Українці стали активніше скаржитися на блокування та примусове закриття банківських рахунків. Часто це відбувається не через шахрайство чи списання боргів, а через фінансовий нагляд, принципи якого не всі розуміють і стандарти якого банки приховують. Казначейство розглянуло найпоширеніші причини закриття рахунків і те, що люди можуть зробити, щоб повернути свої гроші.
У розділі зворотного зв’язку Казначейства значно зросла кількість скарг на блокування та закриття рахунків. Найчастіше люди пишуть про такі події в державному ПриватБанку. Цю тенденцію також підтверджує офіційна статистика щодо запитів з питань фінансового моніторингу, отриманих Національним банком від громадян України:
Цього року скарг вже зібрали в 1,4-2,3 рази більше, ніж у попередні періоди, а за підсумками всього 2023 року буде встановлено рекорд. Адже рахунки закривають щодня і незадоволених стає дедалі більше.
У Нацбанку розповіли, як розподіляються 882 звернення громадян, зібраних у 2021—2023 роках:
“На нашу думку, більше скарг надходить на банки з державною часткою капіталу, оскільки вони обслуговують більше фізичних осіб”, – пояснили у Національному банку.
Регулятор також уточнив для Мінфіну питання, які найчастіше стосуються скарги населення на банківський фінмоніторинг:
Наприклад, паспорти без вклеєного фото в 25 і 45 років.
В НБУ є Департамент захисту прав споживачів фінансових послуг (керівник – Ольга Ловайчук), який розглядає скарги громадян. На прохання громадян він повинен розслідувати, коли скарга є обґрунтованою, а коли ні. Якщо банки порушують правила або зловживають своїми повноваженнями, їх перевіряють і карають.
Однак питання фінансового моніторингу є більш складним. Перевірки банків з питань фінансового моніторингу регулюються Постановою НБУ № 90 від 30 червня 2020 року.
У своїх офіційних відповідях Міністерству фінансів представники Нацбанку зазначили, що документ не передбачає проведення позапланових перевірок на підставі скарг клієнтів щодо фінмоніторингу. Однак він гарантує, що скарги громадян враховуватимуться при здійсненні нагляду за банками. Люди, які втратили свої рахунки, змушені вирішувати свої проблеми з банком самостійно, керуючись правилами, які не є загальнодоступними.
Ірина Попова, виконавчий директор фінансової компанії “Активити”, назвала три найпоширеніші причини блокування та примусового закриття банківських рахунків:
Після набрання чинності 6 травня 2023 року нового закону (№3048-IX) було відновлено арешт банківських рахунків, накладений виконавчою службою через борги, незалежно від їхнього розміру. Також запроваджено нове правило: власникам рахунків дозволили витрачати з заарештованих рахунків не більше ніж 13,4 тис. грн. (Два розміри мінімальних зарплат). Відомі випадки блокування банківських рахунків, на які нараховуються соціальні виплати або пенсії. З арештом рахунків зіткнулися особи, котрі виступили поручителями за кредитом третіх осіб.
У кращому разі фінансисти після подальших звернень пояснять, що розірвали відносини через фінмоніторинг без детальних пояснень суті порушення, а можуть взагалі нічого не роз’яснювати, що їм дозволяється чинним законодавством.
Дмитро Лазебний порадив постраждалим такий алгоритм дій:
«Якщо ви демонструватимете максимальну відкритість у відносинах із банком і надасте необхідні документи, то, найімовірніше, рахунок вам розблокують. При цьому ваша операція не повинна бути очевидною злочинною чи протизаконною. Інакше ні, рахунок буде заблоковано», – визнав Лазебний.
Але банк може відмовитись щось пояснювати і просто в односторонньому порядку припинити співпрацю/обслуговування клієнта, на що, до речі, теж має право. Тоді Лазебний рекомендує наступні кроки:
Nvidia планує випустити відразу п'ять моделей відеокарт серії GeForce RTX 50 у першому кварталі 2025…
Інсайдер Digital Chat Station поділився враженнями про неанонсований складаний смартфон Vivo X Fold 4, відзначивши…
Південнокорейський інсайдер Yeux1122 повідомляє про розробку нового смартфона Samsung Galaxy Fold7 Variant (Triple), який стане…
Анонсовано SonarPen 2, оновлену версію бюджетної альтернативи Apple Pencil, з новими функціями і поліпшеним дизайном.…
Google наближається до поліпшених можливостей швидкого перенесення файлів та інших даних між Android-смартфонами. Для цих…
Базові моделі iPhone 17 і тонкий iPhone 17 Air, очікувані 2025 року, позбудуться телеоб'єктива з…