USB-кабелі та порти – це один з найпоширеніших типів роз’ємів для повсякденних пристроїв, таких як комп’ютери, смартфони, планшети, смарт-телевізори, аудіо-відео ресивери, ігрові консолі та багато інших компонентів. В даний час існує два основних типи USB-кабелів та портів, призначених для передачі даних та зарядки: USB-A та USB-C.
Коли мова заходить про передачу даних, зарядку та інші корисні функції, між USB-A і USB-C існує досить багато відмінностей. Саме тому ми підготували цей посібник, щоб пояснити, чим ці сполуки схожі і що відрізняє їх одне від одного.
З’єднання USB Type-A належать до фізичного дизайну USB-порту. Будь-яке USB-з’єднання складається з порту на головному пристрої, з’єднувального кабелю та пристрою-приймача. USB-A – це традиційний дизайн хост-порту USB та один із найпростіших для розпізнавання на пристроях.
Це горизонтальний порт, нижню частину якого відведено під штиркові роз’єми. Таке розташування створює сумнозвісне одностороннє USB-з’єднання, яке працює тільки при ідеально вставленому кабелі – скільки б разів ви не намагалися.
Цікаво, що USB-B хост-порт відсутній. Роз’єм USB-B – це порт рецептора на USB-пристрої, який ви підключаєте до комп’ютера. Рознімання типу B також легко дізнатися за їх квадратною формою із закругленими кутами з одного боку, майже як у крихітного будиночка. USB типу B призначений переважно для зовнішніх периферійних пристроїв, одному кінці якого перебуває роз’єм USB-A, але в іншому – роз’єм USB-B. Існують кабелі USB-B – USB-B, але вони рідко використовуються.
Зверніть увагу, що існують також підмножини цієї конструкції, такі як USB Mini-A та USB Micro-A, з різним дизайном портів, але вони не такі важливі для нашого поточного обговорення.
USB-C – це новий тип портів, офіційно анонсований в 2014 році, хоча знадобилося кілька років, щоб вони набули широкого поширення в споживчих пристроях, як ми бачимо сьогодні. Створений для вирішення багатьох проблем старого порту USB-A, USB-C є абсолютно новим типом USB-порту. До найважливіших особливостей USB-C належать:
При правильному виборі стандарту даних (див. нижче) з’єднання USB-C набагато швидше та універсальніше, ніж USB-A. Згодом очікується, що з’єднання USB-C замінять усі старі з’єднання USB-A та інші порти. Однак цей перехід, мабуть, триватиме роки.
Поки USB-A присутній на багатьох комп’ютерах поряд з роз’ємом USB типу C, в основному для того, щоб вирішити проблеми сумісності. У людей можуть залишатися старі пристрої, включаючи смартфони, улюблені контролери, ресивери, телевізори, клавіатури та багато периферійних пристроїв, які потребують підключення USB-A/B.
Більшість людей не хочуть купувати перехідник, щоб зробити USB-C назад сумісним із усіма своїми пристроями. У міру того, як використання цих старих пристроїв скорочуватиметься, USB-C стане основним портом, який всі шукатимуть – і ми вже бачимо, як це відбувається в деяких галузях.
USB 3.0 – 3.2 – це особливий протокол USB для передачі даних, коли йдеться про USB-з’єднання: Замість того, щоб описувати фізичний порт, він відноситься до форматів даних, які може обробляти порт. Помітні зміни відбулися з USB 3.0, який вимагає модифікації конструкцій USB-A і USB-B, щоб отримати більше можливостей і вищу швидкість передачі даних. Кабелі USB-A, що підтримують USB 3.0 і вище, оснащені синім штирком замість стандартного сірого.
USB 3.2 ділиться на два різні типи. Повністю оновлена версія називається USB 3.2 Gen 2×2 і названа на честь другого покоління та того, як вона використовує дві смуги 10 Гбіт/с для досягнення загальної швидкості 20 Гбіт/с. Другий тип – це старіший стандарт USB 3.1 10 Гбіт/с, який з останніми оновленнями також можна назвати USB 3.2 Gen 2.
І ще один момент: порти USB Type A та USB-C можуть підтримувати різні стандарти, від USB 2.0 до USB 3.2. Універсальних назв цих протоколів немає, що ускладнює ситуацію, тому не всі використовують однакові назви. Наприклад, USB 3.1 Gen 1 також називається USB 3.0. На щастя, USB 3.2 назад сумісний з іншими USB-з’єднаннями, хоча для портів USB-C може знадобитися перехідник. Ви також повинні переконатися, що ваші кабелі та USB-пристрої по можливості підтримують передачу даних у форматі 3.1.
Стандарт USB4 (також відомий як USB 4.0), оголошений у 2019 році, є останнім доповненням до лінійки кабелів та портів USB. Поки технологія повільно впроваджується в сучасні ПК та інші пристрої, компанія Apple однією з перших включила порти USB4 у свої ноутбуки 2020 M1 MacBook Air і Pro, а також M1 Mac mini.
Насправді ці порти Apple вважаються з’єднаннями Thunderbolt 4, які, так уже вийшло, підтримують стандарт USB4. Однак не всі кабелі та порти USB4 працюватимуть з Thunderbolt 4.
Які ключові особливості USB4? Для початку швидкість передачі даних по протоколу повинна становити не менше 20 Гбіт/с, але ви знайдете безліч портів USB4, здатних передавати дані зі швидкістю 40 Гбіт/с. А з оновленням USB 2.0 у 2022 році ви навіть знайдете деякі USB4 порти, здатні розвивати швидкість до 80 Гбіт/с.
USB4 також може забезпечувати потужність до 100 Вт, а також назад сумісний із обладнанням USB 3.x, 2.x та 1.x.
Якщо ви почуваєтеся спантеличеним, ми вас розуміємо. На щастя, є лише кілька спрощених та важливих моментів, які вам найкраще запам’ятати:
Коли вийшла iOS 18, Apple додала дуже цікаву фішку. Тепер iPhone автоматично перезавантажується кожні три…
Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…
В Android 15 QPR2 Beta 1 Google представила нову функцію - Terminal, що дозволяє запускати…
Apple Intelligence з'явився тільки минулого місяця, і деякі з його найцікавіших функцій будуть доступні з…
За останні кілька років все частіше виявляється, що месенджери використовуються як інструменти для злочинів. З…
Схоже, компанія Samsung не буде вкотре зрушувати терміни запуску своїх флагманських смартфонів ближче до початку…