Астрономи виявили зірку, яка знаходиться на мінімальній середній відстані від центральної чорної діри Чумацького Шляху, повідомляється в журналі The Astrophysical Journal. Крім того, їм вдалося знайти і іншого рекордсмена – найшвидше світило, що рухається, чия швидкість становить вісім відсотків від швидкості світла.
В центрі Чумацького Шляху знаходиться надмасивна чорна діра Стрілець A *, яка знаходиться на відстані 26 тисяч світлових років від Землі. Вона оточена гарячою хмарою газу, яка випромінює в радіодіапазоні, а також невеликою групою тьмяних S-зірок, які обертаються навколо неї по її тісним орбітах. Раніше вчені знайшли кілька десятків таких об’єктів, включаючи S62, яка здійснює один оберт навколо центральної чорної діри за 9,9 років і до цих пір вважалася короткоперіодічним світилом навколо центральної чорної діри. Тепер же астрономам вдалося виявити нового рекордсмена, чий орбітальний період майже на два роки менше.
Флоріан Пайскер (Florian Peißker) з Інституту фізики Кельнського університету разом з колегами аналізували дані, отримані інфрачервоним спектрографом SINFONI і інструментом NACO, встановленими на телескопі Very Large Telescope в Чилі. Вчені виявили п’ять нових світил S-класу з масами від 2 до 2,8 мас Сонця, в їх числі і зірку S4711, яка виявилася, в середньому, близькому до центральної чорної діри з відомих сьогодні (тобто має найменшу середню відстань до Стрільця А * під час руху по орбіті).
Спостереження показали, що S4711 являє собою об’єкт спектрального класу B8 / 9-V з масою рівно вдвічі сонячної. Вона рухається по орбіті зі швидкістю 6,7 тисячі кілометрів на секунду і робить один оборот навколо Стрільця A * приблизно за 7,6 року, що робить її зіркою з найкоротшим орбітальним періодом з відомих навколо нашої центральної чорної діри. S4711 рухається по витягнутій еліптичній орбіті, підходить до Стрільця A * на відстань 144 астрономічних одиниць.
Також астрономи виявили і іншого рекордсмена – зірку S4714, яка виявилася найшвидшою зіркою, що рухається в Чумацькому Шляху з відкритих вченими. Вона обертається навколо Стрільця A * зі швидкістю 24 тисяч кілометрів на секунду – це значить, що їй знадобилося б трохи більше 1,5 секунди, щоб зробити один оборот навколо Сонця по орбіті Землі.
Відкриття вчених дозволяє краще зрозуміти, які процеси відбуваються в центральних областях нашої галактики. Автори роботи сподіваються, що в майбутньому їм вдасться виявити більше зірок на тісних орбітах навколо чорної діри. Подібні об’єкти допомагають перевірити загальну теорію відносності Ейнштейна, яка передбачає, що орбіта тіла, що рухається в полі тяжіння іншого об’єкта, не замкнута, як у випадку ньютоновського тяжіння, а зміщується в площині орбіти в напрямку руху.
Нещодавно астрономам також вдалося виявити найшвидшу з відомих на сьогоднішній день гіпершвидкісних зірок головної послідовності, яка рухається по галактиці зі швидкістю майже 1755 кілометрів на секунду, а також групу зірок, які дуже швидко обертаються навколо галактичного центру.
Напередодні великої презентації, запланованої на 22 січня, в мережу потрапила інформація про нові функції Galaxy…
Штучний інтелект (ШІ) стрімко змінює ринок праці, і вже найближчим часом багато професій можуть зникнути.…
Google презентувала нову архітектуру нейронних мереж під назвою Titans, яка, за словами її розробників, дозволяє…
Смартфон Google Pixel 8a очолив рейтинг найкращих недорогих смартфонів на початок 2025 року за версією…
Найближчими місяцями Apple планує запустити новий Mac Pro, який, як очікується, стане найпотужнішим пристроєм у…
США запроваджують жорсткіші обмеження на експорт чипів та технологій штучного інтелекту, прагнучи зберегти перевагу у…