Categories: Наука

У чорних дір знайшли «відрижку»

Share

Фізики з Альбертського університету (Канада) виявили, що при поглинанні чорною дірою величезної кількості речовини виникають сильні зоряні вітри, які здувають більшу частину падаючої на неї матерії. В результаті чорна діра може втрачати до 80 відсотків потенційної «їжі». Стаття вчених опублікована в журналі Nature.

У подвійних системах, що складаються зі звичайної зірки і більш щільного компаньйона (білого карлика, нейтронної зірки або чорної діри), матерія в процесі акреції починає перетікати з першого об’єкта на другий. Формується аккреційний диск, всередині якого речовина по спіралі опускається на компактне тіло.

На певній відстані від білих карликів матерія в диску нагрівається до температури іонізації водню, що породжує теплову хвилю в обидві сторони. Цей процес виштовхує великy кількість матерії на карлик, що, в свою чергу, призводить до охолодження аккреціонного диска. В результаті відбувається пульсація, помітна у видимому і ультрафіолетовому світлі.

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

Однак якщо компаньйон – це чорна діра або нейтронна зірка, то спалах випромінювання відбуваються в рентгенівському діапазоні. Вони більш тривалі, ніж в разі білих карликів, і менш часті. Тривалість спалаху визначається в’язкістю диска – параметром, що характеризує перенесення речовини. До сих пір в’язкість визначалася тільки для систем з білим карликом. Для цього вчені порівнювали зміни блиску під час реальних спалахів з моделями, де встановлювалися конкретні значення в’язкості.

Дослідники вивчили світлові криві спалахів випромінювання, що виникають в рентгенівських подвійних зірках зареєстровані за останні 20 років. За допомогою статистичних методів визначили в’язкість речовини в акреційних дисках, яка виявилася надзвичайно високою. На думку вчених, це пов’язано з відтоком зоряної речовини в результаті викидів рентгенівського випромінювання. Чорна діра, таким чином, може втрачати значну частину диска.

джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Скарбик Павло

Закінчив ТНТУ, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, нові медіа, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Головний редактор iTechua.com. Дякую, що читаєте нас. Є питання, пропозиція або щось цікаве? Пишіть на skarbykdj@gmail.com

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    5 непотрібних функцій сучасних смартфонів, за які ми переплачуємо

    Ви коли-небудь замислювалися, чому одні смартфони дорожчі за інші ? Зрозуміло, що флагмани отримують покращену…

    02.05.2024

    Куо: Apple Watch Ultra майже не отримають апаратних оновлень цього року

    Трохи більше півроку тому аналітик ланцюжка поставок Apple Мінг-Чі Куо заявив, що шанси на запуск…

    02.05.2024

    В Україні готують законопроект про роботу Telegram, Tik-Tok і YouTube

    Влада України зможе вимагати від соцмереж блокувати той чи інший канал. «В Україні готують законопроект…

    02.05.2024

    Смартфони на Android скоро отримають новий спосіб керування налаштуваннями виведення звуку

    Схоже, Google працює над цікавою новою можливістю для користувачів Android – можливістю керування виведенням звуку…

    01.05.2024

    У росії створюють РЕБ-дрон із штучним інтелектом

    Російська компанія «Герань» заявила про створення мобільної установки «Абзац», яка, за їхніми словами, здатна боротися з безпілотними літальними…

    01.05.2024

    Телефон на зарядці всю ніч: шкідливо чи ні

    Багато власників смартфонів побоюються залишати гаджети на зарядці на всю ніч і правильно роблять. Пояснюємо,…

    01.05.2024