Багато користувачів вважають, що будь-який комп’ютер можна модернізувати. Донедавна це вважалося так, але зараз часи змінилися. Розглянемо нюанси модернізації з прикладу збільшення обсягу пам’яті в комп’ютері чи ноутбуку.
Деякі виробники ноутбуків використовують материнські плати із вбудованою оперативною пам’яттю — мікросхеми просто розпаяні на «материнці». Таке компонування дозволяє зробити ноутбук компактнішим, і не потрібен слот для плати, а також немає необхідності робити окремий лючок для заміни пам’яті.
Але модернізувати ОЗУ у такому лептопі неможливо. Умільці, звичайно, перепаюють пам’ять, але сервіс-центр, що поважає себе, не візьметься за таку модернізацію, оскільки її результат буде непередбачуваним.
Як правило, виробники ноутбуків роблять у тильній частині пристрою спеціальний люк, через який можна замінити пам’ять. Якщо немає люка для заміни пам’яті, то лептоп потрібно розбирати. З цим потрібно було обережно: можна пошкодити тонкі шлейфи всередині пристрою.
Добре, якщо є два слоти під оперативну пам’ять, а зайнятий лише один — можна докупити другу плату такого ж обсягу і з тими самими характеристиками. Але що, як у ноутбуці один слот? Стару пам’ять треба кудись подіти, а нову купувати у подвоєному обсязі.
Бувають ситуації, що в ноутбуці 2 слоти пам’яті та в кожному по 2 гігабайти. Теж невигідно, якщо ви хочете 8 гігабайт, вам потрібно купувати 1 плату на 8 або дві по чотири. А що робити зі старими? Продавати якнайшвидше або просто покласти на полицю.
Зі стаціонарним комп’ютером все набагато простіше — материнська плата має 2 або більше слоти під ОЗУ. Та й процес модернізації простий – достатньо отримати доступ до материнської плати, вставити планку пам’яті та закрити на клямки.
Важливо знати під час встановлення пам’яті:
1. Покоління пам’яті має збігатися. Не вдається поставити DDR4 в гніздо DDR3.
2. Краще, щоб частота роботи пам’яті збігалася — у цьому випадку швидкість роботи буде вищою.
3. Бажано, щоб обидві плати були однаковими за обсягом пам’яті. Таким чином, вони зможуть працювати у двоканальному (або чотириканальному) режимі. Різні за обсягом пам’яті зменшать її швидкість.
4. Якщо у 2-х плат пам’яті різні таймінги, то пам’ять працюватиме на мінімальних таймінгах. З таймінгами також можна пограти в BIOS/UEFI, якщо такий параметр є.
5. Бувають плати, у яких робоча напруга 1.35 В та 1.5 В. Плата зі зниженою напругою може мати індекс U. Тут є нюанс: плата на 1.35В працюватиме зі слотом на 1.5В, але якщо материнська плата видає 1.35В на слот, то пам’ять на 1.5В не працюватиме.