартфонів від Apple. І перше, що впадає у вічі, це…
Samsung Galaxy S24 Ultra – це справжній флагман, який поєднує відмінний дисплей, найкращу камеру та…
Apple працює над новою версією Siri на основі більш просунутих великих мовних моделей, про що…