Розробка БПЛА “Альтіус” почалася одночасно з Bayraktar, і було вироблено близько 300 одиниць. Російська Федерація може похвалитися лише тим, що існує лише один прототип, який так і не надійшов на озброєння. Протягом 20 років Росія не може розпочати серійне виробництво бойового безпілотника “Альтіус”, який позиціонується як конкурент турецькому “Байрактару”. Згідно із проектом «Гроші», причиною цього є корупція, інформує Експерт.
Казанське об’єднане конструкторське бюро імені Симонова («Сокіл») розпочало розробку безпілотника «Альтіус» у 2011 році, майже одночасно зі знаменитим Bayraktar TB2, який сьогодні успішно використовується збройними силами України. Спочатку ударний і розвідувальний безпілотник називався «Альтаїр», і пропагандисти наголошували на його унікальній технології, кажучи, що «не існує його аналогів». Перше льотне випробування було заплановано на 2014-2015 роки, але розробники запізнилися та відправили прототип у небо лише у 2018 році.
«Це наша гордість та радість. Цей прототип безпілотного ударно-розвідувального комплексу за багатьма характеристиками перевершує аналогічні вироби зарубіжних країн», — заявив заступник начальника безпілотної авіації головного командування ВКС РФ Сергій Тюгай.
За даними проекту Гроші, турецька компанія Bayrak виробляє близько 300 безпілотників Bayraktar, тоді як існує лише один екземпляр Altius, і він ще далекий від серійного виробництва. За технічними характеристиками російський безпілотник поступається своїм турецьким та американським конкурентам у швидкості та максимальній висоті польоту. Єдиною його перевагою є тривалість польоту – до 48 годин – але це не російська технологія, а двигун RED A03 від німецької компанії Rotax.
Аналітики вважають, що повільне використання Altair пов’язане із відволіканням коштів, виділених на його розробку. У 2020 році генеральному директору конструкторського бюро імені Симонова Олександру Гомзіну було пред’явлено звинувачення у шахрайстві та розкраданні 494 мільйони рублів. За версією слідства, у 2011-2012 роках бюро уклало фіктивні договори з ТОВ «Мілтек» на виконання науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, внаслідок чого було викрадено 91,3 млн. рублів. Через два роки Олександра Гомзіна було звільнено, а суди досі не з’ясували, куди поділися гроші.
Незабаром проект було перейменовано в Altius і передано до Центральної цивільної авіації Уралу, яка пообіцяла відновити та випробувати безпілотник у 2021 році. Випробування пройшли наприкінці минулого року, але інформації про безпілотник на озброєння російської армії не надходило. Деякі джерела стверджують, що перші поставки будуть можливі не раніше 2023 року.
Росія також розробляла новий ударний безпілотник “Мисливець”, який нещодавно був випробуваний Сибірським науково-дослідним інститутом авіації. Валерій Яковенко, засновник компанії DroneUA, вважає, що росіяни не зможуть поставити такий безпілотник російським збройним силам через санкції, що обмежують доступність військової електроніки.
У статті також йдеться про те, що Росія розробляє новий метод захисту безпілотників від систем радіоелектронної боротьби. Концерн «Калашников» обіцяє, що нова технологія зробить безпілотники невразливими до перешкод противника.