Японська компанія Rakuten, якій належить найпопулярніший серед українців месенджер Viber, провела моніторинг активності шахраїв в Інтернеті. Те, що побачили експерти компанії, їх налякало: існує величезна кількість шахрайських сторінок, які імітують їх програму!
Нинішнє дослідження провела компанія Rakuten особисто, у співпраці з Group-IB. Експерти двох компаній провели моніторинг активності, яка здалася їм підозрілою. Їм вдалося виявити 706 сторінок на різних мовах, що імітують Viber, але не мають ніякого відношення до даного месенджер. За допомогою цих сторінок шахраї викрадають дані українців і не тільки. Показник лякає: за підсумками 2020 роки кількість таких ресурсів зросла в три рази в порівнянні з 2019 роком.
Експерти компанії зреагували миттєво, і майже всі шахрайські сайти були закриті. Станом на сьогоднішній день працює лише два відсотки – трохи більше десятка.
Сплеск шахрайства зв’язується в першу чергу з тим, що недавно месенджер відсвяткував десять років з дня свого створення. Більша частина випадків шахрайства була пов’язана саме з цим. Перша хвиля шахрайства, пов’язаного з Viber, почалася ще взимку минулого року, коли шахраї запускали такі ж сайти і вказували на них фейковий інформацію про розіграші й акціях.
Взагалі, як повідомляють представники компанії Group-IB, в минулому році більше половини від усіх злочинів в сфері кібербезпеки доводилося на випадки шахрайства з імітацією брендів. Принцип зазвичай досить простий і старий, як сам Інтернет: створюється фішингових ресурс для збору інформації про різні облікові записи користувачів, вони плутають його з сьогоденням ресурсом і вводять на ньому особисту інформацію, після чого шахраї дізнаються їх логіни і паролі. Також у користувачів інтернету виманюють гроші в рамках проведення фейковий акцій, розіграшів і лотерей, нібито проводяться відомими компаніями.