Час читання: 2 хв.Ключова проблема дешевих смартфонів на Android полягає зовсім не в низькій продуктивності і навіть не примітивних матеріалах корпусу. Зрештою, зустрічається чимало добре оптимізованих апаратів у корпусі або з хорошого пластику, або що теж не рідкість – зі скла і металу. Куди гірше — якість їхнього технічного оснащення, що може становити реальну небезпеку для власника.
Дешеві Android телефони
Йдеться про процесори . Експерти Kryptowire з’ясували , що в чіпсетах китайського виробника Unisoc, якими оснащуються багато смартфонів початкового цінового сегмента, є критична вразливість, що дозволяє дистанційно отримати до них доступ. Таким чином, можна захопити майже повний контроль над пристроєм, вкрасти всі дані, простежити за користувачем і навіть встановити софт без його відома.
Як не дивно, але Unisoc – це добрий приклад сірого кардинала. Про чіпи цієї компанії майже ніхто не чув, але вони використовуються у величезній кількості недорогих Android-смартфонів . Ось вам лише кілька моделей на прикладах, хоча за фактом, звичайно, їх набагато більше:
- Lenovo A7
- Lenovo K13
- Motorola E6i
- Motorola E7i Power
- Nokia C01 Plus
- Nokia C20
- Nokia C20 Plus
- Nokia C21
- Nokia C21 Plus
- Nokia C3
- Nokia C30
- Realme C11 (2021)
- Galaxy A03 Core
- Tecno Pop 5 LTE
- ZTE Blade A31 (вся лінійка)
- ZTE Blade A5 (вся лінійка)
- ZTE Blade A51
- ZTE Blade A71
- ZTE Blade A7s (2020)
Чіпи Unisoc досить дешеві, тому дуже улюблені виробниками, що випускають пристрої початкового рівня. Навіщо витрачатися на процесори Qualcomm, Kirin, Exynos і навіть MediaTek, якщо можна скористатися «камнем» порівнянних параметрів за нижчий прайс. Так вони й роблять. Навіть Samsung зрозуміла, що вигідніше замовити чіпсет у Unisoc, ніж ставити навіть найдешевші апарати свої власні чіпи.
Недорогі телефони – проблеми
Відверто кажучи, критичні вразливості в процесорах – це історія абсолютно повсякденна, а то й сказати повсякденна. Виробники раз у раз виявляють їх у своїх смартфонах, але вчасно виправляють, а тому зазвичай користувачі дізнаються про факт існування проблеми вже після того, як небезпека мине їх. Але з дешевими смартфонами на Android все зовсім не так – не в останню чергу через їхню дешевизну.
Справа в тому, що виробники зазвичай не закладають тривалої програмної підтримки у вартість апаратів початкового рівня. У кращому разі їм світить лише одне системне оновлення Android, а регулярні оновлення безпеки, в яких містяться виправлення всіх багів та критичних уразливостей, до них уже не дістаються. Ну, тому що це невигідно — клепати патчі щомісяця для смартфона, який коштує менше ніж 100 доларів.
Відповідно, власники таких смартфонів зараз опиняються у дуже неприємному становищі. Мало того, що їх пристрої знаходяться в небезпеці і про це знають хакери, які можуть легко зламати вразливі апарати і отримати доступ до банківських рахунків своїх жертв через додатки, так ще й допомоги в цьому випадку чекати просто нема звідки. Тому залишається сподіватися тільки на себе і не робити необачних вчинків.
Незважаючи на всю небезпеку ситуації, ви можете захистити себе. Для цього потрібно дуже відповідально підійти до питання вибору софту, який ви завантажуєте та встановлюєте собі на смартфони. Найчастіше у програмах можуть міститися шкідливі компоненти, які відкривають доступ хакерам у вмісті ваших пристроїв. Тому буде краще, якщо ви обмежите кількість програм, що завантажуються до мінімуму і повністю відмовитеся від установки APK, користуючись тільки Google Play.