Буває така ситуація, коли інтернет раптом починає гальмувати. Щось не так, треба розбиратися. А потім бачу у списку пристроїв якийсь гаджет, який точно не мій. Тоді й зрозумів: хтось підключився до мого Wi-Fi! Це, звісно, не тільки неприємно, але й небезпечно. Тож я взявся перевіряти, хто ж це може бути.
Що варто знати
На Windows є класна штука – Wireless Network Watcher. Завантажив, запустив і за пару хвилин отримав список всіх пристроїв у моїй мережі. Там були назви пристроїв і навіть виробники адаптерів. Наприклад, якщо в списку з’являється щось типу Philips Lighting BV – це, швидше за все, твій смарт-хаб. Але якщо бачиш щось незрозуміле, вже є привід замислитися.
Для Mac теж є рішення – LanScan. А на телефоні я пробував Fing, дуже зручно, щоб швиденько переглянути список підключень. Ще можна зайти в налаштування роутера, вписати його IP у браузері, і там теж є розділ із підключеними пристроями. У мене він називається Client List. Там багато додаткової інформації, яка допоможе з’ясувати, що до чого.
Якщо залишаються незнайомі гаджети, перевіряю MAC-адреси. Так я зрозумів, що якась мережа “AzureWave Technology” – це моя розумна лампа, а не щось стороннє. Але якщо все своє перевірив, а чужі пристрої залишилися, значить, хтось лізе туди, куди не треба.
У такій ситуації я одразу змінюю пароль на Wi-Fi і ставлю щось складне, а ще обираю захист WPA2 або WPA3 – вони надійні. Після цього, правда, доведеться перепідключити всі свої пристрої, але це того варте. І ще я відключаю WPS, бо це тільки зайва вразливість.
З часом звик перевіряти свій Wi-Fi регулярно, особливо, якщо живеш у багатоквартирному будинку. Безпека мережі – це важливо, і краще трохи витратити часу, ніж потім мати проблеми.