Сьогодні компанія Apple оголосила про значні зміни в екосистемі додатків у Європейському союзі, впровадивши оновлення, які дозволять користувачам iPhone та iPad завантажувати та встановлювати програми поза App Store, через альтернативні майданчики.
Альтернативні магазини програм будуть функціонувати як програми для iOS, які зможуть інсталювати інші програми на iPhone або iPad. Apple надасть нові API для створення торгових майданчиків на iOS, щоб розповсюджувати програми серед користувачів.
У ЄС, коли розробник програми відправить його для поширення, він зможе вибрати App Store або будь-який інший альтернативний магазин. Це включає можливість встановлення через кілька альтернативних джерел або через App Store, так і через інший магазин.
Додатки, встановлені через альтернативні магазини, повинні будуть пройти процес верифікації, що включає перевірку на безпеку, як це відбувається з додатками для Mac.
Apple не стягуватиме комісію за програми, встановлені через альтернативні торгові майданчики, а також за альтернативні платіжні системи, які також будуть дозволені відповідно до нововведень в App Store в Європейському Союзі. Розробники зможуть інтегрувати у свій додаток альтернативний платіжний агрегатор, який дозволить користувачеві здійснити покупку та оформити замовлення повністю в додатку, або зможуть дати посилання на свій сайт, де можна здійснити покупку.
Незважаючи на відсутність комісій для сторонніх майданчиків та альтернативних платіжних систем, існує основний технологічний збір, який складає 50 євро за одну установку для кожного облікового запису на щорічній основі. Перший мільйон установок безкоштовні для всіх розробників, але після 1 мільйона установок набирає чинності збір.
Розробники додатків, які вирішили продовжити поширення в App Store, платитимуть Apple знижену комісію відповідно до нових умов. Apple зменшить 30-відсоткову комісію до 17 відсотків, а 15-відсоткова комісія, яка виплачується за передплати старше року або невеликим компаніям, знизиться до 10%. За словами компанії, переважна більшість додатків відповідатиме 10-відсотковій ставці.
Розробники мають вибір: погодитися на нові умови ведення бізнесу в ЄС або дотримуватися нинішніх умов App Store. Ті, хто вирішить зберегти статус-кво, платитимуть ті ж самі комісійні, що й зараз – від 15 до 30 відсотків.
Для розробників, які вибрали оновлені умови, знижуються комісійні, надається доступ до альтернативних магазинів додатків, а також стягується основний технологічний збір. Крім того, для тих, хто вирішить продовжувати використовувати інтегровану платіжну систему Apple, а не альтернативні варіанти оплати, за новими умовами передбачено додаткову комісію за обробку платежів у розмірі 3%.
Основний збір стягуватиметься щорічно, і, за словами компанії, він відображає цінність, яку розробники отримують від інструментів та платформи компанії. Додатки, які розповсюджуються державними установами, некомерційними організаціями та освітніми установами, будуть звільнені від сплати. Щоб допомогти девелоперам визначитися з вибором між існуючими правилами та новою системою, Apple надасть калькулятор та аналітичний звіт для першої щорічної метрики.
Компанія вважає, що дозвіл на альтернативну установку додатків несе серйозний ризик для цілісності платформи, але заходи, які вона вживає щодо верифікації, спрямовані на максимальне зниження ризику появи шкідливих програм та інших проблем. Apple автоматично перевірятиме програми на наявність відомих вірусів та шкідливого ПЗ, а також проводитиме базову перевірку модератором, щоб переконатися, що додаток відповідає політиці платформи щодо безпеки та конфіденційності.
На відміну від перевірки в App Store, верифікація не забезпечуватиме дотримання стандартів якості або змісту. Для таких програм буде створено системний аркуш, в якому буде відображатися назва програми, скріншоти та багато іншого, щоб користувач міг перевірити інформацію про програму, перш ніж вирішить її встановити.
Користувачі зможуть встановлювати кілька програм зі стороннього маркету, але їм потрібно буде дати дозвіл, перш ніж виконати встановлення на пристрій. У програмі «Налаштування» з’явиться система керування, яка дозволить користувачам відкликати дозволи для сторонніх маркетплейсів, а також встановлювати магазин програм за умовчанням на своєму пристрої.
Настають і інші зміни. Після оновлення до iOS 17.4 користувачі в країнах Євросоюзу зможуть вибрати браузер за замовчуванням, причому Apple надасть список веб-браузерів, що найбільш завантажуються.
Apple дасть розробникам додатків в ЄС доступ до NFC і дозволяє використовувати альтернативні движки для браузерів, тому наявність WebKit не буде потрібно для сторонніх браузеров. Програми зможуть проводити NFC-платежі без використання Apple Pay або програми Wallet завдяки Host Card Emulation. Програми також зможуть отримати доступ до виявлення віддалення від платіжного пристрою, а встановлену програму за замовчуванням можна налаштувати на активацію, коли iPhone знаходиться поряд з терміналом.
Apple вносить ці зміни, щоб відповідати закону Європейського союзу про цифрові ринки, який технологічні компанії мають виконати до 7 березня 2024 року.
iOS 17.4 вийшла як бета-версії вже сьогодні. Публічний реліз намічено на березень цього року.
Як це може (і чи буде) працювати у Росії невідомо. Але тепер у нас є нова бета-версія та час для експериментів.