У 2022 році смартфон є однією з найважливіших речей у житті людини. Можете уявити себе без смартфона? Відчуття, ніби залишилося зовсім голим. Така залежність — безперечно погано, але ми самі в цьому винні, довіряючи смартфону важливі дані. З одного боку, це потреба. З іншого — важливо, щоб особиста інформація залишалася тільки в нас і наші менші пристрої знали про своїх власників. Розбираємось, що про нас знає смартфон і чи можна зробити так, щоб особисті дані залишалися лише у нас?
Конфіденційність у смартфоні
Смартфон – справжня копія нас. Якщо почнеться повстання машин, то нам точно не привітатиметься: пристрої знатимуть про ті місця, які ми відвідуємо, що ми їмо, фотографуємо, яку музику слухаємо. Крім жартів, але це не так погано: завдяки всім цим відомостям пристрій запам’ятовує геолокацію в Картах або додатках таксі, нагадуючи про те, звідки ми їхали минулого разу, створює тематичні добірки фотографій на кожен день, нагадує про те, що було рік чи два назад.
Навіть банківські програми знають про наші витрати, але допомагають заощадити, підбираючи категорії кешбеку та знижки. Чи це погано? Думаю ні. Смартфон з усією цією інформацією становить небезпеку лише у розблокованому вигляді у чужих руках. Захистіть його за допомогою паролів, ніколи не відключайте важливі функції , використовуйте надійні паролі – тоді вашим даним точно ніщо не загрожуватиме, навіть якщо хтось збереться залізти у ваш телефон .
Відбиток пальця у телефоні
Смартфони зберігають не лише відбитки пальців, які ми додали на згадку для розблокування, але й збирають їх на собі! Подумайте, як часто ми користуємося телефоном і наскільки рідко протираємо його. А що ще лишається на нашому смартфоні? Ви будете здивовані: дослідники з американської академії PNAS провели експеримент та з’ясували, що смартфони збирають на собі. Виявилося, що на корпусі зберігаються мікрочастинки косметики, навіть через два місяці після використання!
Крім того, сліди на смартфоні дозволяють створити портрет власника. Залишки речовин дозволяють зрозуміти, який спосіб життя веде людина: віддає перевагу каві або чаю, часто курить, користується косметикою і навіть те, які ліки вживає. Як це зробити? Виділити із хімічних залишків на телефоні необхідні частинки. Повернути це досить складно, але можливо. Цікавим є сам факт того, що це реально.
У чому плюси смартфона
Здавалося б, наші пристрої зберігають дуже багато даних. Який їм з цього толк? Наприклад, смартфон визначає вашу швидкість пересування: відкривши карти і склавши маршрут, програма покаже, скільки часу вам доведеться витратити на дорогу, ґрунтуючись на вашій швидкості пересування. Програми каршерингу теж фіксують вашу швидкість і нагадують про те, що її потрібно знизити.
Музичні послуги навчилися досконально розпізнавати наші уподобання, створюючи добірки на їх основі. Саме тому нескінченний плейлист в умовній Яндекс.Музиці складається тільки з року від виконавців, що грає в схожій манері. Зручно? Не те слово. Тим рідше перегортаєш треки і частіше додаєш пісні у власну медіатеку.
Як захистити особисті дані у телефоні
Багато хто стурбований тим, що їх особисті дані витікають, потрапляють в Мережу, в надра Google і Apple, але в спробі убезпечитися забувають про те, хто насправді становить небезпеку. Це всілякі соціальні мережі, де ми без розбору публікуємо дані, скріншоти, якими завалений Інтернет.
Але найголовніше — особисті дані, якими ми ділимося по дурості з іншими: мова про паролі від телефону, облікові записи та багато іншого, що ми залишаємо без нагляду. Дивуєтеся, чому колеги хихикають над вами? Можливо, ви забули вийти з облікового запису WhatsApp з робочого ПК або не почистили за собою історію пошуку .
Не варто панікувати, відмовлятися від телефону або похапцем чистити листування. Сьогодні важко обійтися без смартфона. Давно настав час звикнути до того, що всі наші особисті дані тим чи іншим чином знаходяться в загальному доступі. На мою думку, наша інформація давно не належить лише нам. Проте ми можемо розпоряджатися тим, кому давати до них доступ. Наприклад, нарешті видалити і більше ніколи не встановлювати програми, які знають занадто багато про нас.
Один із дослідників медіа якось зазначив, що всілякі розумні пристрої «розширюють» нас. Під цим він, швидше за все, мав на увазі те, що вони роблять нас розумнішими, різнобічнішими, даючи нам нові знання щохвилини. На жаль, ми живемо в такий час, що без високих технологій навіть у магазин сходити не можна. Намагатися відмовитися від смартфона і вкотре не вводити ці кредитки — безглуздо. Зате ми (поки що) можемо захистити свої дані від зайвих очей – безперечно, ваш смартфон вам у цьому допоможе.