Categories: Наука

Вчені розгадали загадку Плутона

Share
Час читання: 2 хв.

Астроном вважає, що подібні крижані леза є і на іншій стороні Плутона, про яку людству ще мало що відомо.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Icarus, астрофізики розповіли, чому на Плутоні утворився рельєф, схожий на крижані леза, що стирчать із землі.

Про крижаний частокіл астрономи дізналися близько двох років тому, коли отримали знімки космічного зонда NASA New Horizons, який пролітав поблизу Плутона. На фотографіях було помітно, що поверхня карликової планети всіяна величезними гострими «крижаними лезами».

Такий частокіл в основному знаходиться на найвищих точках планети і на екваторі, а їх максимальна висота – 500 метрів. Виявилося, що такі крижані брили, що підносяться на сотні метрів, з’явилися внаслідок ерозії, яка повільно розповзається по гігантським пагорбам із замороженого метану. Через те, що клімат Плутона змінювався, ерозія проникла всередину крижаних утворень і розколола їх, змусивши крижані осколки стирчати в різні боки.

До такого відкриття прийшов астроном Джеффрі Мур з Дослідницького центру NASA в Каліфорнії, припустивши, що ці крижані структури спочатку сформувалися на поверхні під час того, як атмосферний газ охолоджувався все сильніше.

Тоді у астрономів виникло питання: чому метановий лід стирчить у вигляді гострих хребтів, коли йому належить просто застигати в формі великих крижаних крапель на поверхні планети. Як показали дослідження, на Плутоні трапляється відлига, частина льоду відтаює і починає випаровуватися, при цьому метан не перетворюється в рідину, а з твердого стану переходить відразу в газоподібну.

Цікаво те, що подібні реакції відбуваються і на Землі, але, звичайно, не в таких масштабах. Такі наземні структури відомі як кальгаспори – снігові утворення висотою всього 1-1,5 метрів, які зовні дуже нагадують частокіл на Плутоні.

Якщо гіпотеза Мура вірна, то подібна структура є продуктом поверхневої активності, яка триває вже досить довгий час. Астроном вважає, що подібні крижані леза є і на іншій стороні Плутона, про яку людству ще мало що відомо.

джерело: Власті.нет
Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Як зрозуміти, що додаток збирає ваші дані без дозволу

    Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…

    14.11.2024

    Google робить свій смартфон потужнішим за допомогою Linux

    В Android 15 QPR2 Beta 1 Google представила нову функцію - Terminal, що дозволяє запускати…

    14.11.2024

    Apple набирає обертів у галузі ШІ, поки конкуренти зволікають у розвитку

    Apple Intelligence з'явився тільки минулого місяця, і деякі з його найцікавіших функцій будуть доступні з…

    14.11.2024

    В Україні зросла кількість злочинів за участю популярних додатків

    За останні кілька років все частіше виявляється, що месенджери використовуються як інструменти для злочинів. З…

    14.11.2024

    Стало відомо, коли представлять смартфони Samsung Galaxy S25

    Схоже, компанія Samsung не буде вкотре зрушувати терміни запуску своїх флагманських смартфонів ближче до початку…

    14.11.2024

    В OpenAI запропонували владі США та їхнім союзникам об’єднатися для протистояння Китаю у сфері ШІ

    Компанія OpenAI виступила з пропозицією американській владі і союзникам США про створення "Північноамериканського договору зі…

    14.11.2024