Швидка зарядка – дуже хороша річ, яка дає змогу компенсувати недоліки сучасних акумуляторів, що витримують максимум один день використання. Просто ставите телефон на зарядку на 15-20 хвилин і отримуєте знову повністю заряджений акумулятор. Вже стільки часу точно знайде кожен із нас. Ось і виходить, що швидка зарядка часто важливіша за ємний акумулятор. Але проблема в тому, що всі виробники роблять її неправильно, позбавляючи нас переваг, на які ми заслуговуємо. Давайте розбиратися, про що йдеться і чи так все погано насправді.
Незалежно від того, чи шукаєте ви бюджетний або флагманський смартфон, багато хто з них або заряджається занадто повільно, або має інші обмеження. А ще однією проблемою є те, що багато хто не може підтримувати свої пікові потужності більше кількох хвилин без сильного нагрівання.
Візьмемо, наприклад, серію iPhone 14 від Apple, потужність зарядки якої обмежена всього 20 Вт завдяки перевіреному, але не найсучаснішому стандарту USB Power Delivery. Величезній моделі iPhone 14 Pro Max потрібно майже дві години, щоб зарядити не найбільшу батарею ємністю 4323 мАг. Хоч би як Apple намагалася продавати аксесуари, з MagSafe справи йдуть ще гірше. Незважаючи на величезну кількість плюсів у телефонах Apple, низька швидкість заряджання стає тим, що багатьох відштовхує від їхньої купівлі.
Pixel 7 Pro від Google теж має невелику максимальну потужність – 23 Вт. А Pixel 7 і Pixel Fold обмежені значенням у 21 Вт. Але і це не межа, оскільки Pixel 7a заражається з максимальною потужністю 18 Вт. Як і iPhone, він як і раніше використовує старий стандарт USB PD. А як тільки зарядник нагріється, швидкість падає ще більше.
Це приводить нас до розуміння того, що ці бренди просто перестраховуються, використовуючи перевірений метод повільної зарядки, щоб підтримувати батареї в прийнятному стані після багатьох років використання. Поки немає по-справжньому ґрунтовних досліджень, але теорія свідчить, що вищі температури і більший струм швидше зношують акумулятори, особливо при використанні дешевших елементів.
Серйозні бренди, безумовно, можуть запропонувати більш високі швидкості, але для цього все одно доведеться чимось жертвувати. Наприклад, робити батареї більш громіздкими або дорожчими. При цьому все одно піднявши потужність максимум до 30 Вт.
Не виключено, що та ж Apple застосовує такий підхід і не використовує швидку зарядку через складність заміни вбудованого акумулятора. Можливо, це така підстраховка. Адже в разі швидкого і зносу батареї поміняти її буде дуже складно. Останні європейські ініціативи вимагають від виробників смартфонів забезпечувати легку заміну акумулятора. Хочеться вірити, що це призведе до появи більш швидкої зарядки.
З іншого боку, китайські бренди просунулися вперед, пропонуючи неймовірно потужні версії зарядки потужністю 100 Вт, 150 Вт, 200 Вт і навіть більше. Такі телефони, як Xiaomi 13 Ultra, заряджаються неймовірно швидко – всього за півгодини і це не межа. Але в даному випадку мова йде не про універсальні, а про пропрієтарні стандарти. Вони дають змогу виробникам так налаштовувати параметри струму, як вони вважають за потрібне, і вичавлювати з зарядки максимум.
Оскільки топові бренди відмовляються від надшвидкої зарядки, можливо, побоювання з приводу довговічності є цілком обґрунтованими. Вищі швидкості чудові, але ці стандарти далеко не бездоганні. По-перше, зарядка і сам телефон сильно нагріваються, що часто вимагає зниження рівня потужності та/або громіздких систем охолодження. Як показують тести, висока потужність часто підтримується близько хвилини, а потім падає через перегрів. У підсумку ми все одно не отримуємо обіцяних 100 Вт.
Не дивно, що такі бренди, як Realme і Xiaomi, тепер ховають свої найшвидші можливості зарядки в меню налаштувань, надаючи користувачам набагато скромніші можливості з коробки. Аналогічним чином, цього року HONOR зі своїм Magic 5 Pro відмовилася від 100-ватних можливостей, запропонувавши 66-ватну зарядку, яка фактично видає ще менше. Це зайвий раз змушує нас засумніватися в тому, що надзвичайно потужні пропрієтарні стандарти є безпечними для акумулятора чи телефона загалом.
Гірше того, якщо ви в кінцевому підсумку виберете телефон зі швидкою зарядкою, ви назавжди застрягнете з комплектним зарядником і фірмовими аксесуарами. При цьому, деякі виробники навіть не продають окремо ті блоки живлення, які кладуть у комплект. У свій час таке було з телефонами OPPO. У комплекті лежав потужний адаптер живлення, але купити його окремо було не можна. Тобто, придбати другий для того, щоб він завжди лежав в офісі чи на дачі було неможливо. А якщо він губився, то доводилося задовольнятися набагато скромнішими швидкостями універсальних рішень.
