Усього за два роки COVID-пандемії шахраї вкрали в українців 736,6 млн грн. До топ-4 найпопулярніших схем, за допомогою яких аферисти обманюють громадян, увійшли: обман із передоплатою, фішинг, оплата підробленим чеком та отримання замовлення з доставкою за липовими документами.
Так, аферисти виставляють оголошення неіснуючого товару, найчастіше за дуже привабливою ціною чи зі знижкою. Потенційний покупець відгукується на товар, і шахрай схиляє жертву до передоплати. Проте отримавши кошти “продавець” зникає, йдеться у прес-релізі OLX.
Фішинг
Це атака на користувача, який купує або продає товари, замовляє послугу або доставку онлайн. Завдання обманщика – вдаватися продавцем або покупцем, увійти в довіру та отримати платіжні дані, а значить – доступ до рахунку.
Важливо знати, що спілкування часто відбувається поза платформою. Ключове завдання – надіслати жертві в “лівому” месенджері посилання на фішинговий (підроблений) сайт, який може бути візуально схожим на справжню сторінку компанії або повністю бути “сайтом-клоном” відомої платформи.
Українці вказують на підробленому сайті номер банківської картки, термін її дії, CVV, а іноді навіть баланс. Таким чином жертва передає по суті весь свій рахунок під повний контроль шахраю і втрачає всі свої кошти.Оплата підробленим чеком
Покупець-шахрай відправляє за товаром кур’єра або таксиста, обіцяючи при цьому переказати гроші на картку або через термінал. Переказ ніби надходить із затримкою, і щоб водій не чекав, покупець просить продавця віддати товар відразу, підтверджуючи переведення підробленим скрином, “квитанцією” з терміналу поповнення або повідомлення від імені банку. У результаті продавець-жертва залишається без товару та грошей.
Отримання замовлення з доставкою за липовими документами
Аферист під виглядом продавця розміщує товар та пропонує оформити покупку через послугу доставки. Після цього він відправляє порожню посилку у відділення покупця та просить у соцмережах будь-якого незнайомця терміново забрати відправлення за невелику плату. Так, покупець не отримує обіцяний товар, а гроші з його рахунку списуються.
За інформацією Асоціації ЕМА, показники “доходу” аферистів у 2021 році порівняно з попереднім роком зросли майже вдвічі. За 12 місяців із використанням методів соціальної інженерії громадяни втратили близько 484,6 млн грн.
Таку тенденцію активності шахраїв підтверджують і дані OLX. Згідно з опитуванням, влітку 2021-го кількість українців, які зіткнулися з шахрайством під час онлайн-шопінгу, збільшилася з 22% до 45%. Середній “чек втрат” із використанням методів соціальної інженерії – 4 750 грн.
В OLX склали низку правил та підказок, як не потрапити “на вудку” шахраїв:
Якщо ви продавець товару, 16-значний номер вашої карти – єдине, що можна вказувати в ході оформлення угоди. Якщо ви покупець, то звертайте увагу на адресу сайту та платіжну форму, у яку вводите свої дані для оплати.
Коли рік добігає кінця, важко не замислитися, що ж чекає на нас у світі технологій…
Ремінці для смарт-годин та фітнес-трекерів від популярних брендів виявилися джерелом високих концентрацій токсичних хімічних речовин,…
Відомий техноблогер попередив своїх підписників про можливі труднощі з покупкою iPhone 16, який підтримує дві…
Motorola нарешті випустила стабільне оновлення Android 15 для Edge 50 Pro. Прошивка важить майже 1,8…
«Київстар» презентував оновлену тарифну лінійку, запропонувавши нові варіанти для користувачів пакетів «Все разом» та абонентів…
Некомерційна організація Encode запросила дозвіл подати заяву на підтримку позову Ілона Маска про зупинення комерціалізації…