Стало відомо як месенджер Telegram пов’язаний із кремлем

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

Від початку повномасштабного вторгнення Тelegram здобув неабияку популярність. Про це свідчить той факт, що після 24 лютого 2022 року цей додаток завантажили близько мільйона користувачів, пише spravdi.gov.ua.

А сьогодні цей месенджер використовують 88% українців. Telegram сьогодні для нас — це новини, попередження про підліт ракет до регіону перебування, волонтерські збори, доступ до нецензурованої інформації з поля бою у кожному телефоні.

Проте постає питання у авторів статті, чи настільки безпечний даний месенджер. Зокрема Павєл Дуров публічно відмежовується від будь-яких зв’язків із російською владою. Та презентує себе як жертву путінсько-чекістського режиму — в тому числі за його політичну позицію: коли у 2014 Дуров оголосив, що він відмовився надавати особисті дані українських користувачів Vkontakte на вимогу російських силовиків. І через це Кремль повністю перебрав собі мережу Дурова.

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

У 2022 представник Дурова у коментарі американському Forbes зазначив, що Павєл багато років тому поїхав із росії й не збирався повертатися. Сьогодні Дуров має ще й громадянство Франції, ОАЕ, Сенет-Кітс і Невіс.

А після початку повномасштабного вторгнення Павєл Дуров у дописі на своїй сторінці запевнив у тому, що приватність користувачів є пріорітетом для Telegram, попри його колишню кар’єру та життя у Росії. Хоча агресію Росії він тоді так і не засудив, назвавши війну “трагічним конфліктом”.

Проте американський експерт Моксі Марлінспайк вважає, що хоча команда Telegram більше не базується у Росії — вони досі можуть мати там членів своїх родин. А, отже, бути вразливими для російського уряду.

“Серед інвесторів, які побачили потенціал у Telegram, є багато представників ОАЕ. А саме, часто згадують два інвестиційних фонди, які купили облігації месенджера на суму 150 мільйонів доларів США: Mubadala та Abu Dhabi Catalyst Partners (фонд, створений Mubadala та американською інвестиційною компанією Falcon Edge Capital).
Цікава деталь: уже на початку 2024 року російська влада «списала» заборгованість по штрафах, які наклала раніше на Telegram та західні технологічні компанії. Відповідний запис пропав із бази Федеральної служби судових приставів. Натомість Telegram не виплачував ніяких заборгованостей, запевняючи Reuters, що не знають, чому борги списані, адже компанія не має в Росії ані активів, ані офісів, ані працівників. Однак насправді це не так: Telegram і росію досі пов’язують гроші, технологічні ресурси та люди. А Росія й досі знаходить обхідні шляхи інвестувати в Telegram.
Telegram використовує для мереж передачі трафіку лише компанії російського походження. Мережевий трафік (може також називатися трафіком даних або просто трафіком) — це обсяг даних, які переміщуються мережею за певний проміжок часу. Будь-яка програма, якою ми користуємося в інтернеті (як і Telegram) має передавати пакети даних мережею, аби функціонувати відповідно. Адміністратори мережі можуть контролювати трафік — пріоретизувати або моніторити трафік (вимірювати його об’єм і типи даних).

Так от Telegram для такої задачі використовує дві компанії — RETN та LLC GLOBALNET. Обидві — російського походження.

Група моніторингу інформаційного простору одного з підрозділів ЗСУ помітила у січні 2024 року факти зовнішнього втручання в роботу місцевих Telegram-каналів окупованих Бердянська, Мелітополя та Маріуполя. Саме звідти група моніторингу інформаційного простору отримувала інформацію про влучання, руйнування, втрати особового складу, обладнання та воєнної техніки росіян. Але в один момент без відома адміністраторів цих каналів видалялися цілі пости, фото та відео, коментарі в каналах та чатах ОСББ, за якими велося спостереження”, – пише видання.

А також у статті підкреслено, використання Telegram у зоні бойових дій — це надавати росіянам доступ до своєї геолокації, мультимедіа та історії листування, навіть видаленого. Підтвердження тому дають самі росіяни. Так, під кінець 2023 провідний російський телеканал випустив новинний сюжет, у якому вихвалявся тим, що російські силовики мають доступ до видаленої кореспонденції у Telegram затриманих українців.

Показовим є й той факт, українська спільнота кіберфахівців DC8044 заявила недавно, що “переїжджаєЦ з Telegram на інший майданчик для спілкування через сумнівну юрисдикцію цього месенджера та зв’язки з Кремлем.

А також розвивати власні канали у WhatsApp та на інших ресурсах почали президент України, Військово-Повітряні сили, ДСНС, ГУР, Центр стратегічних комунікацій при МКІП та інші державні організації.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.