Categories: Наука

У чорних дір знайшли «відрижку»

Share
Час читання: < 1 хв.

Фізики з Альбертського університету (Канада) виявили, що при поглинанні чорною дірою величезної кількості речовини виникають сильні зоряні вітри, які здувають більшу частину падаючої на неї матерії. В результаті чорна діра може втрачати до 80 відсотків потенційної «їжі». Стаття вчених опублікована в журналі Nature.

У подвійних системах, що складаються зі звичайної зірки і більш щільного компаньйона (білого карлика, нейтронної зірки або чорної діри), матерія в процесі акреції починає перетікати з першого об’єкта на другий. Формується аккреційний диск, всередині якого речовина по спіралі опускається на компактне тіло.

На певній відстані від білих карликів матерія в диску нагрівається до температури іонізації водню, що породжує теплову хвилю в обидві сторони. Цей процес виштовхує великy кількість матерії на карлик, що, в свою чергу, призводить до охолодження аккреціонного диска. В результаті відбувається пульсація, помітна у видимому і ультрафіолетовому світлі.

Однак якщо компаньйон – це чорна діра або нейтронна зірка, то спалах випромінювання відбуваються в рентгенівському діапазоні. Вони більш тривалі, ніж в разі білих карликів, і менш часті. Тривалість спалаху визначається в’язкістю диска – параметром, що характеризує перенесення речовини. До сих пір в’язкість визначалася тільки для систем з білим карликом. Для цього вчені порівнювали зміни блиску під час реальних спалахів з моделями, де встановлювалися конкретні значення в’язкості.

Дослідники вивчили світлові криві спалахів випромінювання, що виникають в рентгенівських подвійних зірках зареєстровані за останні 20 років. За допомогою статистичних методів визначили в’язкість речовини в акреційних дисках, яка виявилася надзвичайно високою. На думку вчених, це пов’язано з відтоком зоряної речовини в результаті викидів рентгенівського випромінювання. Чорна діра, таким чином, може втрачати значну частину диска.

джерело

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Чому Motorola може зіткнутися з забороною на продаж в США

    Motorola колись була гордістю США, адже саме ця компанія випустила перший мобільний телефон, але тепер…

    25.12.2024

    Змінна апертура: головна інновація камер iPhone 18 Pro та Pro Max

    Компанія Apple планує впровадити технологію змінної апертури у свої флагманські смартфони iPhone 18 Pro і…

    25.12.2024

    Розкрито дату презентації Xiaomi 15 Ultra

    Авторитетний китайський інсайдер під ніком Digital Chat Station поділився точними термінами виходу Xiaomi 15 Ultra.…

    25.12.2024

    WhatsApp готується відключити мільйони акаунтів

    WhatsApp припиняє роботу на 19 застарілих моделях смартфонів із 1 січня 2025 року. Що ще…

    25.12.2024

    Телевизор 32 дюйма – идеальное решение для маленьких комнат

    Выбирая телевизор для небольшой комнаты, кухни или дачи, важно учитывать его компактность и функциональность. Один…

    25.12.2024

    Нова ера тонких флагманів: Samsung Galaxy S25 Slim вийде в лютому 2025

    Samsung, як повідомляє Gizmochina, випустить свій тонкий флагманський смартфон нового покоління 7 лютого 2025 року.…

    24.12.2024