Старіння – природна частина життя будь-якого живого організму, включаючи людину. Але це не зупиняє багатьох ентузіастів від світу науки, адже так велика спокуса перемогти природу, максимально відсувати момент біологічної смерті, продовжуючи тим самим тривалість життя. Однак деякі вчені сходяться на думці, що повністю зупинити цей процес просто неможливо. Серед них і дослідники з Університету Арізони, які вважають, що це неможливо зробити навіть з чисто математичної точки зору.
«Старіння – це математично неминучий процес. Неминучий в будь-якому випадку. У спробІ зупинити цей процес немає ні логічного, ні теоретичного, ні математичного рішення », – стверджує Джоанна Масел, професор екології та еволюційної біології в Університеті Арізони.
Масел разом зі своїм колегою Полом Нельсоном виклали свої висновки про зв’язок математики і старіння в дослідженні під назвою «Міжклітинне змагання і неминучість багатоклітинного старіння», опублікованому в наукових працях Національної академії наук. Сучасне розуміння еволюції залишає відкритим питання можливості переривання процесу старіння. Але тільки в тому випадку, якщо наука знайде спосіб ідеального природного відбору серед організмів. І один з варіантів вирішення проблеми – використання конкуренції між клітинами для усунення погано функціонуючих «млявих клітин», пов’язаних зі старінням, при збереженні інших здорових клітин.
Домогтися цього, однак, не так просто, заявляють Масел і Нельсон. Вчені стверджують, що з тілом на клітинному рівні відбуваються дві речі. По-перше, клітини поступово уповільнюють внутрішні процеси і починають втрачати свої основні функції. По-друге, деякі клітини нарощують швидкість росту, що призводить до утворення в організмі ракових клітин. У міру старіння організму люди неминуче знаходять схильність до розвитку ракових клітин, навіть якщо їх наявність ніяк не проявляється у вигляді будь-яких симптомів.
«У міру старіння більшість клітин вашого організму поступово втрачають свої функції і перестають рости. Проте деякі клітини починають рости з шаленою швидкістю. Якби ми могли позбутися від «млявих клітин», це дозволило б раку безперешкодно розмножуватися усередині організму. А якщо позбутися від ракових клітин, це сприяє накопиченню «млявих клітин». Виходить, що ми застрягли між двома варіантами: або дозволити раку захопити організм, або накопичувати клітини, що втрачають свої функції. І це взаємовиключний вибір. Позбутися від всіх клітин, зрозуміло, ви просто не можете ».
Таким чином, вчені намагаються донести до нас дуже просту думку у вигляді математичного рівняння, згідно з яким старіння є неминучою складовою життя і невід’ємною властивістю багатоклітинних організмів. Так, наука і далі може спробувати уповільнити процес старіння, але, згідно з роботі Масел і Нельсона, повністю припинити його просто неможливо. І математичний підхід до проблеми демонструє, що це дійсно так. А з математикою, як ви знаєте, сперечатися досить складно.