Для порівняння, OnePlus 11 заряджається за кілька десятків хвилин, але спробуйте під’єднати його через універсальний USB PD, і час зарядки зросте до двох годин. Це особливо актуально в світлі того, як ми (і законодавці) намагаємося скоротити кількість дротів і адаптерів живлення в побуті. Тобто, з таким підходом ми не наближаємося до уніфікації, а навпаки віддаляємося від неї.
Споживачі не повинні заглиблюватися в специфікації, щоб дізнатися, чи буде адаптер живлення працювати з їхнім телефоном. Простота plug-and-play має важливе значення. Звичайно, деякі бренди більш доброзичливі в цьому відношенні, ніж інші, підтримуючи як пропрієтарні протоколи, так і протоколи USB PD з більшою швидкістю, ніж базові. Але рівною мірою багато телефонів майже повністю покладаються на власні протоколи, особливо ті, які в середньому сегменті пропонують величезні швидкості зарядки. А що хорошого у швидкій зарядці, якщо ви забули комплектний адаптер вдома?
На щастя, на ринку вже є рішення проблеми. Специфікація USB Power Delivery PPS, представлена 2017 року, дає змогу використовувати ту саму конфігурацію живлення, що й пропрієтарні стандарти. На жаль, протокол не прижився так, як мав би. По-перше, консервативні бренди все ще не хочуть ризикувати, впроваджуючи вищий рівень потужності. По-друге, навіщо винаходити велосипед, якщо у вас уже є пропрієтарний протокол, що працює? І по-третє, ніхто не хоче програвати фірмове післяпродажне обслуговування. Тут я говорю про продаж аксесуарів, які будуть розкривати всі можливості телефону. Виробникам набагато вигідніше продавати їх самим, ніж погодитися, що користувачі купуватимуть їх у сторонніх брендів або просто користуватимуться тим, що в них уже є вдома.
Найправильнішим підходом буде забезпечити від 30 Вт до 60 Вт потужності зарядки, залежно від ємності акумулятора. Деякі бренди пропонують компромісні рішення. Наприклад, ASUS, що об’єднує стандарти у своїй термінології HyperCharge, забезпечує потужність до 30 Вт для своїх молодших моделей Zenfone і 65 Вт для серії ROG. Цього достатньо для повного заряджання акумулятора ROG 7 Ultimate ємністю 6000 мАг усього за 42 хвилини, а також повна сумісність зі сторонніми аксесуарами для заряджання.
Так само Samsung пропонує 45 Вт зі своїми телефонами Galaxy S23 Plus і Ultra, заряджаючи їх до 100% приблизно за годину. Але, на жаль, Samsung не привнесла ті ж можливості у свої більш доступні моделі, але, хочеться вірити, що це буде зроблено в наступному їхньому поколінні.
А для економії ресурсу батареї треба впроваджувати такі функції, як можливість вмикання-вимикання швидкої зарядки і розумна зарядка вночі. Вона вже застосовується в багатьох гаджетах, включно з iPhone. У цьому разі телефон швидко набирає 80% заряду, а решту набирається до того моменту, коли ви зазвичай берете телефон вранці.
Чи можна залишати телефон на зарядці на ніч
Ось він, ідеальний зарядний формат. Потужність у районі 30-60 Вт (залежно від розміру батареї) для швидкого щоденного заряджання, USB Power Delivery PPS для сумісності практично з усіма іншими гаджетами USB-C та інтелектуальні графіки нічного заряджання. Все просто!
А якщо ще подумати, як елегантно реалізувати можливість швидкої заміни акумуляторів, то все стане взагалі чудово. Ось тільки смартфон у цьому разі можна буде не міняти по 5-7 років, а це не вигідно для виробників. Тому ми і маємо те, що маємо.
Майже половина роботодавців планує скоротити штат співробітників у найближчі п'ять років завдяки автоматизації завдань за…
Наша редакція склала добірку з трьох найкращих смартфонів, вартість яких нижче 10 тис. гривень. Що…
Власники AirPods Pro 2 зіткнулися з несподіваною особливістю роботи своїх навушників, яка може викликати подив…
2025 рік тільки розпочався, але, за прогнозами інсайдерів, вже в найближчі місяці Apple представить нові…
З виходом Galaxy S25 Ultra легендарна ручка S Pen може втратити частину своїх функцій. Це…
Надійне джерело, яке неодноразово точно прогнозувало вдосконалення камер iPhone, підтвердило, що в новій лінійці iPhone…
View Comments
Хм... Прімітивне виправдання топових брендів
Смарт з зарядкою 67-120Вт нормально працюватиме роками