Іноді буває так, що, працюючи за ноутбуком, на секунду губишся в думках, і після незручного руху рукою чашка чаю, стакан з напоєм або пляшка води приземляються прямо на клавіатуру. Багато людей впадають у паніку і зазвичай не знають, що робити в такій ситуації. Залитий ноутбук стає величезною проблемою, тому що користувач сам “вбиває” пристрій неадекватними рішеннями.
У цій статті ми розповімо, що робити, якщо залив ноутбук і заощадимо вам чимало грошей на можливий ремонт.
Перш за все, зберігайте спокій
Легко сказати, що найважливішим є спокій, але збереження холоднокровності в такій ситуації дійсно може врятувати вашу техніку, оскільки вирішальними є перші хвилини після “аварії”.
Коли вода потрапила на ноутбук, перше, що потрібно зробити, це одразу ж від’єднати його від зарядки (вийняти кабель USB-C або класичний адаптер живлення), а потім якнайшвидше вимкнути сам пристрій. Тут ми рекомендуємо утримувати кнопку живлення протягом кількох секунд замість того, щоб гратися з вимкненням через меню “Пуск”, а потім чекати “безпечного” завершення роботи Windows.
Хард-ресет кнопкою живлення дасть вам змогу виграти кілька десятків секунд, від яких залежить багато чого. Річ у тім, що пролита рідина досить швидко проникає у нутрощі ноутбука. Якщо вона потрапить на материнську плату або, що ще гірше, наприклад, у роз’єм оперативної пам’яті з увімкненим живленням, станеться коротке замикання і ремонт залитого ноутбука коштуватиме набагато дорожче. Але якщо пощастить – води буде небагато, і ви зробите все швидко, лептоп, імовірно, вдасться врятувати без наслідків.
Якщо ви вже відключили “потерпілого”, то постарайтеся стерти з поверхні якомога більше води мочалкою або ганчіркою, що добре вбирає. Але пам’ятайте, що ноутбук у жодному разі не можна трясти – рідина всередині ще сильніше розтечеться, чого нам потрібно насамперед уникнути. З цієї ж причини не варто відразу нести пристрій до сервісу, поки все добре не просохне.
Після того, як на поверхні лептопа не залишиться видимих слідів рідини, потрібно повністю відкрити його і нахилити, щоб подіяла гравітація і вода могла вийти з корпусу. Найефективніше буде покласти його горизонтально, але не скрізь шарнір дає змогу відкидати екран на 180 градусів. Тому якщо ваш апарат так не вміє, розмістіть його на краю столу або стилуса, щоб клавіатура лежала горизонтально, а дисплей звисав донизу. На крайній випадок можна поставити ноут у положенні “намет”.
Що робити далі? Чекайте
Передбачаючи ваші запитання: а як же сушарки, рис і різні обігрівачі? Забудьте, нічого з цього не допоможе врятувати залитий ноутбук. Сам рис уже давно став мемом, але все ще можна натрапити на людей, які в таких ситуаціях тягнуться до фена з надією швидко просушити його теплим повітрям. Однак електроніка доволі чутлива до тепла і тут неважко завдати пристрою ще більшої шкоди – наприклад, розігнати краплі всередині сильним потоком повітря, або розплавити клавіатуру…
Так само не варто ставити ноутбук на обігрівач або в духовку – не винаходьте велосипед, це може призвести до додаткових пошкоджень.
Добре, а коли ноут висохне, його можна ввімкнути?
Принципову роль відіграє рідина, яку ви пролили на пристрій – вода в цьому разі має завдати найменшої шкоди, а ось чай, кава, солодкий напій або сік можуть стати величезною проблемою. Наприклад, якщо сік, пролитий на стільницю, висохне, на ній залишиться цукор та інші інгредієнти – і поверхня все одно буде липкою. Те ж саме станеться і всередині ноутбука, що може спричинити пошкодження (корозію) компонентів.
Якщо ви пролили воду, можна спробувати запустити ноутбук через 48, а краще через 72 години після події. Якщо вдалося швидко вимкнути живлення, протерти і залишити пристрій сушитися, то через три доби можна бути впевненим, що вода зсередини повністю випарувалася, і ноут напевно залишиться повністю функціональним.
А ось у разі коли або інших солодких рідин, лептоп, найімовірніше, увімкнеться, але не працюватиме клавіатура або окремі клавіші. Продовжувати експлуатувати такий ноутбук ми не рекомендуємо, це може призвести до ще більших проблем з плином часу. Тут доведеться розкривати пристрій самостійно, або, якщо ви не знаєте, що робити, віднести його фахівцеві, який ретельно перевірить і почистить залитий ноутбук належним чином.
Висновки? Краще тримати свої напої подалі від техніки або пити їх обережно, якщо багатогодинна робота за комп’ютером не залишає іншого вибору.