Інтернет

В Україні інтернет вперше обігнав телебачення, ставши головним джерелом новин

Share
Час читання: 2 хв.

На початку року в Україні стався тектонічний зсув – вперше інтернет як джерело отримання співвітчизниками інформації обійшов ТВ. Онлайн-новини несуть з собою велику свободу і підвищені ризики маніпуляцій, пише «Новий час».

Три роки тому в житті Любові Андрущенко, 68-річної мешканки Запоріжжя, з’явився смартфон. Разом з ним прийшли і цілі потоки різних новин з Всесвітньої мережі, які допомогли пенсіонерці вийти з-під впливу телевізора. Останній довгий час формував політичні погляди Андрущенко, але тепер це залишилося в минулому. «В інтернеті є вибір: де шукати інформацію і як її сприймати, – каже жінка. – З телевізором ти підкоряєшся інтонації ведучого, і в основному емоційний фон змінюється. А тепер я відключилася від ящика і стала менш нервової ».

«Менш нервовим» вперше в своїй історії стало все населення країни – в січні цього року соціологи компанії Research & Branding Group зафіксували перш небувале: інтернет як джерело інформації обігнав в очах українців телебачення. Виявилося, що 51% співвітчизників тепер черпають новини з Всесвітньої мережі. Частка ж тих, хто по-старому звертається до ТВ, знизилася до 44%.

Всього лише рік тому пропорція була зворотна: сегмент телесмотрітелей становив 54%, а інтернетчиків – 38%.

Частка тих, хто використовує інтернет заради отримання інформації, за даними Research & Branding Group, максимальна на сході України – 56%. Далі йде центр – 55%, південь – 49%, а замикає цей своєрідний регіональний рейтинг захід з його 44%.

Чіткіше зрозуміти, що саме стало головним джерелом новин для співвітчизників, допомагає інше дослідження, проведене USAID-Internews. Його ініціатори поцікавилися в українців, звідки вони черпають інформацію, дозволивши дати не один, а кілька варіантів відповідей. Телевізор виграв у новинних сайтів – 52% проти 48%, але відверто програв № 1 по популярності – соціальних мереж: останні назвали головним джерелом новин 62% опитаних.

Схожі дослідження, проведені в ряді інших країн, показують, що українці в цьому сенсі унікальні: подібна перевага соцмереж рідко де зустрічається. У країнах західних демократій, як правило, домінують новинні сайти, а за ними йде ТВ. А в Росії, наприклад, телебачення все ще випереджає всі інші джерела інформації, хоча соцмережі до нього підтягуються.

Те, що ТБ здало в Україні позиції, Олексій Ляшенко, аналітик Research & Branding Group, пояснює перш за все розширенням проникнення інтернету в країні. Якщо в 2016 році число користувачів Всесвітньої павутини, за даними Держстату, становило 14 млн осіб, то в 2020-му – вже 28 млн при населенні країни в 37,7 млн.

Падіння популярності ТБ сприяв і більш легкий доступ до інформації, який надають соцмережі і інтернет в цілому. Крім того, українці серйозно залучені в політичне життя, що відбивається на кількості, якості і спрямованості онлайн-контенту.

Доступ до новин значно спростився, констатує Наталія Лігачова, шеф-редактор інтернет-видання Детектор медіа: не потрібно сидіти перед телевізором, досить використовувати те, що майже завжди під рукою, – смартфон або планшет. Тим більше що при цьому у користувачів виникає відчуття свободи вибору, чого у ТВ немає.

«Це світовий тренд, – говорить Лігачова. – Але не потрібно забувати і про темну сторону сили: зростає число маніпуляцій думкою, вибором людей і зростає ймовірність отримання дезінформації ».

Лужна Софія

Глибокі знання та досвід Софії у сфері технічної підтримки зробили її надійним помічником у вирішенні проблем, а пристрасть до технологій спонукала її ділитися своїми знаннями з іншими за допомогою свого контенту. Як людина, яка щодня працює над усуненням проблем і навчає своїх користувачів користуватися всіма доступними інструментами, маючи лише обліковий запис Google, її висвітлення новин, як правило, зосереджене на наданні читачам більш зручної для користувача точки зору та деяких менш відомих цікавинок на цю тему.

Опублікував
Лужна Софія
  • Останні записи

    Samsung може обмежити виробництво Galaxy S25 Slim

    Очікується, що Samsung представить серію Galaxy S25 вже в січні. Імовірно, це станеться 22 січня…

    16.12.2024

    ChatGPT Search став доступним майже для всіх безкоштовно

    У запеклій конкуренції з Google компанія OpenAI зняла обмеження на доступ до ChatGPT Search для…

    16.12.2024

    iPhone 17 Air не стане найдорожчим: навіть iPhone 17 Pro обійдеться дорожче

    The Wall Street Journal стверджує, що ця модель не буде дорожчою за iPhone 17 Pro…

    16.12.2024

    Користувачі iPhone і Samsung Galaxy розчаровані новими функціями на основі ШІ

    Нове опитування фахівців з компанії SellCell показує, що більшість функцій Apple Intelligence не несуть ніякої…

    16.12.2024

    Ілон Маск анонсував власну електронну пошту: чим вона відрізняється від інших сервісів

    Ілон Маск підтвердив, що його команда соціальної мережі X (Twitter) працює над створенням фірмового сервісу…

    16.12.2024

    В мережі з’явилися перші деталі нового девайсу Apple

    Компанія Apple готує до виходу Macbook монструозних розмірів. Про це пише MacRumors. Що відомо Згідно…

    16.12.2024