Часом такий простий додаток, як ліхтарик, може стати небезпечним для даних, що зберігаються на вашому смартфоні. Чому це відбувається і як убезпечити себе, буде розказано далі.
Як вмикається ліхтарик смартфона
Якщо на телефоні є попередньо встановлена програма, то для ввімкнення ліхтарика достатньо натиснути на відповідну іконку. Якщо ж такого додатка не виявилося, його доведеться завантажувати.
Коли ви спробуєте використати завантажений застосунок уперше, він може запросити дозвіл на деякі дії та доступ до різних функцій або даних смартфона. У цьому і полягає головна небезпека.
Які приховані функції у додатків-ліхтариків
Така програма є досить простим, тому йому не потрібно ніяких додаткових дозволів або доступів, щоб почати працювати. Тому, якщо при першому використанні програма запросить одну з таких дозволів, варто задуматися, чи безпечна вона для вашого смартфона:
- можливість визначення вашого місцезнаходження за даними GSM-модуля або GPS. Такий запит може бути виправданий, якщо ви завантажили навігатор, який не зможе працювати, якщо не визначить геолокацію;
- доступ до Інтернету або Wi-Fi. Ліхтарик чудово може працювати і без підключення до інтернету;
- доступ до MicroSD. Може знадобитися графічному редактору, але не ліхтарику;
- доступ до запису звуків. Необхідний хіба що диктофону чи схожому додатку;
- доступ до контактів та SMS. Запит на такий доступ не викликає підозри, якщо його попросить, наприклад, месенджер, але не ліхтарик.
Вимагаючи всі ці дозволи та доступи, програма може посилатися на дослідження компанії Avast, якого насправді не існує, тому будьте уважнішими.
Чим може бути небезпечний доступ до даних та дозволів
Якщо ви дозволите застосуванню ліхтарика здійснювати сумнівні дії або надасте доступ до персональних даних, великий ризик, що в смартфоні виявиться шпигунське програмне забезпечення, яке непомітно крастиме поролі, листування та гроші через банківські програми.
Щоб убезпечити себе, краще відмовитись від використання такої програми. Але це не означає, що ви залишитеся без ліхтарика. Подібних програм досить багато, і якщо одна з них викликала сумнів, просто видаліть її і скачайте іншу.
Незважаючи на те, що деякі програми-ліхтарики дійсно виявляються розроблені шахраями, не всіх варто побоюватися. Іноді програма запитує сумнівний дозвіл не заради «зламування» смартфона. Воно може знадобитися рекламникам, які збирають інформацію про своїх потенційних клієнтів. Як чинити в цьому випадку, вирішувати тільки власнику телефону.