Винищувач F-16: чому він потрібен для перемоги

Польща може передати Україні свої винищувачі F-16 лише у координації з НАТО. Про це  заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

“Як це було кілька місяців тому в контексті МіГів, так само і будь-яка інша повітряна сила буде реалізовуватися і, можливо, передаватися у погодженні із країнами НАТО. Тут ми діятимемо у повній координації”, — сказав Моравецький, відповідаючи на запитання, чи готова Польща передати Україні свої винищувачі F-16.

Що це за літак?
Офіційна назва F-16 “Бойовий сокіл”, але його пілоти та екіпажі зазвичай використовують “Viper” (Гадюка) через уявну схожість із змією-гадюкою, а також із вигаданим винищувачем Colonial Viper із телевізійної програми Battlestar Glactica, яка транслювалася під час прийняття F-16 на озброєння.

Завдяки своїй універсальності F-16 користуються успіхом на міжнародному ринку озброєнь, перебуваючи на озброєнні 24 країн. F-16 — це найбільший і, ймовірно, найзначніший західний проєкт в області винищувальної авіації. Дотепер побудовано понад 4000 штук. Хоча F-16 більше не будується для Повітряних сил США, він усе ще виробляється на експорт. За його універсальність та відносно невисоку вартість F-16 вважають наймасовішим винищувачем четвертого покоління в світі.

F-16 для України
Він ідеально підходять для України через його багатофункціональність, бо об’єднує функції чотирьох літаків, які є на озброєнні ЗСУ. F-16 може завдавати ударів по наземних цілях різними типами зброї, а також стати частиною протиповітряної оборони України.

Під багатофункціональністю треба розуміти можливість використання цього літака в залежності від типу озброєння, яке може бути на ньому розташовано як безпосередньо винищувача для повітряного бою з літаками, крилатими ракетами та БПЛА ворога, так й для завдання ударів по наземним цілям, а саме по скупченню живої сили, броньованої техніки, складів та штабів ворога, ракетами “повітря-поверхня” по радіолокаційним станціям зенітно-ракетних комплексів С-300 та С-400, а також по надводним цілям – кораблям та катерам тощо.

Перспективи застосування
На жаль, на сьогодні ще зберігається гігантська диспропорція в кількості бойових літаків між Україною і росією, й це є одним з найбільш тривожних факторів війни. За оцінками аналітичного порталу Global Firepower, ЗСУ станом на початок поточного року мають 187 готових до використання військових літаків (31 місце в світі), а російська армія – близько 2 тисяч (2 місце в світі). Для наступальних операцій ЗСУ вкрай необхідні сучасні винищувачі. Не отримавши перевагу у повітрі нам буде вкрай важко робити ефективні наступальні дії. Постачання декілька ескадрилей по 10-12 літаків не надасть нам математичної переваги у літаках в порівнянні з московією.

Але саме якість та бойові можливості F-16 може дозволити нам щонайменше мати паритет у повітряному просторі на лінії фронту. Цього може бути достатньо для контр наступальних дій.

На Заході про плани передати винищувачі Україні поки що офіційно не оголошували. Але американська військова преса та експертна спільнота обговорюють можливості постачання Україні винищувачів F-16.

Після прориву в питанні отримання західних танків ми переключили свою увагу на наступний челлендж – добитися поставок сучасних військових літаків. Колись отримання танків Abrams вважали нереальним, тому і щодо “Бойових Соколів” F-16 зараз у Києві налаштовані оптимістично.

Олексій Гетьман, військовий аналітик

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я