Нещодавно в нашій Державі випустили мобільний додаток “Дій вдома” задля того аби контролювати режим обсервації і самоізоляції громадян під час карантину. Чи безепечно використовувати його? Що потрібно знати про нього.
Вже протягом тижня, користувачі Мережі активно обговорюють додаток “Дій вдома”, який за допомогою GPS і селфі має контролювати людей на самоізоляції. Хотів би щось прокоментувати щодо цифрової безпеки цієї програми, але у цьому немає ніякого сенсу, пише Павло Бєлоусов у блозі для НВ.
Дивіться, що нам пропонують: “здоров’я і безпека громадян або неухильне дотримання всіх постулатів демократії”. Але чому нам пропонують або здоров’я, або демократія, а не те і інше? Як вибрати між здоров’ям і демократією? Так не піде, адже нам потрібні обидва варіанти.
З цим додатком держава за наші ж гроші хоче зробити зручності для себе. Але я не хочу, щоб я був зручним для держави, я хочу, щоб держава була зручною для мене. Підміна ролей ні в цьому випадку, ні в якомусь іншому – неприпустима. Не потрібно забувати, хто для кого існує.
Нам кажуть, мовляв, використання програми добровільне, за невикористання штрафу не буде і так далі. Але давайте уточнимо, що це тільки “на сьогодні” і утиски поки тільки в такому обсязі.
А що буде завтра? Де гарантії, що завтра не почнуть попередньо встановлювати цей або схожий додаток на всі смартфони/планшети/смарт-годинники, які продаються в Україні?
Сьогодні це стосується COVID-19, а завтра – людей з нежиттю або карієсом, і, одразу ж під це все потрапляє все населення країни, віком від 3-х років? Сьогодні просять селфі і GPS-координати кілька разів протягом 14 днів, а завтра – передачу аудіо, фото, відео, геолокації, відвіданих сайтів і так далі 24/7.
Чи є гарантії, що такого не станеться? Звичайно, ні.
Приклади інших країн, де є подібні рішення, на мій погляд, теж не працюють. У тих державах встановлена демократія, довіра до органів влади вище, система стримувань і противаг, чесні суди і ось це все. Та й ці аргументи з довірою до влади, скажімо так, теж “притягнуті за вуха”.
Не потрібно бути фахівцем, щоб поглянути на зміст користувальницької угоди “Дій вдома”, який користувачі на автоматі приймають не читаючи – і зрозуміти, що встановлювати його, м’яко кажучи, не варто: “персональні дані можуть передаватися в/з інших електронних інформаційних ресурсів… без додаткового повідомлення суб’єкта персональних даних про таку передачу. Персональні дані можуть передаватися третім особам”.
А “треті особи” це: Міністерство внутрішніх справ України та Національна поліція і її територіальні органи, які отримають доступ до таких даних:
• прізвище, ім’я та по батькові;
• дата народження;
• ознака статі;
• мобільний номер телефону;
• адреса, за якою особа перебуває на самоізоляції;
• інформація про госпіталізацію або самоізоляцію особи, визнаною інфікованою;
• стан здоров’я;
• місцеперебування особи;
• фото особи.
Чи зможе МВС утриматися від того, щоб не доповнити/освіжити свою базу даних громадян? Чи дізнаємося ми про те, що у поліції цього не зробили? Звичайно, ні. Та й я не повірю, що у МВС не скористаються таким випадком.
Вся ця “діджиталізація” повинна полегшувати, а не ускладнювати мені життя, повинна розв’язувати мої проблеми, а не чиїсь. Повинна додавати мені безпеки і свободи, а не відбирати.
І якщо зараз піти на поступки під приводом епідемії і встановити собі подібний додаток, то завтра приводами стане все, що завгодно: нежить, дощ на вулиці або просто чийсь настрій.
Android у 2024 році справді дуже крутий. Але насправді, це не новинка — ще в…
Якщо заряджати смартфон через USB-порти комп’ютера, це, скажімо так, не найкращий варіант. Та й на…
В iPhone 17 Air не можна буде встановити фізичну SIM-карту, тому що для неї немає…
Сьогодні компанія Apple оголосила фіналістів премії 2024 App Store Awards, серед яких — професійний додаток…
Представивши не так давно Galaxy Z Fold6 і Z Flip6, Samsung вже почала роботу над…
На платформі YouTube Денис Гладких демонструє, як можна запустити STALKER 2 на Apple Silicon, використовуючи…