Categories: Смартфони

Учені пояснили, чому вибухають акумулятори у смартфонах та ноутбуках

Share
Відповідь була на атомному рівні, тому її вдалося побачити лише за допомогою кріоелектронної мікроскопії.

Усі ми чули про вибухи батарей у смартфонах. Такі історії дуже зашкодили рейтингам компанії Samsung, яка через цей недолік у своєму смартфоні Note 7 втратила 5,3 млрд $. Але новий телефон, байдуже якого бренда та моделі, досі залишається російською рулеткою — «вибухне/не вибухне». Єдине, що тішить — фізики зі Стенфордського університету і Стенфордського центру лінійного прискорювача нарешті змогли пояснити, чому ж акумулятори самоліквідуються без попередження.

Справа у «дендритах». Літій-іонні акумулятори складаються з двох електродів: катода («мінус») і анода («плюс»), їх розділяє пористий сепаратор. Електричний струм виникає під час перенесення літієвих іонів від анода до катода. Але буває так, що не всі іони встигають вбудуватися в кристал анода. Зазвичай таке трапляється, коли крізь акумулятор проходить надлишковий заряд.

В результаті іони літію «об’єднуються» у дендрити — мікроскопічні структури. З часом вони починають «прориватися» через сепаратор. І в один не найкращий момент стається коротке замикання і вибух.

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

Під час досліджень вчені заморозили акумулятори до дуже низьких температур у різних режимах зарядки і на атомному рівні побачили, як відбувається процес зрощення.

Це відкриття стало можливим завдяки кріоелектронній мікроскопії. Саме за неї цього року Жак Дюбоше, Іоахім Франк та Річард Хендерсон отримали Нобелівську премію з хімії. Зображення кріо-ЕМ показали, що дендрити — це довгі шестигранні кристали, а не ямчасті нерегулярні форми, які вчені раніше бачили в електронному мікроскопі.

«З кріо-ЕМ ви можете дивитися на крихкий та хімічно нестійкий матеріал у первозданному стані, тобто бачити, як він виглядає саме зараз. При цьому ви отримаєте зображення високої якості», — зазначив Йі Цуї, автор дослідження.

Також він додав, що отримані результати допоможуть створити безпечнішу літій-іонну батарею. Це, безумовно, добре, бо не за горами ті часи, коли люди масово будуть пересідати на електрокари, хоча деякі з них, наприклад, та ж Tesla, працюють саме на таких акумуляторах.

джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Скарбик Павло

Закінчив ТНТУ, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, нові медіа, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Головний редактор iTechua.com. Дякую, що читаєте нас. Є питання, пропозиція або щось цікаве? Пишіть на skarbykdj@gmail.com

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Apple не планує впроваджувати технологію розпізнавання обличчя під екраном у свої пристрої до 2026 року

    Аналітик Омар Сохаїл стверджує, що Apple не впроваджуватиме технологію розпізнавання осіб під дисплеєм у свої…

    06.05.2024

    Схоже, презентація нових iPad буде дуже короткою

    Напередодні завтрашньої презентації Apple, на якій компанія представить нові планшети та аксесуари, журналіст Bloomberg Марк…

    06.05.2024

    Apple планує випустити складаний 20,3-дюймовий гібрид у 2025 році, а складаний iPhone – у 2026 році

    Компанія Apple активізує роботу над складними пристроями, йдеться в новій записці для інвесторів, що потрапила…

    06.05.2024

    Чутки: OnePlus 13 отримає новий старий дизайн

    У скарбничці чуток про майбутній флагманський смартфон OnePlus 13 з'явилася нова інформація. На просторах китайської…

    06.05.2024

    П’ять корисних функцій iPhone, про які ти можеш не знати

    В iOS реалізовано чимало цікавих опцій, про які багато власників "Айфонів" навіть не здогадувалися. Сьогодні…

    06.05.2024

    У мережі з’явилися перші чутки про iPhone 17

    До презентації лінійки iPhone 16 залишилося менше півроку, а інсайдери вже діляться своїми припущеннями щодо…

    06.05.2024