Categories: Наука

Ролик українця на Youtube допоміг зробити відкриття у фізиці

Share
Час читання: 2 хв.

Дослідники з Нідерландів виявили незвичайну властивість рідини, вивчаючи веселе відео про «стрибки» кульок гідрогелю на розпеченій сковороді.

Ще в 2015 році український програміст під ніком Джон Панч опублікував ролик, де висипані ним на гарячу сковорідку гідрогелеві кульки починають хаотично підстрибувати.

За два роки смішне відео подивилося більше мільйона людей, серед яких виявився фахівець в області фізики м’яких матеріалів при Лейденському університеті в Нідерландах Скотт Вайтукайтіс. Звичайно, вченому було зрозуміло, з яких причин кульки прийшли в рух – давно описаний ефект Лейденфроста говорить, що рідина при контакті з дуже гарячим тілом створює ізоляційний шар пару, який оберігає її від швидкого википання.

У разі, коли рідина була укладена в гелеву оболонку, пар виривався назовні, змушуючи кулю відскакувати від поверхні. Однак голландського вченого зацікавило, за рахунок чого кулькам в відео українця вдавалося підскакувати так довго.

Вайтукайтіс повторив експеримент в лабораторії. Виявилося, що, коли гідрогель з’єднується з дуже гарячою поверхнею, відбувається вибух пару. Це змушує вібрувати нижню частину кульки.

«Ця пара створює тиск, який насправді деформує нижню частину кулі. Ми виявили принципово новий тип ефекту Лейденфроста. Цей ефект для гідрогелю перетворює кожну кульку в крихітний паровий двигун », – заявив Скотт Вайтукайтіс.

Експерименти показали, що якщо кульки були скинуті з висоти менше 4 сантиметрів, то вони починали стрибати все вище і вище, поки не досягали тієї висоти, де стабілізувалися протягом декількох хвилин. При падінні з більшої висоти, з кожним відскоком вони зменшували висоту «стрибка», поки не фіксувалися на висоті 4 сантиметрів. Виявилося, що 4 сантиметри були заввишки, на якій енергія від нагрівання компенсує втрату енергії при ударі. За словами Вайтукайтіса, деякі кульки могли стрибати так до 10 хвилин, поки не починав плавитися полімер, з якого вони зроблені.

Надалі вчені планують використовувати дану властивість гідрогелю для створення двигунів м’яких роботів, оскільки подібний матеріал міг би позбавити робота від класичних батарей.

Джерело

 

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Samsung може обмежити виробництво Galaxy S25 Slim

    Очікується, що Samsung представить серію Galaxy S25 вже в січні. Імовірно, це станеться 22 січня…

    16.12.2024

    ChatGPT Search став доступним майже для всіх безкоштовно

    У запеклій конкуренції з Google компанія OpenAI зняла обмеження на доступ до ChatGPT Search для…

    16.12.2024

    iPhone 17 Air не стане найдорожчим: навіть iPhone 17 Pro обійдеться дорожче

    The Wall Street Journal стверджує, що ця модель не буде дорожчою за iPhone 17 Pro…

    16.12.2024

    Користувачі iPhone і Samsung Galaxy розчаровані новими функціями на основі ШІ

    Нове опитування фахівців з компанії SellCell показує, що більшість функцій Apple Intelligence не несуть ніякої…

    16.12.2024

    Ілон Маск анонсував власну електронну пошту: чим вона відрізняється від інших сервісів

    Ілон Маск підтвердив, що його команда соціальної мережі X (Twitter) працює над створенням фірмового сервісу…

    16.12.2024

    В мережі з’явилися перші деталі нового девайсу Apple

    Компанія Apple готує до виходу Macbook монструозних розмірів. Про це пише MacRumors. Що відомо Згідно…

    16.12.2024