Новини України та Світу

Електронний суд: незабаром в усіх смартфонах країни

Share
Час читання: 2 хв.

27 квітня Парламент ухвалив Закон про внесення змін до законодавчих актів щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» (№3985).

Тема не є новою, а швидше спадковою від попередньої влади до нинішньої. Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів була схвалена Указом Президента України ще 20 травня 2015 року.

Власне ідея утворення «електронного суду» увійшла в законодавство наприкінці 2017 року разом зі змінами у процесуальне законодавство.

Що ж таке Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система «Електронний суд» або, як її ще називають  «Суд у смартфоні»?

По суті це перенесення усіх процесів діяльності суду у електронну форму. Це і

документообіг, і розгляд судових справ, і складання оперативної та аналітичної звітності, надання інформаційної допомоги суддям. Простіше кажучи  – це діяльність суду в режимі реального часу.

Основною перевагою «суду у смартфоні» є суттєве підвищення прозорості його діяльності  та спрощення процедур комунікації з судом, між  громадянами, що є учасниками судових процесів, їх представниками.

Чого варті лише ці можливості, які відкриє «Електронний суд»:

1. Суд зможе в електронному вигляді направляти сторонам судові виклики та повідомлення, процесуальні документи та рішення по справі,

2. Сторони зможуть дистанційно ознайомлюватись з матеріалами судової справи, подавати клопотання, заяви, сплачувати судові збори, отримувати матеріали і знайомитися з ними, подавати апеляційні, касаційні скарги, тощо.

Попри інформаційний галас щодо «винайдення велосипеда» ухвалений Закон не вносить ніяких революційних змін а лише запроваджує поетапне впровадження давно описаного «електронного суду».

Підхід законопроекту є раціональним, оскільки поетапне впровадження «суду у смартфоні» дозволить крок за кроком рухатися до повноцінного функціонування системи.

Станом на сьогодні окремі частини «Електронного суду» уже знаходяться на фінальному етапі їх розробки не чекаючи готовності інших підсистем, розробка яких знаходиться на початковому етапі. Чекати повноцінної готовності до експлуатації всіх модулів «суду у смартфоні»  дійсно не доречно, оскільки для цього буде потрібно не один рік і функціонал готових частин системи, що можуть уже працювати  залишиться незадіяним.

Адже причина неодноразового відстрочення повноцінного запуску системи «електронного суду» є прогнозованою та банальною – нестача коштів для повноцінного її впровадження.

У той же час кошти, що необхідні для запуску «електронного суду» продовжують витрачатися на витрати притаманні минулому століттю: конверти, марки, папір… у наслідок чого і маємо замкнене коло. Сподіваємось, що сам поетапне впровадження електронного суду дозволить це замкнене коло розірвати і зрушити

питання у бік європейських стандартів прозорості та доступності суду для суспільства.

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Вийшов безкоштовний ChatGPT для Windows

    Стартап OpenAI офіційно оголосив про вихід загальнодоступної версії застосунку ChatGPT для користувачів ПК під управлінням…

    15.11.2024

    Дизайн Samsung Galaxy A26 показали на якісних рендерах

    Надійний інсайдер під ніком OnLeaks опублікував серію деталізованих зображень ще не анонсованого смартфона. Крім того,…

    15.11.2024

    iOS 18.1 змушує iPhone перезавантажуватися після трьох днів бездіяльності

    Коли вийшла iOS 18, Apple додала дуже цікаву фішку. Тепер iPhone автоматично перезавантажується кожні три…

    15.11.2024

    Як зрозуміти, що додаток збирає ваші дані без дозволу

    Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…

    14.11.2024

    Google робить свій смартфон потужнішим за допомогою Linux

    В Android 15 QPR2 Beta 1 Google представила нову функцію - Terminal, що дозволяє запускати…

    14.11.2024

    Apple набирає обертів у галузі ШІ, поки конкуренти зволікають у розвитку

    Apple Intelligence з'явився тільки минулого місяця, і деякі з його найцікавіших функцій будуть доступні з…

    14.11.2024