Статті

Чому не можна “світити” номер телефону в інтернеті

Share
Час читання: 2 хв.

Номер мобільного телефону – частина особистої інформації про людину, якою можуть скористатися з корисливою метою. Розкажемо, чому не варто зайвий раз «світити» свій номер в інтернеті, і чим це може бути небезпечним.

Спам та рекламні дзвінки

Найнешкідливіше, чим може загрожувати публікація номера в інтернеті, це спам-дзвінки від різних компаній. Не секрет, що багато сервісів, які збирають мобільні телефони для розсилок чи реєстрації, продають бази номерів своїх клієнтів третім особам. В результаті користувачі, чиї номери злили, починають отримувати дзвінки з рекламою або іншим спамом від стоматологій, банків, мобільних операторів і т.і.

Часто бази продаються кілька разів, тому можуть телефонувати різні організації. Позбутися таких дзвінків за допомогою чорного списку складно, оскільки спамери використовують кілька номерів і можуть змінювати їх.

Шахрайство

Поряд зі спамерами користувачів можуть атакувати шахрайські дзвінки. Якщо під час реєстрації номера десь в інтернеті було вказано ПІБ, вік та інші персональні дані, ними можуть скористатися зловмисники. Наприклад, вони представляються співробітниками банків або державних структур, а потім називають повне ім’я абонента, щоб надати вагу своїм словам. Жертва, почувши своє ім’я, може розгубитися і втратити пильність, чим користуються шахраї.

За номером телефону можуть здійснювати й інші шахрайські дії. Найбанальніше — SMS-розсилка від імені членів сім’ї з проханням переказати гроші на номер телефону чи рахунок картки. Якщо номер належить людям похилого віку, у яких є діти, ті можуть відразу переказати гроші, не розбираючись, хто насправді відправив SMS.

Пошук за номером

Сам номер є лише частиною особистої інформації про користувача, проте часто він іде в комплекті з іншими даними. Наприклад, якщо номер вказано на сторінці в соціальній мережі, будь-який може знайти обліковий запис його власника. В результаті сторонні люди зможуть з’ясувати ім’я, прізвище людини, її соціальний статус, родичів (багато хто і їх вказують у соціальних мережах з посиланням на їхні акаунти), можливий фінансовий стан тощо. Якщо у користувача ввімкнено позначку фотографій з геолокації, то відомим стане і його місцезнаходження, адреса будинку або місця відпочинку. Ці дані можуть легко використовувати шахраї для шантажу і обману.

І хоча публікація свого особистого номера в інтернеті може призвести до сумних наслідків, повністю «засекретити» свій номер навряд чи вийде. Він необхідний для реєстрації в месенджерах, соціальних мережах, банківських додатках та інших сервісах, де номер служить способом змінити пароль, підтвердити свою особу та підключити двофакторну аутентифікацію.

Найчастіше великі платформи (особливо ті, які пов’язані з фінансовою інформацією та банківськими операціями) мають досить високий рівень безпеки та дотримуються найсуворіших правил конфіденційності своїх користувачів. Проте менш популярні сайти та сервіси таким захистом похвалитися не можуть, і саме з ними потрібно бути особливо обережними. Тому користувачам рекомендується дотримуватися кількох правил, щоб не стати жертвою дзвінків спамерів та шахраїв:

  • Якщо при реєстрації на будь-якому ресурсі необов’язково вказувати свій номер або його можна замінити на адресу електронної пошти, слід вибрати другий варіант або не афішувати номер.
  • Не варто залишати свій номер на сторінці в соціальних мережах, щоб обліковий запис користувача не можна було знайти за номером.
  • Якщо номер доводиться часто залишати в публічному доступі (наприклад, для публікації оголошень про продаж і т.і.), рекомендується завести окрему SIM-картку, яку в крайньому випадку можна заблокувати або тимчасово відключити.
Лужна Софія

Глибокі знання та досвід Софії у сфері технічної підтримки зробили її надійним помічником у вирішенні проблем, а пристрасть до технологій спонукала її ділитися своїми знаннями з іншими за допомогою свого контенту. Як людина, яка щодня працює над усуненням проблем і навчає своїх користувачів користуватися всіма доступними інструментами, маючи лише обліковий запис Google, її висвітлення новин, як правило, зосереджене на наданні читачам більш зручної для користувача точки зору та деяких менш відомих цікавинок на цю тему.

Опублікував
Лужна Софія
Tags: поради
  • Останні записи

    Наскільки безпечно спати зі смартфоном під подушкою

    Чесно кажучи, я теж час від часу беру телефон у ліжко, хоча знаю, що це…

    15.11.2024

    Компанія 01.ai анонсувала інноваційну ШІ-модель Yi-Lightning

    Компанія 01.ai представила нову модель ШІ Yi-Lightning, схожу з GPT-4. Для навчання моделі використовувалося 2000…

    15.11.2024

    Вийшов безкоштовний ChatGPT для Windows

    Стартап OpenAI офіційно оголосив про вихід загальнодоступної версії застосунку ChatGPT для користувачів ПК під управлінням…

    15.11.2024

    Дизайн Samsung Galaxy A26 показали на якісних рендерах

    Надійний інсайдер під ніком OnLeaks опублікував серію деталізованих зображень ще не анонсованого смартфона. Крім того,…

    15.11.2024

    iOS 18.1 змушує iPhone перезавантажуватися після трьох днів бездіяльності

    Коли вийшла iOS 18, Apple додала дуже цікаву фішку. Тепер iPhone автоматично перезавантажується кожні три…

    15.11.2024

    Як зрозуміти, що додаток збирає ваші дані без дозволу

    Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…

    14.11.2024