Вчені Національної лабораторії відновлюваної енергії Міненерго США розробили термохромне віконне скло. Завдяки новій технології це скло перетворює сонячне світло на електрику, повідомляє 1NEWS з посиланням на mind.ua.
Для створення скла використовувалися перовскіт (рідкісний мінерал, титанат натрію) і одношарові вуглецеві нанотрубки. Реагуючи на тепло, скло може ставати прозорим або тонованим, залежно від ступеня освітлення приміщення. Затіненість досягається за рахунок молекул метиламіну. Молекули вивільняються при впливі тепла і поглинаються, якщо відбувається охолодження. Колірна гамма змінюється протягом трьох хвилин. Затемнене вікно може виробляти електроенергію.
Прозорим скло залишається на сонячному світлі, воно в середньому проводить 68% променів видимої частини спектра. У затемненому стані цей показник становить 3%. Таким чином було знайдено компроміс між прозорістю скла і його здатністю служити сонячним елементом. В результаті скло стає свого роду батареєю, коли світить сонце. А прозорим воно стає, коли сонце ховається за горизонтом. Коефіцієнт корисної дії цієї сонячної батареї становить близько 11,3%.
Поки що вчені намагаються впоратися з проблемою зношування – вже за 20 циклів зміни кольору відбувається зниження продуктивності пристрою. Однак робота над проектом триває. Якщо розробники усунуть низку проблем, то ця технологія може застосовуватися як в будівлях, так і в автомобілях. Наприклад, її можна використовувати для зарядки смартфонів, а також для забезпечення струмом дрібної електроніки в машині.