Національний банк рекомендує населенню звертатися за послугою інкасо щодо прийняття старої готівкової інвалюти до 7 українських банків із 65 діючих.
Скільки коштуватиме зношена банкнота
НБУ надав на запит « Мінфіну » список цієї 7-ки, а журналісти продзвонили їх контакт-центри та дізналися розміри комісій при прийнятті зношеної валюти:
- Райффайзен Банк – 10% суми;
- ПУМБ – 12% суми;
- Акордбанк – 15% суми;
- Кредобанк – 15% суми (мінімум 350 грн);
- Перший інвестиційний банк – 15% суми;
- Укрексімбанк (послуга припинена) – 20% суми;
- МТБ Банк – 50% суми.
У цьому деякі банки (Кредобанк) висувають додаткові умови — це відкриття людині рахунки, оскільки послуга інкасо входить у них пакет.
А в державному Укрексімбанку менеджер під час консультації повідомив, що кілька днів тому його структура тимчасово призупинила прийом ветхої інвалюти і цінник у 20% діяв раніше. Однак запевнив, що держбанк відновить роботу з інкасо протягом кількох днів.
Як видно із цінового рейтингу:
- найменша вартість інкасо опинилася в Райффайзен Банку (10%),
- максимальна у одеського МТБ Банку (50%),
- середня – 12-15%.
Експерти повідомили, що у фінансових компаній середня комісія з інкасо знаходиться на рівні 20-30%, а максимальна сягає 50%.
У Нацбанку повідомили, що на 10 липня валютні ліцензії в Україні мали 42 небанківські фінустанови і 32 з них — на торгівлю готівковими валютними цінностями.
Проблемна інвалюта поділяється на дві категорії:
- Стара – випущена в 90-ті роки XX століття або раніше. Ці банкноти перебувають у світовому грошовому обороті, але інколи їх однаково відмовляються приймати фінустанови зарахування на рахунки чи валютообміну.
- Стара/зношена – пошарпані, затерті, порвані, мічені (печатками, написами) банкноти. Ознаки зношеності описані Національним банком та можуть дублюватися на сайтах банків. Такі купюри повинні прийматися на інкасо під комісію згідно з тарифами банку і вивозитися за кордон.