Новини України та Світу

Винищувач F-16: чому він потрібен для перемоги

Share
Час читання: 2 хв.

Польща може передати Україні свої винищувачі F-16 лише у координації з НАТО. Про це  заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

“Як це було кілька місяців тому в контексті МіГів, так само і будь-яка інша повітряна сила буде реалізовуватися і, можливо, передаватися у погодженні із країнами НАТО. Тут ми діятимемо у повній координації”, — сказав Моравецький, відповідаючи на запитання, чи готова Польща передати Україні свої винищувачі F-16.

Що це за літак?
Офіційна назва F-16 “Бойовий сокіл”, але його пілоти та екіпажі зазвичай використовують “Viper” (Гадюка) через уявну схожість із змією-гадюкою, а також із вигаданим винищувачем Colonial Viper із телевізійної програми Battlestar Glactica, яка транслювалася під час прийняття F-16 на озброєння.

Завдяки своїй універсальності F-16 користуються успіхом на міжнародному ринку озброєнь, перебуваючи на озброєнні 24 країн. F-16 — це найбільший і, ймовірно, найзначніший західний проєкт в області винищувальної авіації. Дотепер побудовано понад 4000 штук. Хоча F-16 більше не будується для Повітряних сил США, він усе ще виробляється на експорт. За його універсальність та відносно невисоку вартість F-16 вважають наймасовішим винищувачем четвертого покоління в світі.

F-16 для України
Він ідеально підходять для України через його багатофункціональність, бо об’єднує функції чотирьох літаків, які є на озброєнні ЗСУ. F-16 може завдавати ударів по наземних цілях різними типами зброї, а також стати частиною протиповітряної оборони України.

Під багатофункціональністю треба розуміти можливість використання цього літака в залежності від типу озброєння, яке може бути на ньому розташовано як безпосередньо винищувача для повітряного бою з літаками, крилатими ракетами та БПЛА ворога, так й для завдання ударів по наземним цілям, а саме по скупченню живої сили, броньованої техніки, складів та штабів ворога, ракетами “повітря-поверхня” по радіолокаційним станціям зенітно-ракетних комплексів С-300 та С-400, а також по надводним цілям – кораблям та катерам тощо.

Перспективи застосування
На жаль, на сьогодні ще зберігається гігантська диспропорція в кількості бойових літаків між Україною і росією, й це є одним з найбільш тривожних факторів війни. За оцінками аналітичного порталу Global Firepower, ЗСУ станом на початок поточного року мають 187 готових до використання військових літаків (31 місце в світі), а російська армія – близько 2 тисяч (2 місце в світі). Для наступальних операцій ЗСУ вкрай необхідні сучасні винищувачі. Не отримавши перевагу у повітрі нам буде вкрай важко робити ефективні наступальні дії. Постачання декілька ескадрилей по 10-12 літаків не надасть нам математичної переваги у літаках в порівнянні з московією.

Але саме якість та бойові можливості F-16 може дозволити нам щонайменше мати паритет у повітряному просторі на лінії фронту. Цього може бути достатньо для контр наступальних дій.

На Заході про плани передати винищувачі Україні поки що офіційно не оголошували. Але американська військова преса та експертна спільнота обговорюють можливості постачання Україні винищувачів F-16.

Після прориву в питанні отримання західних танків ми переключили свою увагу на наступний челлендж – добитися поставок сучасних військових літаків. Колись отримання танків Abrams вважали нереальним, тому і щодо “Бойових Соколів” F-16 зараз у Києві налаштовані оптимістично.

Олексій Гетьман, військовий аналітик

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
Tags: Зброя
  • Останні записи

    Samsung покаже Apple, як виглядає справжній штучний інтелект

    Якщо інсайдер має рацію, то Samsung ось-ось покаже Apple дещо про штучний інтелект. Проникливий інсайдер…

    05.01.2025

    Samsung Galaxy S25 ігнорує функцію, яка стала звичною для користувачів iPhone

    У мережі з'явилися інсайдерські зображення майбутньої новинки від Samsung - смартфона Galaxy S25. Що варто…

    05.01.2025

    Новий вірус атакує користувачів Telegram: що варто знати про FireScam

    Нова шкідлива програма для Android під назвою FireScam поширюється через підроблений Telegram. Після активації FireScam…

    05.01.2025

    Ексклюзивна новинка: Apple випустила обмежену партію AirPods 4

    Компанія Apple запустила продажі спеціальної версії навушників AirPods 4 на честь року Змії з унікальним…

    05.01.2025

    iPhone SE 4 може стати iPhone 16E з цінником на 100-200 доларів більше

    Apple вже давно користується репутацією компанії, яка змушує світ технологій передбачати їхні майбутні проєкти, часто…

    05.01.2025

    Огляд Google Pixel 9 Pro: чи виправдовує він звання кращого камерофона?

    Google продовжує демонструвати свою прихильність до інновацій на основі штучного інтелекту, випускаючи серію Pixel 9.…

    05.01.2025