Categories: Наука

Хіміки створили «розумні» вікна, що виробляють електрику

Share
Час читання: 2 хв.

Нові фотоелементи на основі допированного перовскита прозорі при звичайній температурі, але темніють в спеку, а заодно виробляють електроенергію.

Розробники «розумних» вікон намагаються створити таку систему, яка могла б міняти прозорість скла в залежності від температури і освітленості. Регулюючи потік який надходить в приміщення, вони роблять їх комфортніше і помітно знижують витрати на обігрів і охолодження повітря всередині. Одночасно при цьому творці сонячних батарей шукають способи отримати прозорі генеруючі елементи, щоб перетворити величезні засклені поверхні сучасних хмарочосів в джерела електрики.

Обидва завдання одночасно вдалося вирішити команді професора Каліфорнійського університету в Берклі Пейдуна Яна (Peidong Yang), статтю якої публікує журнал Nature Materials. Вчені використовували перовскит, титанат кальцію, – виключно перспективний з точки зору отримання фотоелектроніки. У його грати вони впровадили атоми цезію, свинцю і йодиду, отримавши матеріал, який змінює структуру під дією температури і вологості. При кімнатній температурі його прозорість в видимому діапазоні перевищує 80 відсотків, а при нагріванні падає до 35 відсотків.

 

Зразки фотоелементів: прозорий при звичайній температурі і темний – розігрітий / © Peidong Yang, Berkeley University

Новий матеріал залишається «пробою пера». Він недостатньо ефективний у виробленні енергії в «гарячій фазі», а сам перехід вимагає нагрівання аж до 105 ° С. Однак Ян і його команда впевнені, що їм вдасться підібрати оптимальне поєднання допіру речовин і вирішити ці проблеми. Справді, не так давно їх колеги вже демонстрували структуру на основі перовскита, яка здатна міняти прозорість. Однак у неї продуктивність була практично нульовою, тут же авторам вдалося досягти помітного прогресу. В майбутньому ефективність таких фотоелементів ще більше зросте – і ми, нарешті, отримаємо вікна не тільки «розумні», а й генеруючі.

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
Tags: укр
  • Останні записи

    Apple змусила Intel відступити: чому компанія не змогла зберегти лідерство в процесорах

    Intel ненароком посприяла успіху М-чіпів Apple, - розповів колишній співробітник останньої Майк Мортон. За його…

    25.12.2024

    Грудневе оновлення для Google Pixel викликає скидання мережі на смартфонах

    На Reddit про проблему заявили власники Google Pixel 7, 8 і 9. Смартфон періодично скидає…

    25.12.2024

    Смартфони 2025 року отримають екрани з революційним антивідблисковим покриттям

    Останнім часом активно обговорюють нову технологію, що покращує якість зображення на смартфонах — наднизьке антивідблискове…

    25.12.2024

    Apple оновить AirTag вперше за 4 роки: запуск у 2025 році

    За повідомленнями зарубіжних ЗМІ, Apple готується до випуску нового смарт-трекера AirTag 2 у середині 2025…

    25.12.2024

    Примусовий продаж Chrome та Android: як Google протистоїть регуляторам

    Юридична битва між Google і Міністерством юстиції США досягла переломного моменту після того, як суд…

    25.12.2024

    Nothing розширює лінійку смартфонів Phone (3a) і Phone (3a) Plus

    Ключовим технічним нововведенням стане поява телеоб'єктивів. Якщо Phone (3a) отримає стандартний телеоб'єктив, то старша модель…

    25.12.2024