Багато хто помилково вважає, що під операційну систему Linux немає вірусів. Насправді, це не так. Як людина, яка “на ти” з усіма операційними системами, можу сказати, що написати вірус під Linux іноді навіть простіше, ніж під Windows.
Тільки ось донедавна віруси під Linux були не популярні у хакерів з однієї простої причини – занадто мала комп’ютерів працює на операційній системі з логотипом пінгвіна.
Але сьогодні все кардинально змінилося. За повідомленнями сайту Atlas VPN, з 2021 року кількість вірусів для операційної системи Linux зросла на 646%. А для інших платформ фахівці побачили навпаки негативну динаміку.
- Якщо раніше під Linux працювали, як правило, лише веб-сервера, то зараз застосування серверів розширилося. З’явилися системи розумного будинку, отримавши доступ до яких, хакери можуть використовувати їх як шлюз для ботнет-мережі або скористатися будь-якими даними. Різні камери та датчики працюють у будинках, а центр обробки сигналів працює на сервері під керуванням Linux. Ну, чим не рай для хакера?
- Люди почали активно використовувати хмарні послуги для зберігання своїх даних. Отримавши доступ до такого сервера, хакер може оволодіти конфіденційними даними користувачів, які будуть використовуватися вже у своїх особистих цілях.
- Стало більше серверів для зберігання та обробки різних даних. Навіть у малого підприємця, який володіє парою торгових точок, може бути піднятий повноцінний сервер на Linux. Чому Linux? Тут все просто: операційна система безкоштовна і з нею менше метушні, ніж з Windows;
- Також уразливими стають різні системи розумного будинку. Наприклад, ви купили IP-камеру відеоспостереження. По ідеї потрібно періодично перевіряти наявність оновлень на прошивку пристрою. Всі такі пристрої працюють на Linux-подібних системах, які через популяризацію стають вразливими.
А що робити десктопним користувачам Linux?
Поки нічого. Навряд чи такий бум на віруси під Linux торкнеться звичайних користувачів ПК — поки що активність зареєстрована тільки на тих версіях, під якими працюють сервери. Користувач Linux, як правило, сам розуміє, що можна ставити, а що не можна. Так просто заразити комп’ютер під Linux складно, та й хакери поки не дуже намагаються писати віруси під десктопні системи.
У статті йшлося в основному про кастомне ПЗ під Linux – саме через нього хакери і отримують доступ. Але є привід замислитись і, як мінімум, оновити прошивку на ваших гаджетах, які мають доступ до інтернету. Піду і в себе оновлю прошивку в системі розумного будинку та камер відеоспостереження. Чи мало, а раптом моєю мережею вже хтось користується?