Як Україна співпрацює з НАТО в галузі кіберзахисту. На полях Мадридського саміту НАТО було оголошено нову програму швидкого реагування на кібератаки. Альянс зобов’язався посилити кіберзахист України на тлі невпинних атак Росії. Про це інформує Експерт із посиланням на Європейська Правда.
Україна за допомогою Альянсу демонструє чималі успіхи. Зокрема, з початку війни жодна з численних атак хакерів не мала критичного впливу на українську інфраструктуру. Докладніше про те, як Україна співпрацює з НАТО у сфері кіберзахисту, читайте у статті Олександра Калініченка НАТО на кіберзахисті: як Альянс допомагає Україні вберегтися від атак хакерів РФ. У 2014 році члени НАТО визнали, що кібератака може призвести до застосування положення про колективну оборону (стаття 5) Вашингтонського договору. Згодом, у 2016 році, члени Альянсу визнали кіберпростір сферою військових операцій і взяли на себе додаткові зобов’язання надати пріоритетність посиленню кіберзахисту своїх національних мереж та інфраструктури.
Відповідно до нової Стратегічної концепції НАТО-2030, затвердженої 29 червня на саміті в Мадриді, здатність Альянсу в кіберсфері визначена як ключовий компонент посиленого стримування та оборони союзників. Одним із ключових інституцій Альянсу в галузі кібернетичної оборони є Об’єднаний центр передових технологій кібероборони НАТО, розташований у Таллінні.
Центр є акредитованим дослідним та навчальним центром, який займається навчанням фахівців з кіберзахисту НАТО, дослідженням та розробкам у галузі кіберзахисту. Центр кібероборони щорічно організовує найбільші у світі міжнародні навчання з кіберзахисту Locked Shields.
У серпні минулого року Україна затвердила нову редакцію Стратегії кібербезпеки, важливим елементом якої є інтеграція із системою кіберзахисту НАТО. У розвиток цього 17 січня Агентство зв’язку та інформації НАТО (NCIA) та Україна підписали оновлений Меморандум щодо домовленості щодо продовження своєї спільної роботи з технологічних проектів.
Робота з Україною тепер включає Ініціативу з обміну знаннями, в рамках якої експерти Агентства зв’язку та інформації НАТО діляться своїми знаннями про практику Альянсу щодо розвитку можливостей у галузі командування, управління, зв’язку та комп’ютерів. Серед інших ключових проектів – робота з передачі Україні обладнання для захищеного зв’язку, яка розпочата у грудні 2018 року і триває і сьогодні.
Знаковим компонентом співробітництва між Україною та НАТО стало проведення на щорічній основі Національного хакатону з кіберзахисту. NATO TIDE Hackathon виробляється двічі на рік. Ідеї, що виходять з хакатонів, згодом дозрівають, проходять тестування та перевіряються на серії щорічних багатонаціональних навчань НАТО. На нинішньому Мадридському саміті Альянс оновив Комплексний пакет допомоги НАТО Україні, вагомим елементом якого стане Трастовий фонд з кібербезпеки.
Надалі у сфері кібербезпеки НАТО приділятиме увагу розвитку можливостей України, наданню необхідного обладнання та підготовці персоналу, внаслідок чого Україна має набути здатності захищати свою інфраструктуру від сучасних кібератак. Незабаром очікується також приєднання України до Об’єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО у статусі постійного учасника.
Незважаючи на вето Угорщини на початку року, 4 березня 2022 року заявку України одноголосно підтримали усі члени Керівного комітету організації.