Протягом 2022 року у світі технологій періодично гучно прокочувалися новини про нові законопроекти Єврокомісії. Мабуть, всі їхні ініціативи можна поєднати під егідою «антимонопольності» найбільших ІТ-корпорацій. Але в народі ці закони набули короткої і влучної характеристики — «закони проти Apple».
Справа в тому, що практично всі прийняті Євросоюзом нормативи тією чи іншою мірою вже давно виконуються виробниками смартфонів і ПЗ, за винятком Apple. Тому кожна нова ініціатива законотворців б’є прямо «в яблучко» — у прямому та переносному значенні.
У цій серії з двох текстів ми згадаємо про всі ухвалені в ЄС закони, що регулюють діяльність компанії Apple. А ще спробуємо зрозуміти, навіщо все це потрібно, хто від них виграє, а хто програє. У першій частині поговоримо про конструктивні зміни в iPhone, а в другій – про софтверні.
Відразу хочеться обмовитися: всі описані тут законопроекти стосуються лише тієї електроніки, яка хоче продаватися в країнах ЄС. Однак для самих вендорів постає непросте питання: виробляти пристрої окремо для ЄС та окремо для всього світу, або просто застосувати нові закони для всього асортименту. Ми не знаємо, що вибере Apple, тому виходитимемо з того, що пристрої однаково відповідатимуть нормативам ЄС у всьому світі. Так простіше зрозуміти наслідки.
Почнемо з найпростішого законопроекту — екологічність девайсів. В останні 8-10 років смартфони поступово стали умовно нерозбірними: корпус найчастіше скріплюється великою кількістю клею та специфічними кріпленнями, для роботи з якими потрібен спецінструмент та досвідчені руки. Це заважає користувачеві швидко і без додаткових витрат та ризиків привести пристрій у робочий стан при зносі акумулятора, що нерідко веде до покупки нового пристрою та збільшення кількості електронного сміття. Свіжий законопроект Євросоюзу зобов’язує виробників смартфонів забезпечити легкий доступ до акумуляторів у них, а також їхню замінність. Результат — триваліший цикл життя кожного пристрою.
Найпростіше зрозуміти цю ініціативу на прикладі. Заміна батарейки в iPhone зараз виглядає приблизно так:
А ось як має виглядати заміна акумулятора згідно з новими нормами:
Тобто у власника смартфона має бути можливість своїми руками замінити зношений акумулятор на новий та продовжувати користуватися пристроєм, замість того, щоб купувати новий.
Хто в плюсі:
Хто в мінусі:
Підсумок: законопроект про екологічність електроніки зручний та вигідний споживачам, але створює великі труднощі Apple та іншим виробникам, а також ремонтним майстерням. До речі, це чи не єдиний закон, що стосується майже всіх вендорів смартфонів.
Мабуть, найбільш довгоочікуваний закон у промисловості — уніфікація всіх портів і роз’ємів для зарядки. Документ змусить Apple відмовитися від Lightning в iPhone та замінити його на USB-С. До речі, інші виробники смартфонів у переважній більшості вже зробили це лише рідкісні Android-смартфони сьогодні виходять з microUSB-портом; зазвичай це ультрабюджетні пристрої. Тож і цей норматив можна сміливо назвати «законом проти Apple», бо лише Apple досі віддано тримається за Lightning і ніяк не хоче відпустити його в історію. Причому не варто забувати, що новий порт буде потрібно впровадити як в iPhone, так і в аксесуари – наприклад, AirPods.
Численні інсайдери вже підтвердили, що в лінійці iPhone 15 точно будуть смартфони з USB-С або всі, або тільки Pro-моделі. Один із можливих сценаріїв передбачає, що Apple встановить USB-С у весь модельний ряд iPhone 15, але уріже його швидкість у молодших моделях. Варто відзначити, що в цьому питанні Apple має лазівку для відстрочки: закон набирає чинності наприкінці 2024 року, а значить компанія може за бажання встигнути отримати ліцензію ще на два покоління iPhone з Lightning, і перейти на USB-С лише в iPhone 17 Але навряд чи так буде; у нас є підстави чекати на айфони з новим портом вже 2023-го.
До речі, є ще один варіант розвитку подій. Деякі аналітики кажуть, що Apple може “всім на зло” повністю відмовитися від будь-яких фізичних портів, представивши MagSafe як новий революційний спосіб заряджання та передачі файлів. Об’єктивно MagSafe ще не готовий до такої відповідальності, а терміни підтискають, тому подібний сценарій варто сприймати скептично.
Хто в плюсі:
Хто в мінусі:
Підсумок: законопроект про перехід на USB-С-порт однозначно вигідний для користувачів і практично не має для них негативних сторін. Виробникам аксесуарів теж легше працюватиме з «яблучними» девайсами. При цьому самої Apple він зазнає чергових збитків.
А ви чекаєте, щоб iPhone отримав знімний акумулятор та USB-С? З такими змінами смартфон стане однозначно кращим? Поділіться у коментарях. А в наступній частині поговоримо про софтверні зміни – “скасування” App Store і Apple Pay і так далі.
Новинка, позначена каталожним номером CRW-001-1JR, надійде в продаж у Японії в грудні поточного року за…
Цього тижня користувачам WhatsApp стала доступна функція збереження чернеток повідомлень. Тепер месенджер повідомить користувачеві, якщо…
Як повідомляє інтернет-видання Gizmochina, інсайдер під псевдонімом Ice Universe заявив, що Samsung оснащуватиме всі моделі…
Нові моделі iPhone 16 Pro і Pro Max оснащені титановими рамками, що робить їх легшими…
Офіційна прем'єра нового фітнес-браслета Xiaomi Smart Band 9 Pro відбулася наприкінці жовтня разом зі смартфонами…
Телефонні шахраї стають набагато досвідченішими, використовуючи дедалі витонченіші методи для виманювання грошових коштів у довірливих…