Найцікавішим сегментом ринку для бізнесу є «непередбачені продукти». Має сенс дослідити саме ці напрямки
Успішність бізнесу багато в чому залежить від його вміння передбачати майбутнє. Наприклад, у 2010-х роках у телекомі були традиційні продукти (голосовий зв’язок, SMS) і сервіси, які ще не існували, але вже були передбачені: мобільне ТБ, навігація, фінанси. Ні в кого не викликало сумнівів, що ці напрямки в майбутньому будуть популярними.
Але були неочікувані речі, такі як соціальні мережі, месенджери, компанії Shared Economy і Big Data. Це ті технології, на які ніхто не робив ставок. Але вони «злетіли», і люди, які повірили в них, сьогодні дивляться на нас з обкладинок Forbes.
На конференції Get Business Festival свою версію про те, як зміниться наше майбутнє, висловив Владислав Войтович, експерт з управління цифровими каналами комунікацій Vodafone Україна. Я наведу основні тези його виступу.
Адитивні технології і 3D-друк
З розвитком 3D-друку людина зможе надрукувати у себе вдома будь-який предмет. Не буде необхідності ходити в магазини і купувати товари, все, що потрібно, – це завантажити креслення потрібної речі та послати завдання на принтер. Можна буде подарувати будь-який предмет людині, яка знаходиться за тисячі кілометрів, майже миттєво. Це в корені переверне потреби людини, а отже, сильно вплине на бізнес.
Знизиться собівартість складних деталей, адже їх стане простіше виготовити. Потреба в транспортних послугах також значно знизиться. Істотно зміниться бізнес-модель будівництва малоповерхових будівель, ремонту квартир та сервісної підтримки.
IT і штучний інтелект
На конференції Get Business Festival я півгодини спілкувався з роботом, який представляв компанію Vodafone Україна. До нього було складно проштовхнутися, але це було того варте. Робот уміє не тільки повідомляти дані, які знаходить в інтернеті. Він задає питання співрозмовнику, може жартувати і відповідати на шпильки.
– Де знаходиться найближчий кінотеатр?
– На вулиці.
Робот не любить неконкретних питань. Але якщо попросити його назвати точну адресу найближчого кінотеатру, він це зробить. Що на нас чекає далі?
У майбутньому штучний інтелект (ШІ) стане набагато ближчим до інтелекту реального, буде розуміти, що до нього звертаються, і зможе формувати складні логічні зв’язки. Це значно підвищить продуктивність роботи людини, бо ми зможемо використовувати ШІ як асистента.
Бізнес-рішення в компаніях будуть прийматися набагато швидше, ніж зараз. Рада директорів буде радитися з ШІ, який, аналізуючи великі дані, буде давати свій прогноз. Big Data – це не що інше, як можливість передбачати майбутнє, використовуючи велику кількість параметрів для підвищення точності передбачення.
У підсумку це все прийде до того, що людина взагалі перестане розуміти суть технологій, якими вона користується. Бо не вона буде їх автором. Десь між 2030 і 2045-м роком технічний прогрес стане настільки швидким і складним, що виявиться недоступним розумінню людини.
Прозоре суспільство
Психологічно цей тренд прийняти найскладніше. Однак задумайтеся ось про що. Уже сьогодні є люди, які розповідають усе про своїх тварин або дітей у Facebook. Молоді люди роблять зйомку в 360 градусів на сферичні камери мало не половину свого життя і викладають в інтернет.
А в майбутньому людина не буде боятися віддавати будь-яку інформацію про себе оточуючим. Саме поняття конфіденційності зміниться докорінно, як і світогляд людей, їхні звички і поведінка.
Камери будуть знаходитися практично скрізь, і люди не будуть звертати на це увагу. У таких умовах не буде сенсу в шантажі та злочинах, зокрема, тому, що дії злочинця будуть відразу видно.
Усе, що сказано вище, стосується майбутнього, яке ще не визначено. Сьогодні є технології, в яких ніхто не сумнівається. Це віртуальна і доповнена реальність, штучний інтелект, безпілотні автомобілі. Але найцікавішим сегментом є «непередбачені продукти». Для того щоб підвищити ймовірність перемоги на своєму ринку, є сенс дослідити саме ці напрямки.